Με… βόμβες συνεχίστηκε το Κύπελλο Ελλάδας. Ο Φάρος Κερατσινίου και ο Ηρακλής, ομάδες της Α2, απέκλεισαν συλλόγους της Basket League τον Κολοσσό Ρόδου (με 70-66) και τον Αρκαδικό (με 76-69) αντίστοιχα.
Η Καβάλα μόνο με Έλληνες παίκτες στην σύνθεση της επικράτησε του Απόλλωνα Πάτρας (66-57) στην Καλαμίτσα, ενώ οι Κόροιβος, Κηφισιά με εκτός έδρας νίκες επί των Πανερυθραϊκού (85-73) και Ψυχικού (76-64) αντίστοιχα, προκρίθηκαν στην επόμενη φάση.
Τα Τρίκαλα δεν είχαν πρόβλημα στο Περιστέρι (100-79) και το «νεοφώτιστο» Λαύριο πέρασε από την έδρα των Μαχητών Δόξας Πευκών (69-60).
Στο ντέρμπι της Α2, ο Προμηθέας Πάτρας νίκησε στην έδρα του Δούκα (88-77) και προκρίθηκε στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.
Τα αποτελέσματα της πρώτης αγωνιστικής της δεύτερης φάσης του Κυπέλλου Ελλάδας:
9. Ψυχικό – Κηφισιά 64-76
10. Περιστέρι – Τρίκαλα BC 79-100
11. Καβάλα – Απόλλωνας Πατρών 66-57
12. Φάρος Κερατσινίου – Κολοσσός Ρόδου 70-66
13. Ηρακλής – Αρκαδικός 76-69
14. Μαχητές Δόξας Πεύκων – Λαύριο 60-69
15. Δούκας – Προμηθέας Πατρών 77-88
16. Πανερυθραϊκός – Κόροιβος 73-85
ΗΡΑΚΛΗΣ – ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ 76-69
Διαιτητές: Σταματόπουλος, Τσαφέρης, Εφραιμίδης.
Δεκάλεπτα: 16-17, 30-28, 41-51, 76-69.
ΗΡΑΚΛΗΣ (Πέρκος): Σταματόγιαννης, Κοντόπουλος, Ταραμάς, Μουρατίδης 6, Αποστολίδης Γ. 11, Νούνο 15, Γκιουλέκας 4, Καραγκιολίδης 8, Κοθράς 5, Αποστολίδης Απ. 4, Μπένας 21, Δέσπος.
ΑΡΚΑΔΙΚΟΣ (Καστρίτης): Βαν Όστρουμ 16, Κοψαύτης 4, Κωνσταντίνου, Στεφανίδης, Μπράουν 14, Νουουτίνεν, Καλλινικίδης 11, Εζόμο 2, Τζουγκαράκης 13, Σαντέ, Μπούκερ 10.
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ – ΚΟΛΟΣΣΟΣ 70-66
Διαιτητές: Διαμαντής, Βαρδάλος, Τσούνας.
Δεκάλεπτα: 17-18, 33-38, 50-46, 70-66.
ΦΑΡΟΣ ΚΕΡΑΤΣΙΝΙΟΥ (Πολέμης): Καράμπουλας 12, Μπατής 9, Πετροδημόπουλος 10, Αγγελόπουλος 16, Κομποδιέτας 6, Κατούφας 5, Κακιούζης 3, Παπαμακάριος 4, Σκορδίλης 5.
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΡΟΔΟΥ (Λυκογιάννης): Λαρεντζάκης 12, Μπιλλής 2, Μανωλόπουλος 6, Ντέιβις 4, Ρέλεφορντ 16, Άχονεν 10, Μακ Γκι 10, Λιούις 6.
ΜΑΧΗΤΕΣ ΠΕΥΚΩΝ – ΛΑΥΡΙΟ 60-69
Δεκάλεπτα:20-21, 31-37, 44-57, 60-69.
Διαιτητές: Μπήτης, Ξενικάκης, Παφίλης
ΜΑΧΗΤΕΣ (Χατζηκυριακίδης): Απιδόπουλος 4, Μπουρδάνος 15 (1), Χονδρογιάννης,Γερομιχαλος 12 (1), Ελευθεριαδης 5 (1), Μαυρογιάννης 3, Θωμαΐδης 1, Μαρουσιτς 9, Γραβας, Θεοδωρακος 2, Θορνστέινσονς 2, Λευκαδιτης 7.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Δανάς, Κρουμπάλι 13, Γιανγκ 13, Μπέμπης, Κακλαμανάκης 2, Σακελλαριου 8 (1), Νικολακόπουλος 4, Νίξον 19, Περράκης 4, Γιαννακοπουλος 4, Καπώνης 2, Μπάκας.
ΔΟΥΚΑΣ – ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ 77-88
Διαιτητές: Παντελίδης, Μαλαμάς, Κατραχούρας.
Δεκάλεπτα: 19-21, 43-38, 61-64, 77-88.
ΔΟΥΚΑΣ (Γούναρης): Κουκάς 10 (1), Καυκής 13 (2), Μιχάλογλου 7 (1), Τζόρτζεβιτς 19, Πέτρου, Σπυρόπουλος 13, Μιλεντίγεβιτς 5 (1), Χ. Κούτρας, Μαστόρος 2, Ροδοστόγλου, Καραμπάτσος 8 (2), Καρράς.
ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΑΣ (Γιατράς): Ντιπ 5 (1), Νοέας 3 (1) Κουμπούρας 16 (2), Γιαννικόπουλος, Χαμηλός, Πέττας 18 (2), Γερομίχαλος 11, Μαναβόπουλος, Πέτροβιτς, Τσάμης 13 (1), Αλίχοτζιτς 9, Πάνος 13.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ – ΚΟΡΟΙΒΟΣ 73-85
Δεκάλεπτα: 30-27, 48-44, 61-65, 73-85.
Διαιτητές: Μητσόπουλος, Δεσλής- Πιτσίλκας
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Δέλιος 7, Μπάρδας 5 (1), Καλλιανιώτης 14 (4), Πρίτσος 5 (1), Γεωργοπαδάκος 5 (1), Προδρόμου 16 (3), Γιαουρτόγλου 8, Γεωργακόπουλος 2, Σολωμός 6, Αντωνίου, Γκαιτάσοφ 2, Σοφρωνάς 3 (1).
ΚΟΡΟΙΒΟΣ (Μαρκόπουλος): Πουλιανίτης 9 (1), Χαριτόπουλος 20 (1), Χριστοδούλου 8, Ντέιβις 13 (3), Χάρις 7, Τρότερ 7 (1), Βασιλόπουλος 14 (2), Σλαφτσάκης 7.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ – ΤΡΙΚΑΛΑ 79-100
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος, Αναστόπουλος Αντ., Δαρλαμήτσος.
Δεκάλεπτα: 20-32, 44-49, 65-79, 79-100.
ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Παπαμάρκος): Λάκκας 6 (1), Παπαδιονυσίου 12 (1), Γοργόνης, Τσιότρας 5 (1), Πολυτάρχου 4, Παπαντωνάκος 5 (1), Σκουλίδας 9 (1), Ψαρόπουλός 9 (3), Κατιάκος 13 (2), Πέτρουλας, Γκίλχριστ 14 (2)
ΤΡΙΚΑΛΑ (Φλεβαράκης): Τιγκ 7, Σόκο 17 (1), Τσιλούλης 14 (3), Βαρυτιμιάδης 4 (1), Τσιάρας 13 (3), Κόνγκερ 23 (5), Κουκουλάς 8, Βίλαμσον 9 (1), Ρόμπινσον 3 (1).
ΨΥΧΙΚΟ – ΝΕΑ ΚΗΦΙΣΙΑ 64-76
Δεκάλεπτα: 27-19, 40-38, 51-58, 64-76.
Διαιτητές: Καλδίρης- Τσώνος- Καραβίτης
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Νίκου 15 (3), Αχής Κ. 7 (2), Σακελλαρίου 3 (1), Παπανικολάου 3 (1), Δημάκος 17 (2), Αχής Π. 8 (2), Αγγελακόπουλος 4, Χρυσός, Γκάτζο, Μελισσαράτος 5, Τσιώκος 2.
Ν. ΚΗΦΙΣΙΑ (Παπαθεοδώρου): Χατζηνικόλας 2, Γκίκας 11 (2), Χρυσικόπουλος 7, Κασελάκης 13, Σπυριδωνίδης, Χογκ 12, Φρέιζιερ 14 (1), Στίγκερς, Μαυροειδής 17, Πόποβιτς.
Η συνέχεια της δεύτερης φάσης, με αρχή την 2η αγωνιστική που θα πραγματοποιηθεί την Δευτέρα 28 του μηνός:
2η αγωνιστική (28/9/2015)
17. Κηφισιά – Κόροιβος
18. Προμηθέας Πατρών – Καβάλα
19. Λαύριο – Φάρος Κερατσινίου
20. Ηρακλής – Τρίκαλα BC
3η αγωνιστική (30/9 και 1/10/2015)
21. Νικητής 19 – Νικητής 20
22. Νικητής 17 – Νικητής 18
Το πρόγραμμα της τρίτης φάσης:
Προημιτελικοί (7-8/10/2015)
23. Άρης – ΑΕΚ 07/10
25. Νικητής 21 – Νικητής 22 07/10
24. Ολυμπιακός – Παναθηναϊκός 08/10
26. ΠΑΟΚ – Ρέθυμνο 08/10
Ημιτελικοί (12/12/2015)
27. –
28. –
Τελικός (21/02/2016)
29. Νικητής 27 – Νικητής 28
Πηγή: Pamesports.gr