Κατηγορία

christos.papad…
Πέμπτη 18/02/2016 – 20:42

Τρίκαλα, Ολυμπιακός

Σε… υγιεινό «ερυθρόλευκο» περίπατο μετέτρεψε την αναμέτρηση με τα Τρίκαλα ο Ολυμπιακός, ο οποίος αφού βρήκε ρυθμό από τα πρώτα λεπτά του αγώνα έφτασε σε πολύ εύκολη νίκη, όπως αποτυπώνει και το τελικό 84-52.

Από τα πρώτα λεπτά του αγώνα ο Ολυμπιακός ήταν αυτός που πήρε τον έλεγχο στα χέρια του. Οι Πειραιώτες ανέβαζαν σταδιακά στροφές και χάρη σε Σπανούλη Στρόμπερι και Μιλουτίνοφ δημιούργησαν διαφορά στο σκορ (18-8, 8′).

Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα εν συνεχεία με την πιεστική άμυνα να αποφέρει πόντους για το 23-8 της πρώτης περιόδου. Το σκηνικό δεν άλλαξε, με το «ερυθρόλευκο» προβάδισμα να φτάνει ακόμα και στο +19 δια χειρός Χάντερ (29-10, 14′).

Βίλιαμσον και Τζόουνς έδιναν λύσεις στους Θεσσαλούς, οι οποίοι προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά, όμως ο Ολυμποιακός είχε τον έλεγχο για το 39-23 του πρώτου μέρους.

Η κατάσταση έγινε ακόμα καλύτερη για τον Ολυμπιακό στο δεύτερο μέρος, Οι παίκτες του Σφαιρόπουλου ανέβασαν την απόδοσή τους στην επίθεση και με τους Χάκετ, Όντομ και Παπανικολάου να… συνδέονται με το αντίπαλο καλάθι η διαφορά έφτασε στο +25 στο φινάλε της τρίτης περιόδου (67-42).

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν τυπική διαδικασία, μιας και είχαν κριθεί τα πάντα νωρίτερα. Αυτό έδωσε τη δυνατότητα στους δύο προπονητές να περάσουν στο παρκέ τις εφεδρίες τους. Το τελικό 84-52 αποτύπωσε πλήρως την εικόνα του αγώνα, με τον Ολυμπιακό να είναι ανώτερος σε όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης.

Τα δεκάλεπτα: 23-8, 39-23, 67-42, 84-52

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Σπανούλης 9 (1), Στρόμπερι 21 (5/7 τρ.), Μιλουτίνοφ 15, Πρίντεζης 5, Μάντζαρης 2, Όντομ 3 (1), Χάντερ 4, Παπαπέτρου 7 (1), Αγραβάνης 5 (1), Χάκετ 5, Παπανικολάου 8 (1), Αθηναίου.

Τρίκαλα (Φλεβαράκης): Τζόουνς 10, Βίλιαμσον 5 (1), Καλλές 4, Ρόμπινσον 4, Μπράουν 15 (1), Κάντουγκαν 7 (1), Τσιλούλης, Καραθανάσης, Τσιάρας 5 (1), Καλογιαννίδης, Βαρυτιμιάδης 2.

Πηγή: Ο Φίλαθλος