Με σούπερ Ντε Κολό η ΤΣΣΚΑ στον τελικό

Κατηγορία

kchalkiadakis
Παρασκευή 13/05/2016 – 21:17

Έχοντας τον Νάντο Ντε Κολό σε σπουδαία μέρα με 30 πόντους, η ΤΣΣΚΑ Μόσχας τoυ Δημήτρη Ιτούδη νίκησε με 88-81 την Λοκομοτίβ Κουμπάν του Γιώργου Μπαρτζώκα, στον πρώτο ημιτελικό του Φάιναλ Φορ της Ευρωλίγκας και προκρίθηκε στον τελικό, όπου θα αντιμετωπίσει τον νικητή του ζευγαριού Φενέρμπαχτσε-Λαμποράλ.

Η ΤΣΣΚΑ ξεκίνησε πάρα πολύ δυνατά τον ημιτελικό και μόλις στα πρώτα 6 λεπτά ήταν μπροστά με 13-5. Η Λοκομοτίβ δεν μπόρεσε να μπει γρήγορα στη ροή του ματς κι έτσι η «ομάδα του στρατού» πήγε προηγούμενη στην πρώτη περίοδο με μια διαφορά 11 πόντων (23-12).

Η ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα στη δεύτερη περίοδο αποφάσισε να σοβαρευτεί και να διεκδικήσει στα ίσια τη νίκη. Ισορρόπησε την αναμέτρηση και ανέβασε το ρυθμό της, όμως αμυντικά υστερούσε πολύ. Έτσι, το 24-25 της περιόδου μείωσε απλώς τη διαφορά στους 10 πόντους στο φινάλε του ημιχρόνου (47-37).

Η αντεπίθεση της Λόκο συνεχίστηκε και στην τρίτη περίοδο, με την ΤΣΣΚΑ όμως, όντας πιο έμπειρη, να καταφέρνει να κρατήσει στα ίδια επίπεδα τη διαφορά. Η «πράσινοι» του Μπαρτζώκα πέτυχαν 22 πόντους, με τους «τσάρους» του Ιτούδη να προσθέτουν 21 και να διατηρούν το προβάδισμα στο τέλος του δεκαλέπτου (68-59).

Στα πρώτα 4 λεπτά της τελευταίας περιόδου, η ΤΣΣΚΑ έδειξε… ποια είναι και με σερί 10-3, έπειτα και από μεγάλα σουτ του εντυπωσιακού Νάντο Ντε Κολό, απλοποίησε κάπως τα πράγματα (78-62, 06:21).

Στα τελευταία λεπτά το ματς απέκτησε άγρια ομορφιά και στα τελευταία 40 δευτερόλεπτα, η «Λόκο» κατάφερε να επιστρέψει στην αναμέτρηση (84-77). Ο χορός των βολών και των τάιμ άουτ ξεκίνησε, η Λοκομοτίβ έχασε αρκετά σουτ για να μειώσει ακόμη περισσότερο και η ΤΣΣΚΑ, με δική της ευστοχία, πήρε τη νίκη με 88-81.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-12, 47-37, 68-59, 88-81.

ΤΣΣΚΑ Μόσχας (Ιτούδης): Ντε Κολό 30 (2), Τεόντοσιτς 8 (2τρ, 6α), Φρίτζον 13 (2), Τζάκσον, Βοροντσέβιτς 9, Χίγκινς 7 (1), Χριάπα 9 (1), Κουρμπάνοφ 4 (6ρ), Χάινς 8 (7ρ).

Λοκομοτίβ Κουμπάν (Μπαρτζώκας): Ντιλέινι 26 (4), Σίνγκλετον 4, Ράντολφ 13 (11ρ), Ντρέιπε 17 (3), Κλαβέρ 2, Μπίκοφ, Τζάνινγκ 7 (1), Βορόνοφ, Ζούμπκοφ, Μπρέκχοφ 10 (2).

Πηγή: Ο Φίλαθλος