Με 7 πέρασε η ΑΕΚ από το Αλκαζάρ

Σε ένα παιχνίδι-μονόλογο καθ΄ όλη τη διάρκειά του, η ΑΕΚ συνέτριψε με 7-0 στο Αλκαζάρ τον Απόλλωνα Λάρισας για τη 2η αγωνιστική στον 3ο όμιλο και προκρίθηκε πανηγυρικά στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ελλάδας.

Με αλλαγές στη σύνθεσή της η Ένωση, απολύτως λογικά αφού την Κυριακή την περιμένει ο Πανιώνιος στη Νέα Σμύρνη, μπήκε αποφασισμένη να τελειώσει από νωρίς με τη νίκη και το πέτυχε κατά τρόπο εντυπωσιακό.

Με τη λήξη του πρώτου μισού το σκορ ήταν ήδη 5-0 με τα γκολ των Τζανετόπουλου στο 19΄ (πρώτο ύστερα από δύο χρόνια), Χριστοδουλόπουλου στο 22΄ και 42΄, Αϊντάρεβιτς στο 36΄ και Μπακασέτα στο 40΄.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ΑΕΚ κατέβασε λίγο το ρυθμό, αλλά ακόμη κι έτσι βρήκε άλλα δύο γκολ με τους Αραούχο στο 51ο και Τρίστασον στο 79ο λεπτό, που ήταν το πρώτο του Ισλανδού με τη φανέλα της Ένωσης.

Εκείνο που χαροποίησε πάντως εξίσου με τη νίκη τους φιλοξενούμενους, ήταν η επιστροφή του Γιακουμάκη στην αγωνιστική δράση ύστερα από περίπου 2,5 μήνες μετά τον τραυματισμό του.