Νίκες για Ολυμπιακό ΑΕΚ και ΠΑΟΚ

Με το ίδιο σκορ (3-1) επικράτησαν Ολυμπιακός και ΠΑΟΚ των Λεβαδειακού και ΠΑΣ Γιάννινα αντίστοιχα – 2-1 η ΑΕΚ την Ξάνθη – Δείτε τα αποτελέσματα και τη βαθμολογία

Ο Ολυμπιακός δεν είχε κανένα πρόβλημα να κάνει το «17 στα 17» στο πρωτάθλημα της Super League συνεχίζοντας έτσι τη ξέφρενη πορεία του για την κατάκτηση ακόμη ενός πρωταθλήματος. Οι ερυθρόλευκοι παίζοντας θεαματικό ποδόσφαιρο για 60 λεπτά επιβλήθηκαν 3-1 του Λεβαδειακού στο γήπεδο «Καραϊσκάκη». O Iντέγε άνοιξε τον χορό των γκολ μόλις στο 15′, ο Πάρντο λίγο πριν την ολοκλήρωση του πρώτου μέρους (42′) έκανε το 2-0, ενώ το 3-1 πέτυχε ο κορυφαίος του παιχνιδιού Τσόρι Ντομίνγκες, που σκόραρε στο 55′, με τον πρώην «ερυθρόλευκο» Μπεν να μειώνει απλά στο 88′ για τους Βοιωτούς.

Ο ΠΑΟΚ, παίζοντας κατά διαστήματα καλό ποδόσφαιρο, επικράτησε άνετα με 3-1 του ΠΑΣ Γιάννινα στην Τούμπα και προσπέρασε στη βαθμολογία τον Παναθηναϊκό, ο οποίος τη Δευτέρα δοκιμάζεται στην Μυτιλήνη απέναντι στην Καλλονή. Oι Αθανασιάδης (43′), Χαρίσης (52′) και Ζάιρο (64) σημείωσαν τα τέρματα του δικεφάλου του Βορρά, ενώ για την ομάδα της Ηπείρου μείωσε ο Κοζορώνης στο 90′.

Στις νίκες επέστρεψε ο Πανιώνιος. Οι «κυανέρυθροι» επιβλήθηκαν 1-0 του Ηρακλή στη Νέα Σμύρνη και ανέβηκαν στην πέμπτη θέση της βαθμολογίας, μετά την ήττα του Αστέρα στο Αγρίνιο. Το γκολ που έκρινε το ματς το πέτυχε ο Ανσαριφάρντ στο 59ο λεπτό.

Βαθιά βαθμολογική ανάσα πήρε ο Παναιτωλικός. Η ομάδα του Μαντζουράκη γράφει το protothema.gr νίκησε με 2-1 τον Αστέρα Τρίπολης στο Αγρίνιο και διεύρυνε στους επτά βαθμούς τη διαφορά του από τον προτελευταίο Πανθρακικό.Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν στο 53′ με τον Ρουσκουγιέδα, ενώ το δεύτερο τέρμα τους το πέτυχε ο Παπάζογλου στο 72′. Στο 63′ οι Αρκάδες είχαν ισοφαρίσει προσωρινά με τον πρώτο τους σκόρερ, Γιάννου.