Νίκη για Σάκκαρη με ανατροπή

Την πρώτη της νίκη στο 2018 πέτυχε η Μαρία Σάκκαρη, η οποία ξεπέρασε με ανατροπή το εμπόδιο της Κινέζας, Γιαφάν Γουάνγκ και προκρίθηκε στον 2ο προκριματικό γύρο του Dubai Tennis Championships.

Η Ελληνίδα τενίστρια νίκησε με 4-6, 6-3, 6-4 και πήρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. Η πρωταθλήτριά μας, Νο60 στην παγκόσμια κατάταξη και Νο8 στο προκριματικό ταμπλό του τουρνουά, επικράτησε σε έναν αγώνα που κράτησε 2 ώρες και 30 λεπτά.

Αξίζει να σημειωθεί πως οι δυο παίκτριες είχαν συνολικά 23 χαμένα break points (12 η Γουάνγκ και 11 η Σάκκαρη), ενώ έκαναν 9 break στο σερβίς της αντιπάλου. Για τη Σάκκαρη ήταν η 2η νίκη σε τρία ματς απέναντι στην 23χρονη Κινέζα. Νο125 στην WTA.

Πλέον, θα αντιμετωπίσει Σου-Βέι Σίεχ. Η 32χρονη Ταϊβανή, η οποία είχε προκριθεί στον 4ο γύρο του Australian Open, αποκλείοντας τη Γκαρμπίν Μουγκουρούθα και την Αγκνιέσκα Ραντβάνσκα, επικράτησε με 2-1 σετ της Κριστίνα Κούτσοβα.

Πηγή: Filathlos.gr