Πάει για το πρώτο με θριαμβευτικό τρόπο o Ολυμπιακός

Κατηγορία

christos.papad…
Τετάρτη 20/04/2016 – 20:19

Ο Ολυμπιακός ήταν επιβλητικός στον πρώτο τελικό της Α1 Γυναικών, νίκησε τον Παναθηναϊκό με +37 (74-37) και πρόσθεσε ακόμα μία νίκη στις δύο που μετέφερε από την κανονική περίοδο.  Δεύτερη πράξη στους τελικούς, την Κυριακή (24/4), στο «Παύλος Γιαννακόπουλος».

Πολύ άστοχες ήταν στο ξεκίνημα οι δύο ομάδες, με το 2-2 να παραμένει μέχρι το 4ο λεπτό. Δύο τρίποντα από τις Χαλιβέρα και Σταμάτη ξεμπλόκαραν τον Ολυμπιακό και, από εκείνο το σημείο, το δεκάλεπτο μετατράπηκε σε μονόλογο. Ο Παναθηναϊκός έκανε συνεχόμενα λάθη, οι ερυθρόλευκες τα εκμεταλλεύονταν με πολυφωνία στο σκοράρισμα και η περίοδος έκλεισε με σκορ 22-6.

Με πέντε συνεχόμενους πόντους της Καλέντζου, ο Παναθηναϊκός βρήκε λύσεις για το 28-13, αλλά η εξαιρετική Μπόνη (10π., στο 14′) είχε και πάλι την απάντηση (32-13). Η Ντέλβα φορτώθηκε γρήγορα με τρία φάουλ, την ώρα που οι γηπεδούχες συνέχιζαν να ελέγχουν απόλυτα τον αγώνα. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το εντυπωσιακό +21 για την ομάδα της Ελένης Καπογιάννη (38-17).

Με πατημένο το γκάζι μπήκε και στο δεύτερο μέρος ο Ολυμπιακός, εκτοξεύοντας τη διαφορά πάνω από τους 30 (54-19). Χαλιβέρα και Μπαλτά έδωσαν συνέχεια στον βομβαρδισμό τριπόντων (62-23, στο 27′) και η πρώτη έγραψε το +41 (64-23).

Το δεκάλεπτο έκλεισε με σκορ 66-25 και η τελευταία περίοδος μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία. Χωρίς ο Ολυμπιακός να αντιμετωπίσει προβλήματα και με τον Παναθηναϊκό να χρησιμοποιεί τις αναπληρωματικές παίκτριες, το παιχνίδι έληξε με σκορ 74-37.

Δεκάλεπτα: 22-6, 38-17, 66-25, 74-37.

Ολυμπιακός (Καπογιάννη): Γκοτζή 2, Σταμάτη 10, Μπόνη 13, Χατζηνικολάου 7, Καλογήρου, Μπαλτά 6, Νικολαϊδου 2, Χαλιβέρα 14, Τζόνσον 8(12 ριμπ., 4 ασίστ), Κοσμά 2, Παπαμιχαήλ 4, Κριστόφερσον 6.

Παναθηναϊκός (Παπαδόπουλος): Καλέντζου 5, Δανούση, Αυτζή, Καλημέρη, Κόνιαλη, Αλμπάνεζ 2, Σλούκα 3, Δίελα 1, Παντέλη 4, Λύμουρα 2, Ντέλβα 13(13 ριμπ.), Κυριακοπούλου 7.