Πήρε το ντέρμπι ο ΠΑΣ Ναυπάκτου. Φωτο-Ρεπορτάζ

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ- Γ.Ε.ΑΓΡΙΝΙΟΥ 67-63

Ο ΠΑΣ Ναυπάκτου κέρδισε την Γ.Ε.Αγρινίου μετά απόένα συγκλονιστικό παιχνίδι με 67-63 και πλέον οι δυο ομάδες ισοβαθμούν στην δεύτερη θέση με 16 βαθμούς, ενώ η Βόνιτσα και η Πρέβεζα έχουν από 17. Η συνολικά πολύ καλή αμυντική λειτουργία των γηπεδούχων ήταν καθοριστική για την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνος, παρά τα προβλήματα τραυματισμών των παικτών που αντιμετώπιζε τις τελευταίες ημέρες.

Η ΓΕΑ ξεκίνησε καλύτερα και με επτά συνεχόμενους πόντους του Δάρλα προηγήθηκε με 9-11, αλλά ο ΠΑΣ με ηγέτη τον Δούρο πέρασε μπροστά με 15-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο ΠΑΣ ξέφυγε στο σκορ ακόμη και με οκτώ πόντους, αλλά η ομάδα του Αγρινίου επανήλθε και πέρασε μπροστά με 30-31 με ένα σερί 0-10. Ο ΠΑΣ με πέντε πόντους στα τελευταία δευτερόλεπτα πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενος με τέσσερις 35-31.

Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Ναυπάκτου με συνεχόμενα τρίποντα καταφέρνει να προηγηθεί με 43-33. Από εκείνο το σημείο και μετά η ΓΕΑ αρχίζει να πιέζει σε όλο το γήπεδο και μπόρεσε να μειώσει στο καλάθι με την συμπλήρωση τριάντα λεπτών 51-49 χάρη σε ένα δίποντο του Τασόπουλου και τρίποντο του Σταμουλάκη.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ένα καλάθι του Τάγκα και 2 τρίποντα του Σταμουλάκη φέρνουν την ΓΕΑ μπροστά με 54-57. Ακολούθησε 6-0 σερί για την Ναύπακτο, που περνάει μπροστά με 60-57, αλλά η ΓΕΑ με μια βολή του Σταμούλη και 2/2 του Γυφτάκη ισοφαρίζει σε 60-60. Τρίποντο του Σταμούλη και οι φιλοξενούμενοι μπροστά στο σκορ με 60-63. Ο Ζησιμόπουλος μειώνει σε 62-63 ενώ ο ίδιος παίκτης με μια βολή φέρνει το ματς στα ισα ένα λεπτό πριν το τέλος. Ο Γκρέκας με ανάποδο lay up μπροστά στα υψωμένα χέρια του Τάγκα δίνει φιλί ζωής στους γηπεδούχους κα κάνει το 65-63. Στα 20 δευτερόλεπτα η ΓΕΑ κάνει την επαναφορά και αλλά ακολουθεί κακή πάσα και η μπάλα χάνεται με τον Βλαχογιάννη να κερδίζει την κατοχή και το φάουλ από τους φιλοξενούμενους. Με μια βολή κάνει το 66-63 στα 7 δευτερόλεπτα. Φάουλ στον Σταμούλη στα 4 δευτερόλεπτα, ο οποίος αστοχεί στην πρώτη και σκόπιμα στην δεύτερη με τον Ζησιμόπουλο να παίρνει το ριμπάουντ και με 1/2 βολές τελειώνει οριστικά το παιχνίδι με 67-63.

Από την Ναύπακτο πρώτος σκόρερ ο Δούρος με 26 πόντους, ενώ από 10 είχαν οι Βασίλης Αλεξανδρής, Βλαχογιάννης και Ζησιμόπουλος. Όπως προαναφέραμε πολύ σημαντική ήταν η συνεισφορά όλων των παικτών του Γιώργου Σταθάτου στην άμυνα, την στιγμή μάλιστα που ο Γκρέκας ήταν ανέτοιμος λόγω τραυματισμού  και ο Αδαμόπουλος να μένει καθηλωμένος για αρκετή ώρα στον πάγκο μη μπορώντας να βρει ρυθμό, λόγω των γρήγορων φάουλ που του χρεώθηκαν.

Από την ΓΕΑ ο Σταμουλάκης είχε 20 πόντους με τέσσερα τρίποντα, ο Γυφτάκης 12 με 2 ενώ 10 σημείωσε ο Τάγκας.

Τέλος να σημειώσουμε την όμορφη  ατμόσφαιρα που δημιούργησε το φίλαθλο κοινό της Ναυπάκτου που παρευρέθηκε στο κλειστό γυμναστήριο, το απόγευμα της Κυριακής και στήριξε την προσπάθεια για νίκη, δίνοντας δύναμη με τη φωνή και το χειροκρότημα στους παίκτες του ΠΑΣ..

Δεκάλεπτα: Α:15-13 Β:20-18 Γ:16-18 Δ:16-14

ΠΑΣ Ναυπάκτου(Σταθάτος):Κονίδας, Ντζουμάνης, Αλεξανδρής Ν. 7(1), Δούρος 26(2), Σταθάτος Π., Αδαμόπουλος, Ζησιμόπουλος 10(2), Γκρέκας 2, Αλεξανδρής Β. 10(2), Βλαχογιάννης 10(1), Σταυρόπουλος 2, Τσιφτιλής

Γ.Ε.Αγρινίου(Σταμάτης):Γυφτάκης 12(2), Τάγκας 10, Κοντονάσιος, Σταμουλάκης 20(4), Σταμούλης 4(1), Κρητικός,Μαρκουίζος 2, Μουχάκης, Δάρλας 7(1), Τασόπουλος 8