Πανηγυρικά στους ”16” και οι Ισλανδοί!

Πέρασε με το σπαθί της! Η Ισλανδία αποτελείωσε την Αυστρία στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων με το τέρμα του Τραούστασον και με το 2-1 πέρασε πανηγυρικά στους «16» του Euro .

Ο Μόντβαρσον άνοιξε στο 18’ το σκορ, εκτελώντας από κοντά τον Χάλντορσον (και ενώ ο Γκούναρσον πάτησε τη γραμμή του πλαγίου από το οποίο προήλθε το γκολ), ο Σοπφ ισοφάρισε στο 60’ με ωραία κίνηση και εξαιρετικό πλάσε. Ενδιάμεσα ο Ντράγκοβιτς αστόχησε σε πέναλτι (37’) που κέρδισε ο Αλάμπα από τον Σκούλασον.

Την Αγγλία θα αντιμετωπίσουν οι Σκανδιναβοί στην επόμενη φάση.

Eνδεκάδες :

Ισλανδία (Λάγκερμπακ): Χάλντορσον, Σάιβαρσον, Άρνασον, Ράγκναρ Σίγκουρντσον, Σκούλασον, Γκούναρσον, Γκίλφι Σίγκουρντσον, Γκούντμουντσον, Μπιάρνασον, Μπέντβαρσον, Σίγκτορσον.

Αυστρία (Κόλερ): Άλμερ, Ντράγκοβιτς, Πρεντλ, Χίντερεγκερ, Φουχς, Ίλσανκερ, Μπάουμγκαρτλινγκερ, Αλάμπα, Κλάιν, Αρναούτοβιτς, Ζάμπιτσερ.

Πηγή : sport-fm.gr