Πρόκριση με εξάρα οι Παίδες

Με πανηγυρικό τρόπο εξασφάλισε την πρόκρισή της στην Elite Round του Euro η Εθνική Παίδων.

Το συγκρότημα του Βασίλη Γεωργόπουλου επικράτησε με το εκκωφαντικό 6-0 του Καζακστάν στο τρίτο του παιχνίδι για τον 8ο προκριματικό όμιλο και τσέκαρε το εισιτήριο για την επόμενη φάση. τερματίζοντας στη 2η θέση, πίσω από την πρώτη Δανία, η οποία νίκησε 2-0 την Ισλανδία.

Το αντιπροσωπευτικό μας συγκρότημα προηγήθηκε με τον Τζομπάρα μόλις στο 5ο λεπτό. Οι Καζάκοι έμειναν με δέκα παίκτες λίγο μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους και κάπου εκεί ξεκίνησε το πάρτι.

Στο 53′ ο Χατζηδίμπας έκανε το 2-0 και στο 59′ ο Λόλος τριπλασίασε τα τέρματα της «γαλανόλευκης». Στο 65′ ο Ξενιτίδης ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 4-0, για να έρθει τρία λεπτά αργότερα και πάλι ο Τζομπάρας, με το δέυτερο προσωπικό του τέρμα, να γράψει το 5-0. Το τελικό 6-0 διαμορφώθηκε στο 78′ με αυτογκόλ του Μπόρταν.

Η σύνθεση της Εθνικής: Σιαμπάνης, Τσιμπούκας, Δημητρίου, Γιανναράκης, Μανωλάκης, Νεοφυτίδης (48′ Ιγκμπινόμπα), Ξενιτίδης, Χατζηδίμπας, Κωστανάσιος, Τζομπάρας (69′ Ταμπάς), Γκαργκαλατζίδης (54′ Λόλος).