Στην κορυφή ο Ολυμπιακός

Πρόσκαιρο αποδείχθηκε το προσπέρασμα του ΠΑΟΚ επί του Ολυμπιακού, καθώς λίγες ώρες μετά τη λήξη του αγώνα με τον Απόλλωνα (3-0) οι «ερυθρόλευκοι» απάντησαν με τον ίδιο τρόπο και το ίδιο σκορ, επιστρέφοντας στην κορυφή.

Η πειραϊκή ομάδα βρίσκεται πάντα στο +1 από τον «Δικέφαλο» ενώ αύξησε σε τρεις τη διαφορά από την ΑΕΚ, που υποχώρησε στην τρίτη θέση μετά τη «λευκή» ισοπαλία στη Λάρισα.

Οι γηπεδούχοι έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία στο 19ο λεπτό, όταν ο Ανσαριφάρντ έκανε την προβολή αστοχώντας ελάχιστα μετά την ασυνεννοησία του Κασάδο με τον τερματοφύλακά του.

Από εκεί και ύστερα, οι παίκτες του Όσκαρ Γκαρθία βρήκαν απέναντί τους τον εντυπωσιακό Ζίβκοβιτς, που νικήθηκε μόνο στο 26ο λεπτό με το πέναλτι του Ανσαριφάρντκαι, που καταλόγισε ο Καραντώνης στο μαρκάρισμα του Φασίδη στον Φορτούνη.