Στους 42 ο Λουκάς, ήττα για ΑΕΚ στην παράταση

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης έκανε όργια, σημειώνοντας 42 πόντους(!), αλλά η ΑΕΚ δεν απέφυγε την ήττα από τη ρωσική Κράσνι με 96-94 στην παράταση στην πρεμιέρα των ομίλων στο EuroCup.

H επιστροφή της Ένωσης στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις, έπειτα από σχεδόν οκτώ χρόνια, επεφύλασσε ένα θρίλερ στους φίλους της, που βρέθηκαν στο ΟΑΚΑ

Με τον Λουκά Μαυροκεφαλίδη να κάνει το παιχνίδι της ζωής του και να σημειώνει 42 πόντους (12/18 δίπ., 2/2 τρίπ., 12/15 βολ., 9 ριμπ.), αλλά την ΑΕΚ να χάνει στην παράταση από την Κράνσι Όκτριαμπρ, τον «Κόκκινο Οκτώβριο» στα ρωσικά, με 96-94 στην παράταση, στην πρεμιέρα του 6ου ομίλου στο ΕuroCup.

Και η Κράσνι, βασίστηκε στο δικό της… Λουκά Μαυροκεφαλίδη, προκειμένου να φύγει από το ΟΑΚΑ με τη νίκη: τον Τόνι Μίτσελ, με τον Αμερικάνο να σημειώνει 39 πόντους (11/15 δίπ, 3/10 τρίπ., 8/10 βολές)

Οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν ένα ελαφρύ προβάδισμα σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, όμως η ΑΕΚ με ηγέτη τον Μαυροκεφαλίδη βρισκόταν σε απόσταση βολής, με το ντέρμπι να κορυφώνεται στο 4ο δεκάλεπτο

Εκεί η Κράσνι μπήκε με προβάδισμα 68-60, αλλά η ΑΕΚ έπειτα από 2.5 λεπτά ισοφάριζε 70-70 με τον Γιάννη Καλαμπόκη και με τρίποντο του ίδιου προσπερνούσε 73-70, ενώ με δίποντο του Παπαντωνίου έπαιρνε πάλι προβάδισμα 77-76, 1:59 πριν από το τέλος.

Σε εκείνο το σημείο υπήρξε η αψυχολόγητη ενέργεια του ιδιοκτήτη της Κράσνι, Ντιμίτρι Γκερασιμένκο, να κάνει χειρονομία στους οπαδούς, με αποτέλεσμα να επικρατήσει ένταση, και τους παίκτες της Κράσνονταρ στο 1:49 να αποχωρούν για λίγα λεπτά.

Όταν το ματς άρχισε και πάλι, η Κράσνι βρέθηκε μπροστά 83-78, 63” πριν από το τέλος, όμως ο Μαυροκεφαλίδης με πέντε σερί πόντους έφερε νέα ισοπαλία 83-83 στο 39:30

Ο Μίτσελ με εύστοχο τρίποντο πήγε να τελειώσει την ΑΕΚ, όμως στο 39:53 ο Γιάννης Καλαμπόλης ευστόχησε με Ολύμπια ψυχραιμία σε τρεις βολές, στέλνοντας το ματς στην παράταση.

Εκεί η μάχη συνεχίστηκε, η ΑΕΚ με βολές του Μαυροκεφαλίδη να ισοφαρίζει 94-94 (44:33), αλλά τον Αντρέι Ματεϊούνας με δύο βολές στα 44:55 να χαρίζει τη νίκη στην Κράσνι, ενώ στην τελευταία φάση, το καλάθι του Μιλόσεβιτς ήταν εκπρόθεσμο.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 37-43, 60-68, 86-86 κ.α., 94-96 α’ παρ..

ΑΕΚ (Σάκοτα): Ανοσίκε 4, Παπαντωνίου 10 (2), Σάκοτα 3, Χέρστον 6 (1), Μιλόσεβιτς 4, Σκραμπ, Μαυροκεφαλίδης 42 (12/18 δίπ., 2/2 τρίπ., 12/15 βολ., 9 ριμπ.), Κάρτερ 6, Σαρικόπουλος, Καλαμπόκης 11 91), Ουόρεν 8 (1).

ΚΡΑΣΝΙ ΟΚΤΙΑΜΠΡ: Τκατσένκο 2, Μίτσελ 39 (3), Ματεϊούνας 4, Κούπερ 13 (3 τρίπ., 14 ασ.) Ζαμάνσκι, Ζάιτσεφ 15 (1), Σοκόλοφ, Χάμιλτον 4, Τζόνσον 10, Γκουίν 9 (1).

Πηγή: Sentragoal.gr