Φιλικό “πάρτι” της ΑΕΚ απέναντι στην Εφές

Φιλικό

Στη βραδιά που τίμησε τους προπονητές των τίτλων, Ίβκοβιτς και Σάκοτα, η ΑΕΚ έδειξε πως δεν έχει μόνο παρελθόν, αλλά και μέλλον νικώντας με εντυπωσιακή εμφάνιση την Εφές στο ΟΑΚΑ με 85-56.

Πολύ καλή εμφάνιση από τους Μαυροκεφαλίδη, Σκραμπ, Ουόρεν και Μιλόσεβιτς. Στην αποστολή βρέθηκαν οι Τσαλμπούρης και Άτιτς.

Δεν ακολούθησε στο… πάρτι ο κόσμος, με τους φίλους της ΑΕΚ να μην ξεπερνούν τους 2.000 στο κλειστό του ΟΑΚΑ.

Παρά τις σημαντικές απουσίες των Κάρτερ-Σάκοτα, αλλά και τα όσα συνέβησαν με τον Ντάνιελ Όρτον, οι παίκτες του Ντράγκαν Σάκοτα ξεκίνησαν πολύ καλά την αναμέτρηση. Με τον Λοιυκά Μαυροκεφαλίδη να βρίσκεται σε πολύ καλή κατάσταση κατάφερε να πάρει από νωρίς τα ηνία (9-2 στο 4′).
Τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα με τον Φιλ Σκραμπ να ακολουθεί τον συμπαίκτη του, αλλά και τον Μίλαν Μιλόσεβιτς να παίζει πολύ καλές άμυνες στον Άλεξ Τάιους (20-10 στο 8′). Μέχρι το φινάλε της περιόδου, μάλιστα, τα πράγματα έγιναν ακόμα καλύτερα, με την Ένωση να προηγείται με 23-12.

Με την ίδια διάθεση μπήκαν οι γηπεδούχοι και στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι καλές άμυνες σε συνδυασμό με την ευστοχία των Ουόρεν και Σκραμπ έφερε στο +17 την Ένωση (35-18, 14′). Οι παίκτες του Ντούσαν Ίβκοβιτς δεν μπήκαν ποτέ στο κλίμα του αγώνα, κάτι που εκμεταλλεύτηκαν οι γηπεδούχοι που κατάφεραν να… εκτοξεύσουν τη διαφορά στο +23 (42-19, 18′). Το ημίχρονο έκλεισε με τους γηπεδούχους να διατηρούν σταθερό προβάδισμα, παρά τις προσπάθειες των φιλοξενούμενων, με το 46-25 να είναι το σκορ του πρώτου μέρους.

Χέρστον και Ουόρεν ξεκίνησαν εξαιρετικά για την ΑΕΚ και αυτρό έδωσε την δυνατότητα στους γηπεδούχους να ανεβάσουν τη διαφορά (54-30, 22′). Ο Ερτέλ ήταν ο μόνος που προσπαθούσε να κρατήσει στο σκορ την Εφές (54-33, 23′).
Ο Άλεξ Τάιους δεν είχε κάνει αισθητή την παρουσία του στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο ανέβασε την απόδοσή του, δίνοντας τη δυνατότητα στην Εφές να μαζέψει τη διαφορά (58-46, 28′). Το τρίποντο του Παντωνίου και το καλάθι του Ντάριο Σάριτς ήταν οι τελευταίες αναμνήσεις από το πρώτο μέρος, με την Ένωση να προηγείται σταθερά με 61-49.

Ο Λουκάς Μαυροκεφαλίδης βρισκόταν σε εξαιρετική κατάσταση και έδωσε ώθηση στην Ένωση. Με την βοήθεια των Ουόρεν και Χέρστον η διαφορά παρέμενε σε υψηλά επίπεδα (70-51, 33′). Οι «κιτρινόμαυροι» συνέχισαν να παίζουν πολύ καλή άμυνα, η οποία τους έδωσε τη δυνατότητα να διατηρήσουν τη διαφορά στα ίδια επίπεδα (70-51, 34′).
Οι γηπεδούχοι ήταν αποτελεσματικοί πίσω από το 6,75, κάτι που τους έδωσε τη δυνατότητα να ανεβάσουν ακόμα περισσότερο τη διαφορά (79-53, 37′). Τα τελευταία λεπτά ήταν τυπική διαδικασία, με την Ένωση να παίρνει τη νίκη (85-56) και τον Ντράγκαν Σάκοτα να δοκιμάζει τον Δημήτρη Μωραϊτη, ο οποίος αποθεώθηκε από τον κόσμο στο κλειστό του ΟΑΚΑ!

Δεκάλεπτα: 23-12, 46-25, 61-49, 85-56.

AEK (Ντρ. Σάκοτα): Παπαντωνίου 8 (2), Σκραμπ 10 (1), Ουόρεν 12 (2), Μωραϊτης 1, Παύλος, Χέρστον 15, Κατσίβελης 7 (1), Σαρικόπουλος 4 (8 ριμπ.), Mιλόσεβιτς 8 (11 ριμπ. – 5 ασ), Μαυροκεφαλίδης 20 (1 τρ. – 10 ριμπ).

ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Ίβκοβιτς): Τάιους 5, Μπράουν 8, Οσμάν, Μπατούκ 3 (1), Σάριτς 12 (2), Κορκμάζ 2, Ουλουμπάι, Γκρέιντζερ 3, Ερτέλ 5, Ντίμπλερ 9 (3), Ντάνστον 4, Ντουβερίογλου 5.

Πηγή: Ο Φίλαθλος Online