Άνετη επικράτηση για τον ΠΑΣ Ναυπάκτου

AΝΕΤΗ ΕΠΙΚΡΑΤΗΣΗ ΓΙΑ ΤΟΝ ΠΑΣ

Την δεύτερη σερί νίκη του σημείωσε ο ΠΑΣ Ναυπάκτου στην 3η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Α ΕΣΚΑΒΔΕ καθώς επικράτησε εκτός έδρας του Χαρίλαου Τρικούπη (Β) με σκορ 70-86. Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν πιο δυνατά τον αγώνα και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των φιλοξενουμένων στην άμυνα, πήραν προβάδισμα 5 πόντων στο 1ο δεκάλεπτο με σκορ 24-19.

Στο 2ο δεκάλεπτο οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου έπαιξαν καταπληκτική άμυνα και σε συνδυασμό με σωστό διάβασμα στην επίθεση έκλεισαν το ημίχρονο προηγούμενοι με 12 πόντους διαφορά με σκορ 34-46. Στην επανάληψη η ομάδα της Ναυπάκτου συνέχισε την καλή της απόδοση και με μπροστάρη στο σημείο αυτό τον Βαφειάδη διεύρυναν την διαφορά του σκορ στο +20, για να ολοκληρώσουν την καλή τους εμφάνιση με άνετη νίκη και τελικό σκορ 70-86. Από τον ΠΑΣ (που αγωνίστηκε χωρίς τον Αλεξανδρή λόγω τραυματισμού στον αστράγαλο), πρώτος σκόρερ ήταν ο Βαφειάδης με 24 πόντους, ενώ πολύ καλή παρουσία είχε ο Ζαμπάρας που σημείωσε 14 πόντους και οι Μίχος και Νακόπουλος με 11 και 10 πόντους αντίστοιχα. Από τον Χαρίλαο πρώτος σκόρερ ο Καζανάς με 29 πόντους και τον ακολούθησαν οι Γενδούλας, Βλάχος και Τσαμαδιάς που σημείωσαν από 9 πόντους.
ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ(Β)-ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 70-86
Δεκάλεπτα:Α:24-19 Β:10-27 Γ:15-23 Δ:21-17
ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Καρέτσος): Καζανάς 29)2), Σακκαρέλης 3(1), Γενδούλας 9(2), Βλάχος 9(1), Μπουκουβάλας, Τσαμαδιάς 9(1), Καρδάκας 3(1), Κατσαρογιάννης 2, Γιαννούλης 6(2).
ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Σταθάτος): Αναγνωστόπουλος, Βαφειάδης 24(3), Φούντας Α.5(1), Μίχος 11(1), Στυλιάρας 7(1), Σταμάτης 3(1), Ζησιμόπουλος 8(1), Σταθάτος Π.4(1), Κατσίκας , Ζαμπάρας 14(1), Νακόπουλος 10, Βαρελάς.