Έβγαλε ψυχή και έμεινε «ζωντανός» ο ΠΑΟΚ!

Ο ΠΑΟΚ πέταξε στα «σκουπίδια» διαφορά 10 πόντων (60-50, στο 34′), αλλά άντεξε και «καθάρισε» την Βέντσπιλς στην παράταση (85-81) σε ένα do or die παιχνίδι για το Champions League που αν το έχανε θα… χανόταν.

Ο Λίνος Χρυσικόπουλος ήταν ο MVP για τους γηπεδούχους. Μπορεί να ήταν αρκετά άστοχος (6/15 σουτ), όμως γέμισε την στατιστική του με 14 πόντους, 10 ριμπάουντ, 5 ασίστ και 2 κοψίματα στα 32 λεπτά που έμεινε στο παρκέ. Αρκετές φάσεις δεν είχαν καλή κατάληξη, όμως ο νεαρός φόργουορντ έπαιξε με τρομερό πάθος και έδειξε ότι μπορεί να προσφέρει ακόμη περισσότερα στον ΠΑΟΚ.

Κρύο το “Παλατάκι”, κρύος και ο ΠΑΟΚ στο ξεκίνημα του αγώνα. Η Βέντσπιλς προηγήθηκε με 9 (10-19) και 14 (16-30) στις αρχές της δεύτερης περιόδου, σημείο στο οποίο οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου “ξύπνησαν” για να απαντήσουν με ένα εντυπωσιακό επί μέρους 23-6 (!) και να κλείσουν το πρώτο μέρος με το προβάδισμα στα δικά τους χέρια. Ο Τζόρνταν Σάιμπερτ με 10 πόντους, ήταν ο μοναδικός που είχε πετύχει περισσότερα από δυο καλάθια.

Ο ΠΑΟΚ έδειχνε να έχει πάρει τον έλεγχο της αναμέτρησης, βρέθηκε στο +6 (44-38) στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου, όμως οι Λετονοί με γρήγορες επιθέσεις έμειναν κοντά και πήραν ξανά κεφάλι στο σκορ (49-50) λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου.

Ο Σάιμπερτ κι ο Γλυνιαδάκης, οι δυο σούπερ ρολίστες αυτού του αγώνα, έγραψαν το 60-50 στο 34′, η Βέντσπιλς μείωσε στον πόντο δυο λεπτά πριν το φινάλεκι ο Γουίλι Ντιν με γκολ-φάουλ ισοφάρισε στο 66-66.

Το timeout του Μαρκόπουλου ακολούθησε λάθος επαναφορά του ΠΑΟΚ, ο Ντιν έκανε το 67-68 με δυο βολές και ο Μιλιένοβιτς έδωσε ξανά το προβάδισμα στην ομάδα του στα 36.4″, αλλά η Βέντσπιλς είχε ξανά την απάντηση. Στα 12.6 ο Χρυσικόπουλος έφτασε μέχρι το καλάθι και σκόραρε για το 71-70, με τον Ντιν να ισοφαρίζει με μία βολή στα 5.1″. Στην τελευταία επίθεση ο Μιλιένοβιτς κουβάλησε τη μπάλα, όμως ο Μπράιαντ βρήκε σίδερο από τα 6μ.75.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, ο Ντιν συνέχισε να κάνει ζημιά στον ΠΑΟΚ, όμως ο Κλάντον κι ο Μπράιαντ ήταν αυτοί που “καθάρισαν”, για να πάρει ο Δικέφαλος του Βορρά τη νίκη, την τρίτη του σε επτά αγώνες στη διοργάνωση.

Τα δεκάλεπτα: 16-24, 39-36, 49-50, 71-71 (κ. α.), 85-81

ΠΑΟΚ: Χρυσικόπουλος 14 (10 ριμπ., 5 ασ.), Κόνιαρης 8, Τσόχλας 2, Τέιλορ 2, Μιλιένοβιτς 8, Γλυνιαδάκης 7, Σάιμπερτ 16 (2 τριπ., 4 ριμπ.), Μπράιαντ 15(1), Κλάντον 13 (13ριμπ.).