Έγραψε ιστορία ο Προηθέας-Νίκη στο ΟΑΚΑ και τελικό

Έγραψε ιστορία ο Προμηθέας και για πρώτη φορά στην ιστορία του προκρίθηκε στους τελικούς της Basket League.

Η ομάδα του Μάκη Γιατρά επικράτησε 85-84 της ΑΕΚ στην παράταση μέσα στο ΟΑΚΑ μετά από ένα καταπληκτικό ματς.

Οι Πατρινοί είχαν τον έλεγχο φτάνοντας στο +10 στο φινάλε της τρίτης περιόδου και έμοιαζαν να έχουν κλειδώσει τη νίκη όταν στα 35’’ πριν το τέλος ήταν μπροστά με 71-76.

Το τρίποντο του Σάκοτα στα 4,4’’ έστειλε το ματς στην παράταση, όπου οι φιλοξενούμενοι είχαν ένα μικρό προβάδισμα. Οι «κιτρινόμαυροι» είχαν την τελευταία επίθεση, ωστόσο ο Σαντ-Ρόος αστόχησε στο ντράιβ που επιχείρησε και η ΑΕΚ έχασε την ευκαιρία να επιστρέψει στους τελικούς μετά από 14 χρόνια.

Ο Λεωνίδας Κασελάκης με 19 πόντους, 7 ριμπάουντ και 5 ασίστ ήταν ο κορυφαίος των νικητών, που θα αντιμετωπίσουν με μειονέκτημα έδρας στους τελικούς (που αρχίζουν τη Δευτέρα στο ΟΑΚΑ), τον Παναθηναϊκό. Εξαιρετικοί και οι Ράιον Μπράουν και Τερέλ Παρκς.

Ο Βινς Χάντερ με 27 πόντους ξεχώρισε από την «Ένωση», που είχε 5/32 τρίποντα και θα παίξει στους μικρούς τελικούς για την παρηγοριά απέναντι στο Περιστέρι.

Το ματς

Θίοντορ, Γιορκ, Σαντ-Ρόος, Τζέιμς και Χάντερ από τη μια, Χολ, Σαλούστρος, Μπράουν, Μέιερ και Έλις από την άλλη, συνέθεταν τις πρώτες πεντάδες τους αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν αποφασισμένοι και με άριστο διάβασμα στην αντίπαλη άμυνα προηγήθηκαν με έξι, 4-10, με πέντε πόντους του Έλις. Η «Ένωση» βελτίωσε την άμυνά της και ισοφάρισε, 10-10, με αποκλειστικό σκόρερ τον Χάντερ αλλά και 0/8 τρίποντα. Ο Προμηθέας έμεινε συνολικά για 4:27 χωρίς σκορ μέχρι δύο βολές του Έλις και το τρίποντο του Γκίκα να διαμορφώσουν το 10-15. Ο Σαντ-Ρόος από τη γραμμή έγινε ο πρώτος παίκτης πλην Χάντερ που σκόραρε για την ΑΕΚ στο ματς, μόλις 1:29 πριν το τέλος της πρώτης περιόδου, αλλά το τρίποντο του Λίποβι έφερε τους Πατρινούς στο +7, 11-18.

Ο Προμηθέας αποσπάστηκε και με οκτώ, 14-22, μέχρι ο Λαρεντζάκης να σπάσει το ρόδι στα τρίποντα μετά από 0/9 (17-22), αλλά η ΑΕΚ συνέχισε να ρίχνει άσφαιρα από την περιφέρεια (1/14), με τον Γιορκ να συγκεντρώνει την οργή του κόσμου έχοντας 0/5. Δύο αιφνιδιασμοί με δημιουργό τον Λαρεντζάκη έδειξαν το δρόμο στους γηπεδούχους, 21-24, ενώ ο ίδιος σε ρόλο εκτελεστή με γκολ-φάουλ ισοφάρισε (24-24). Οι προσωπικές ενέργειες του Γκίκα και τα εξαιρετικά ποσοστά για τρεις (6/11) κράτησαν μπροστά τους Πατρινούς που έκλεισαν το ημίχρονο στο +5, 34-39.

Η ΑΕΚ επέστρεψε πολύ πιο αποφασιστική από τα αποδυτήρια και με ένα γρήγορο 6-0 προηγήθηκε για πρώτη φορά από το… 2-0, 40-39. Αποφεύγοντας σε αυτό το ξεκίνημα τα τρίποντα και φορτώνοντας τον Έλις γρήγορα με τρία φάουλ, έδειχνε να έχει το μομέντουμ, όμως ο Προμηθέας είχε τις απαντήσεις με τον Παρκς και με τρίποντο του Λίποβι πήρε ξανά κεφάλι, 43-49. Το τάιμ άουτ του Μπάνκι δεν διόρθωσε τα πράγματα (47-53), οι επιθετικές επιλογές της ΑΕΚ ήταν κάκιστες και ο Προμηθέας με κλέψιμο και κάρφωμα του Μπράουν έφτασε στο +8, 49-57, με 33,4’’ να απομένουν στο τρίτο δεκάλεπτο. Ο Θίοντορ συνέχισε να είναι απελπιστικά άστοχος και ο Χολ έκλεισε την περίοδο φέρνοντας τον Προμηθέα σε διψήφια διαφορά, 49-59, και πολύ κοντά στην πρόκριση.

Το δεύτερο τρίποντο της ΑΕΚ στο ματς, δια χειρός Γιορκ (2/20), έδωσε το έναυσμα για την τελική απόπειρα αντεπίθεσης και η διαφορά μέσα σε ένα δίλεπτο έπεσε στο μισό, 54-59. Το τρικ του Μπάνκι με σχήμα χωρίς 4άρι και τέσσερα γκαρντ απέδωσε αρχικά και μετά το κλέψιμο του Ξανθόπουλο ο Λαρεντζάκης μείωσε σε 56-59, με 7:46 να απομένουν. Μετά την τάπα του Έλις στον Χάντερ ο Μπράουν με φοβερό κάρφωμα οδήγησε τον Προμηθέα ξανά στους έξι, 60-66, αλλά οι γηπεδούχοι δεν κατέθεσαν τα όπλα. Ο Χάντερ με καλάθι και το έκτο φάουλ του Έλις μείωσε ξανά, 62-66, τεσσεράμισι λεπτά πριν το τέλος. Ο Παρκς με υποψία βημάτων αποκατέστησε τη διαφορά και η ΑΕΚ έχασε τον Σαντ-Ρόος με διάστρεμμα, αλλά συνέχισε την προσπάθεια και με τέσσερις πόντους του Χάντερ έφτασε σε απόσταση βολής, 66-68, 2:45 για τη λήξη. Το κλέψιμο του Ξανθόπουλο έδωσε την ευκαιρία στον Σάκοτα από τη γραμμή να ισοφαρίσει, 68-68, με τον Παρκς να απαντά στα 101’’ (68-70). Ο Τζέιμς αστόχησε σε ένα εύκολο λέι απ και ο Λίποβι με απίθανο τρίποντο υπό πίεση έφερε τον Προμηθέα στο +5, 68-73, 1:06 για το τέλος. Το τρίποντο του Γιορκ στα 56’’ έβαλε ξανά στο ματς την ΑΕΚ, αλλά το φάουλ του Λαρεντζάκη σε προσπάθεια του Μπράουν για τρεις επέτρεψε στον Αμερικανό με 3/3 να γράψει το 71-76, στα 35’’ για το τέλος. Ο Κασελάκης αστόχησε σε δύο βολές, ο Προμηθέας δεν έκανε φάουλ για να αποφύγει το τρίποντο και ο Σάκοτα τον τιμώρησε ισοφαρίζοντας σε 76-76 με 4,4’’ να απομένουν. Ήταν το τέταρτο τρίποντο τη ΑΕΚ στο ματς σε 29 προσπάθειες, αλλά στο πλέον κρίσιμο σημείο. Στην τελευταία ευκαιρία των Πατριών, ο Τζέιμς έκανε καθοριστική τάπα στον Κασελάκη και το ματς πήγε στην παράταση.

Ο Χολ από τη γραμμή έσπασε το ρόδι μεταξύ δύο νευρικών και εξουθενωμένων ομάδων στο έξτρα πεντάλεπτο (76-78), όμως ο Σαντ-Ρόος που έσφιξε τα δόντια και συνέχισε, έβαλε μπροστά την ΑΕΚ, 79-78. Ο Θίοντορ με 0/2 βολές έχασε την ευκαιρία να διευρύνει το προβάδισμα, που άλλαξε ξανά χέρια από τον Παρκς, 79-80. Ο Χάντερ έστειλε στον πάγκο και τον Παρκς και με 1/2 βολές ισοφάρισε στα 93’’, αλλά ο Κασελάκης με δύσκολο χουκ έγραψε το 80-82. Ο Γιορκ απάντησε με δύσκολο ντράιβ, αλλά το φάουλ του Γιορκ έστειλε τον Λίποβι στη γραμμή και τον Προμηθέα στο 82-83, με 42,7’’ να απομένουν. Ο Τσαϊρέλης στη διεκδίκηση του ριμπάουντ έκανε φάουλ στον Χάντερ που όμως είχε 0/2 και ο Κασελάκης επισκέφτηκε ξανά τη γραμμή στα 41,3’’. Αυτή τη φορά ο διεθνής φόργουορντ είχε 2/2, 82-85, με τον Σαντ-Ρόος στα 33,5’’ να απαντά, 84-85. Ο Μπράουν έκανε airball για τρεις και η ΑΕΚ είχε 9’’ για να πάρει το ματς, μετά το τάιμ άουτ του Μπάνκι. Το ντράιβ του Σαντ-Ρόος δεν βρήκε στόχο και ο Προμηθέας απέδρασε με τη νίκη, 84-85.

Δεκάλεπτα: 14-18, 34-39, 49-59, 76-76, (πρτ.) 84-85.

Πηγή: sport-fm.gr