Έχασε το θρίλερ ο Παναθηναϊκός

Με… άδοξο τρόπο μπήκε τέλος στο σερί του Πασκουάλ στον πάγκο του Παναθηναϊκού. Μετά από ένα «τρελό» παιχνίδι, το οποίο κρίθηκε στην δεύτερη παράταση, οι πράσινοι ηττήθηκαν 91-83 από την Αναντολού Εφές για την 5η αγωνιστική της Ευρωλίγκας και πλέον έχουν ρεκόρ 3-2, με τους Τούρκους να βελτιώνουν το δικό τους σε 2-3.

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ αλλά από το 4’ κι έπειτα, ο Παναθηναϊκός βρήκε ρυθμό, προηγήθηκε με 6-10 αλλά δεν μπόρεσε να διευρύνει το προβάδισμά του, με την Εφές να μειώνει σε 16-17 και τους «πράσινους» να προηγούνται στο τέλος του δεκαλέπτου με 16-20.

Στην  δεύτερη περίοδο ο Παναθηναϊκός έδειξε σημάδια ανάκαμψης και «πυροβολώντας» από την γραμμή των τριών πόντων, στο 14’ ανέβασε την διαφορά στο +10 (22-32). Η Εφές μείωσε εκ νέου σε 30-32 αλλά με καλάθια του Νίκου Παππά, οι «πράσινοι» στο ημίχρονο είχαν πάρει προβάδισμα με 35-42.

Το σκηνικό άλλαξε στο δεύτερο μέρος και η ομάδα του Βέλιμιρ Περάσοβιτς, εκμεταλλευόμενη τα λάθη του Παναθηναϊκού, με ένα σερί 11-0 κατάφερε να περάσει μπροστά με 46-42! Οι «πράσινοι» ισοφάρισαν στην συνέχεια σε 46-46 αλλά η αδυναμία τους στον τομέα των ριμπάουντ δεν τους επέτρεψε να πάρουν τα ηνία, με αποτέλεσμα στο 30’ οι ομάδες να είναι ισόπαλες 53-53.

Ο Παναθηναϊκός στην τελευταία περίοδο άρχισε να ανεβάζει εκ νέου «στροφές» και αφού ο Νίκολς με τρίποντο έκανε το 59-60 στο 32’, μετά από δύο λεπτά πήρε μικρό προβάδισμα με 61-65.

Η Εφές απάντησε με νέο δικό της σερί για να προηγηθεί με 65-68 στο 37’ αλλά ο Νίκολς με τρίποντο ισοφάρισε άμεσα σε 68-68 και το ματς, στο τελευταίο του δίλεπτο έγινε θρίλερ. Ο Νίκος Παππάς παρέμενε σταθερά ο πιο απειλητικός παίκτης του Παναθηναϊκού στην επίθεση και στο 39’ έκανε το 68-70, με την Εφές να ισοφαρίζει σε 70-70! Ο Νίκολς αστόχησε σε τρίποντο, ο Χάνεϊκατ το ίδιο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Το θρίλερ συνεχίστηκε και στο επιπλέον πεντάλεπτο με τις ομάδες να συμβαδίζουν στο σκορ. Η Εφές στο 43’ προηγήθηκε με 77-75 με κάρφωμα του Ντάνστον, με τον Παναθηναϊκό να δυσκολεύεται να βάλει την μπάλα στο καλάθι. Ο Κέι Σι Ρίβερς όμως, με καλάθι στην εκπνοή έκανε το 77-77 και το ματς πήγε στην δεύτερη παράταση!

Στο ξεκίνημα της 2ης παράτασης η Εφές μπήκε πιο «ζεστή» και με γρήγορους πόντους έκανε το 84-77. Ο Παναθηναϊκός απάντησε με καλάθια του Γκιστ και μείωσε σε 86-81 στο 47’ αλλά συνεχόμενα λάθη της ελληνικής ομάδας έφεραν την Εφές στο +5 (88-83) στα 13’’ για το τέλος. Ένα τρίποντο του Ερτέλ έγραψε το τελικό 91-83, με τον Παναθηναϊκό να φεύγει ηττημένος από την Πόλη.

Δεκάλεπτα: 16-20, 35-42, 53-53, 70-70 (κ.α.), 77-77 (α’παρ), 91-83 (β’παρ)

Εφές (Περάσοβιτς): Ερτέλ 17 (2), Χάνεϊκατ 15 (1τρ,13ρ), Μπαμπλάι, Μπράουν 11 (11ρ), Οσμάν 5 (1), Κότον 9 (1), Γκρέιντζερ 7 (1), Όμιτς 2, Ερτέλ 17 (2τρ, 5ασ), Ντάνστον 12 (11ρ)

Παναθηναϊκός (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5, Νίκολς 11 (3), Ρίβερς 15 (3), Μποχωρίδης 3 (1), Φώτσης 3 (1), Παππάς 13 (2), Φελντέιν 4, Γκιστ 12 (11ρ), Μπουρούσης 7 (5ρ), Καλάθης 10 (12ασ, 6ρ, 3κλ).