Έχασε το παιχνίδι, αλλά όχι και τη διαφορά ο Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός πλησίασε πολύ κοντά στο να διπλασιάσει τις νίκες του απέναντι στην Φενέρμπαχτσε, αλλά το τελικό 67-64 υπέρ των Τούρκων του αφήνει μια γλυκόπικρη γεύση, αφού κράτησε την διαφορά από τη νίκη του με +9 (71-62) στο ΣΕΦ, και διατηρήθηκε στην 3η θέση της Ευρωλίγκας μετά από 23 αγωνιστικές, φτάνοντας το ρεκόρ του στο 16-7.

Η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου διάβασε εξαιρετικά τα επιθετικά παιχνίδια του Ζέλικο Ομπράντοβιτς εξαφανίζοντας ουσιαστικά τα πικ εν ρολ που σκαρώνει ο Σέρβος, και κατάφερε να φτάσει και στο +11 (47-58) με το ξεκίνημα της 4ης περιόδου, μην έχοντας το καθαρό μυαλό να κρατήσει την υπέρ του διαφορά, με αποτέλεσμα η Φενέρμπαχτσε να φτάσει στην 15η της νίκη στην διοργάνωση, ξεφεύγοντας με δυο νίκες από τον Παναθηναϊκό, ο οποίος υποδέχεται αύριο (24/2, 21:15) την Ούνικς Καζάν.

Ο Ολυμπιακός ο οποίος είχε μόλις 4 επιθετικά ριμπάουντ στο παιχνίδι, με το πρώτο να έρχεται στο 26΄από τον Μάντζαρη, ξεκίνησε ιδανικά το παιχνίδι, έχοντας 7/7 σουτ, με τον Έρικ Γκριν να είναι ο απόλυτος πρωταγωνιστής με 17 πόντους (6/9 σουτ). Με 13 πόντους ολοκλήρωσε το παιχνίδι ο Κώστας Παπανικολάου (3/6 τριπ., 8 ριμπ.) έχοντας ωστόσο 3 καθοριστικά λάθη στην 4η περίοδο. Διψήφιος ήταν και ο Γιώργος Πρίντεζης (10 π., 8 ριμπ.). ενώ ο Βαγγέλης Μάντζαρης είχε 6 πόντους (2/7 τριπ.) και 6 ασίστ.

Για τους γηπεδούχους τρομερή εμφάνιση πραγματοποίησε ο Μπόγκνταν Μποκγντάνοβιτς με 27 πόντους (8/9 βολές, 5/8 διπ., 3/5 τριπ.), ενώ άξιος συνοδοιπόρος του ήταν ο Τζίτζι Ντατόμε με 17 πόντους (3/7 τριπ., 6 ριμπ.). Ο Έκπε Ούντο είχε 6 πόντους, 6 ριμπάουντ και 5 κοψίματα, ενώ χωρίς πόντο έμειναν οι Κώστας Σλούκας (0/5 σουτ) και Πέρο Άντιτς.

Το παιχνίδι

Ο Ολυμπιακός ξεκίνησε εντυπωσιακά την αποστολή του στην Πόλη, φτάνοντας αρχικά στο 0-7 στο πρώτο ενάμισι λεπτό, χωρίς οι γηπεδούχοι να έχουν αντιληφθεί τα δρώμενα σε αυτό το διάστημα. Ο Ντατόμε ήταν ο παίκτης που με τρίποντο έδωσε πνοή στους Τούρκους μειώνοντας σε 5-9 στο 3’, με τον Γκριν να είναι ο παίκτης που με 11 πόντους και μόνο εύστοχα σουτ να οδηγεί την ομάδα του Πειραιά στο +6 (10-16). Ο Ολυμπιακός συνέχισε να βρίσκει μόνο διχτάκι, και φτάνοντας τα 7/7 σουτ έφτασε στο 12-18 με τον Παπανικολάου, την ίδια ώρα που η Φενέρ έμενε στο παιχνίδι χάρη στα επιθετικά της ριμπάουντ, έχοντας 5 στην 1η περίοδο. Στο 4’30’’ ήρθε το πρώτο άστοχο σουτ του Ολυμπιακού στο παιχνίδι (ο Μάντζαρης δεν μπόρεσε να βρει τον στόχο από τα 6.75) με τον Ντατόμε να εκμεταλλεύεται το γεγονός και με το 2ο του τρίποντο στο παιχνίδι να ισοφαρίζει σε 18-18. Το 1ο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 22-22 χάρη σε προσωπική ενέργεια του Ιταλού φόργουορντ των γηπεδούχων, ο οποίος ολοκλήρωσε το συγκεκριμένο χρονικό διάστημα με 10 πόντους, και ο Ολυμπιακός με 9/13 σουτ.

Με το ξεκίνημα της 2ης περιόδου ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς αποφάσισε να παίξει με δίδυμους πύργους (Ούντο και Βέσελι), με τον πρώτο να μοιράζει τρία κοψίματα στο συγκεκριμένο δεκάλεπτο (Λοτζέσκι, Ουότερς και Πρίντεζης), και τον Ολυμπιακό να μην παίρνει κανένα επιθετικό ριμπάουντ στο πρώτο ημίχρονο (18-11 τα ριμπάουντ). Παρόλα αυτά ο Γιάννης Σφαιρόπουλος και το επιτελείο του είχαν διαβάσει άριστα τα πικ εν ρολ plays των γηπεδούχων, με αποτέλεσμα ο Μπογντάνοβιτς να έχει αναλάβει το σκοράρισμα, ολοκληρώνοντας το πρώτο μισό του αγώνα με 16 πόντους (5/6 σουτ). Έτσι ο Σέρβος με δύσκολο ντράιβ ανέβασε την διαφορά το +5 (36-31) στο 16’, με τον Ολυμπιακό να έχει 3/6 βολές στο τελευταία διάστημα, και το 1ο ημίχρονο να κλείνει με 40-34 για την Φενέρμπαχτσε. Θετικό για την Ελληνική ομάδα τα 3 φάουλ του Βέσελι.

Ο Ζέλικο Ομπράντοβιτς έριξε στο παρκέ για πρώτη φορά τον Μπένετ, αλλά ο Ολυμπιακός έχοντας βρει τρόπο να σταματήσει την δημιουργία της Φενέρμπαχτσε από το πρώτο ημίχρονο, κατάφερε να ελέγξει τον ρυθμό, και βγάζοντας ενέργεια στην άμυνα να περιορίσει τους γηπεδούχους. Έτσι, παίζοντας αρμονικά και στην επιθετική του λειτουργεία κατάφερε με 2/2 τρίποντα του Παπανικολάου μέσα σε 24’’ να ισοφαρίσει σε 42-42, και να χαλάσει το μυαλό των Τούρκων. Ο Ντατόμε μπορεί με τζαμπ σουτ να έγραψε το 44-42 στο 26’, αλλά από εκεί και πέρα υπήρχε μόνο ο Ολυμπιακός στο παρκέ, ο οποίος νωρίτερα (4’10’’) είχε πάρει το πρώτο του επιθετικό ριμπάουντ στο παιχνίδι με τον Μάντζαρη. Έτσι, με τον Πρίντεζη στον πάγκο, και τους Γκριν και Ουότερς να αναλαμβάνουν δράση ο Ολυμπιακός έφτασε και στο +8 (45-53), με τον Παπανικολάου με το τρίτο του τρίποντο στην περίοδο να ανεβάζει την διαφορά και στο +10 (46-56). Η 3η περίοδος ολοκληρώθηκε με 47-56, με τον Ολυμπιακό να έχει ένα επιμέρους σκορ 7-22.

Το επιμέρους σκορ έφτασε στο 7-24 με φόλου κάρφωμα του Μιλουτίνοφ, με τον Ολυμπιακό να χτίζει διψήφια διαφορά (47-58), αλλά κάπου εκεί ένα τρίποντο του Μπογκντάνοβιτς άλλαξε την ψυχολογία και στην εξέδρα, με αποτέλεσμα το 50-60 του 32΄να μετατραπεί σε 65-60 με ένα σερί 15-0 των γηπεδούχων, και τον Ολυμπιακό να μην μπορεί να διαχειριστεί την πίεση των γηπεδούχων. Ο Παπανικολάου σκόραρε μετά από 7 αγωνιστικά για τους «ερυθρολεύκους», μειώνοντας σε 65-62 με τον Ολυμπιακό να κρατάει την υπέρ του διαφορά, ολοκληρώνοντας το παιχνίδι με βολές του Πρίντεζη (67-64), και μένοντας χωρίς καλάθι εντός παιδιάς για 8’34’’.

Τα δεκάλεπτα: 22-22, 40-34, 47-56, 67-64

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 17, Μπιρτς 5, Παπαπέτρου 2, Γουότερς 4, Αγραβάνης 1, Μιλουτίνοβ 2, Πρίντεζης 10, Παπανικολάου 13 (3τρ, 8ρ), Μάντζαρης 6 (6ασ), Λοτζέσκι 4.

Φενέρμπαχτσε (Ομπράντοβιτς): Oύντο 6 (6ρ), Άντιτς, Μπογκντάνοβιτς 27 (3), Μπένετ, Σλούκας, Νούναλι, Βέσελι 5, Κάλινιτς 4, Ντίξον 8, Ντατόμε 17.

Πηγή: Ο Φίλαθλος