Ήττα για τους Εφήβους στον Τελικό της ΕΣΚΑΒΔΕ

Γλυκόπικρη γεύση άφησε στον ΠΑΣ Ναυπάκτου ο Τελικός των Εφήβων της ΕΣΚΑΒΔΕ καθώς γνώρισε την ήττα με 5 πόντους από τον ΑΓΣΙωαννίνων με σκορ 60-55.

Ο αγώνας διεξήχθη στο ουδέτερο γήπεδο του Αγρινίου, αλλά οι φίλοι του ΠΑΣ που ταξίδεψαν από τη Ναύπακτο για να συμπαρασταθούν στην ομάδα γέμισαν το γήπεδο και δημιούργησαν μια υπέροχη μπασκετική ατμόσφαιρα. Η ομάδα των Εφήβων τα τελευταία χρόνια έχει κατακτήσει 2 πρωταθλήματα ΕΣΚΑΒΔΕ και πολλές συμμετοχές σε τελικούς αλλά η στήριξη αυτή των φιλάθλων αποτελεί το σημαντικότερο δώρο σε αυτό το ταξίδι και είναι η πραγματική δύναμη της ομάδας καθώς και η παρακαταθήκη για το μέλλον. Όλα αυτά μας κάνουν δυνατότερους ώστε να συνεχίσουμε το δύσκολο αγώνα μας και να παλέψουμε με πολλή δουλειά και αγάπη για να διεκδικήσουμε ξανά προκρίσεις και τρόπαια και να έχουμε την ευκαιρία να γιορτάσουμε όλοι μαζί πολλές φορές στο μέλλον. Στο αγωνιστικό κομμάτι οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου παρότι δεν έπιασαν υψηλά επίπεδα απόδοσης , έχασαν στις λεπτομέρειες τον αγώνα γεγονός που πιστοποιεί την πολύ καλή δουλειά που γίνεται στις υποδομές του Συλλόγου και το αγωνιστικό επίπεδο της συγκεκριμένης ομάδας. Σε όλη την διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου οι δυο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με τον ΑΓΣΙ να παίρνει βραχεία κεφαλή στο ημίχρονο με 30-29. Στην επανάληψη η ομάδα των Ιωαννίνων πήρε μια διαφορά οκτώ πόντων κυρίως με δεύτερες επιθέσεις από τα πολλά χαμένα ριμπάουντ του ΠΑΣ για να κλείσει το τριακοστό λεπτό με σκορ 48-40. Στα τελευταία λεπτά του αγώνα η ομάδα της Ναυπάκτου με πιεστικές άμυνες έκανε την αντεπίθεση της και πλησίασε στο καλάθι αλλά κάποιες λανθασμένες επιλογές στην άμυνα σε συνδυασμό με την ψυχραιμία των παικτών του ΑΓΣΙ στις βολές τους στέρησε τη νίκη. Από τους νικητές ο Παππάς είχε 17 πόντους και ο Τζουβάρας 12. Από τον ΠΑΣ οι Ντάλας και Στυλιάρας είχαν από 10 πόντους.

Τα δεκάλεπτα: 15-14, 30-29, 48-40, 60-55
Διαιτητές: Γεροδήμος-Γαληνάς
ΑΓΣ Ιωαννίνων (Εξαρχόπουλος-Κωστόπουλος): Πάνος 5(1), Χαρίτος 7(1), Τζουβάρας 12(1), Ντάτσης, Παπαχρηστοδούλου, Μήτταρης 6, Χρήστου 13(2), Παππάς 17
Π.Α.Σ. Ναυπάκτου (Σταθάτος-Ζησιμόπουλος): Ντάλλας 10, Μίχος 2, Κωτσόπουλος 4, Στυλιάρας 10, Φούντας, Αναγνωστόπουλος 3(1), Σταμάτης 8, Κουφογιάννης 3, Ζαμπάρας 7(1), Μαντζαρίνης 8(2), Κούτρας