Ήττα για τους Παίδες του ΠΑΣ με παράπονα για τη διαιτησία του αγώνα

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ – ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ  58-74

Την ήττα γνώρισε η ομάδα  Παίδων του ΠΑΣ Ναυπάκτου την Κυριακή το απόγευμα  στο Κλειστό Γυμναστήριο του Παπαχαραλάμπειου Σταδίου με αντίπαλο τον Παναιτωλικό  με σκορ 58-74. .Η ομάδα του ΠΑΣ στο Α Ημίχρονο εγκλωβίστηκε στην επίθεση από την άμυνα ζώνης των φιλοξενουμένων και έβρισκε δύσκολα το δρόμο προς το καλάθι, σε αντίθεση με την ομάδα του Αγρινίου που κέρδιζε με ευκολία το φάουλ από τους διαιτητές(31-16 τα φάουλ υπέρ των φιλοξενουμένων)  και σκόραρε αρκετούς πόντους από τη γραμμή των βολών, παίρνοντας μια διαφορά 16 πόντων, κλείνοντας το ημίχρονο με σκορ 27-43. Στο ΄Β Μέρος οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία και προσαρμόστηκαν στη ζώνη των αντιπάλων με αποτέλεσμα να βρίσκουν λύσεις στην επίθεση και να ροκανίζουν τη διαφορά φτάνοντάς τη με το κλείσιμο του 3ου δεκαλέπτου στους  6 πόντους. Στο σημείο εκείνο και ενώ έλεγχαν το ρυθμό του αγώνα έχοντας και την ψυχολογία με το μέρος τους από την ανατροπή του σκορ, έχασαν τον 1ο τους σκόρερ, τον Αλεξανδρή, καθώς χρεώθηκε με 5 φάουλ από δυο καθαρά κοψίματα που μόνο οι δαιτητές αντιλήφθησαν. Παρόλα αυτά  η αντεπίθεση του ΠΑΣ συνεχίστηκε στην αρχή του 4ου δεκαλέπτου παίρνοντας κεφάλι στο σκορ 58-57 στο 35ο λεπτό,  ξεμένοντας όμως από δυνάμεις καθώς βασικοί του παίκτες είχαν αποβληθεί με 5 φάουλ δίνοντας εκ νέου στον Παναιτωλικό την δυνατότητα να ξεφύγει στο σκορ και να πάρει τη νίκη με 58-74.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: A 13-18, Β 14-25, Γ 23-13, Δ 08-18

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Σταθάτος): Γκρέκας, Χασανάι 3(1), Πέτσας 12, Γούλας , Κροκίδας ,  Τσιλιγιάννης 2 ,Σιαμάς 2, Αλεξανδρής 16, Σατλάνης  13(2), Στάικος  ,Μαλέλης 6, Ζαμπάρας 4.

DSC_7193A.jpgDSC_7198.JPGDSC_7199.JPGDSC_7200.JPGDSC_7208.JPGDSC_7209.JPGDSC_7210.JPGDSC_7212.JPGDSC_7215.JPGDSC_7220.JPGDSC_7221.JPGDSC_7223.JPGDSC_7225.JPGDSC_7228.JPG