Απέδρασε από το Λαύριο η ΑΕΚ!

Οι σημαντικές απουσίες της (Μαυροειδής, Βασιλειάδης, Μιλόσεβιτς) και ο πολύ μαχητικός της αντίπαλος έφεραν εμπόδια, αλλά δεν κατάφεραν να σταματήσουν την ΑΕΚ.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς πέρασε με 87-84 από το Λαύριο για τη 15η αγωνιστική και με 12 νίκες παραμένει με άνεση τρίτη στη βαθμολογία.

Βρέθηκε πίσω με 17-10 η Ένωση, πριν απαντήσει με επιμέρους σκορ 15-5 και προηγηθεί με 25-22 μέσα στο πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης της 15ης αγωνιστικής της Basket League. Απαιτήθηκε και επιμέρους σκορ 12-3 στο τέλος του ημιχρόνου, για να ξαναπάρουν το προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι με 41-35.

Στην τρίτη περίοδο ξεχώρισαν τα νεύρα των παικτών, που μεταφράστηκαν σε τεχνικές ποινές και αρχικά ευνόησαν την ΑΕΚ, που δημιούργησε διψήφια διαφορά χάρη σε σκορ 51-41, αλλά δεν μπόρεσε να «καθαρίσει» το παιχνίδι. Εξάλλου, οι γηπεδούχοι ξαναμπήκαν μπροστά στο σκορ με 59-58 χάρη σε επιμέρους σκορ 13-2.

Στην τέταρτη περίοδο δημιούργησε εκ νέου σημαντική διαφορά η Ένωση «γράφοντας» 83-74, αλλά ούτε το συγκεκριμένο +9 αποδείχθηκε αρκετό για την εξασφάλιση του θετικού αποτελέσματος, καθώς το συγκρότημα του Γιούρι Ζντοβτς τα… χρειάστηκε στο τελευταίο λεπτό, όταν το παιχνίδι μεταφέρθηκε στη «γραμμή της φιλανθρωπίας» και άστοχες βολές σε συνδυασμό με ατυχείς εμπνεύσεις των παικτών του φαβορί της αναμέτρησης παραλίγο να επιτρέψουν στο Λαύριο να ανατρέψει τα δεδομένα. Εν τέλει, η ΑΕΚ ανέβηκε στο 12-3 εν τη απουσία των Μίλαν Μιλόσεβιτς, Δημήτρη Μαυροειδή και Κώστα Βασιλειάδη. Αντίθετα, ο Ντούσαν Σάκοτα επέστρεψε στη δράση σημειώνοντας δεκατρείς πόντους.

Εντυπωσίασε ο Γιαννούλης Λαρεντζάκης με 19 πόντους, επτά ριμπάουντ και δύο ασίστ, ενώ ο Μάικλ Ντίξον σημείωσε 17 πόντους και ο Ρόκο Ούκιτς συνδύασε 16 με επτά ασίστ.

Από την άλλη, ο Κέβιν Πάντερ έφτασε στους 28 πόντους με «μεγάλο» δεύτερο ημίχρονο, αλλά δεν απέτρεψε την πτώση στο 5-10 για τους «κυανοκίτρινους», που απώλεσαν σερί δύο θετικών αποτελεσμάτων στο ελληνικό πρωτάθλημα. Ακολούθησε με 19 πόντους και επτά ασίστ ο Τζαμάλ Νίξον, ενώ 11 πόντους είχε ο Άσλι Χάμιλτον.

Δεκάλεπτα: 25-25, 35-41, 64-65, 84-87.

Λαύριο (Σερέλης): Νίξον 19, Χάμιλτον 11 (2), Πάντερ 28 (3), Εβανς 7, Γκρέι 9 (1), Στεφανίδης 3 (1), Αθανασούλας, Περράκης, Γιαννακόπουλος, Κακλαμανάκης 1, Μπολντς 6 (2).

ΑΕΚ (Ζντοβτς): Ούκιτς 16 (1), ΜακΓκράθ 5 (1), Ελονού 4, Σάκοτα 13 (1), Χαριτόπουλος 2, Ντίξον 17 (2), Λαρεντζάκης 19 (4), Σκουλίδας, Ουίλιαμς 9 (1), Τσαλμπούρης 2.