Απολαυστικός ο… Χριστουγεννιάτικος Γιάννης: Με δική του “30άρα” οδήγησε τους Μπακς στη νίκη επί των Νικς

Ο Γιάννης Αντετοκούνμπο οδήγησε στη νίκη, την ημέρα των Χριστουγέννων, τους Μπακς οι οποίοι επικράτησαν με 95-109 των Νικς.

Η μη συμμετοχή του Μάριο Χεζόνια μπορεί να μην έβαλε ένα επιπλέον κίνητρο στον «Greek Freak», αλλά μετά την δεύτερη περίοδο ήταν απολαυστικός τελειώνοντας με 30 πόντους (13/19δ., 0/2τρ., 4/7β.), 14 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 3 κλεψίματα, δύο κοψίματα και 2 λάθη σε 35:11.

Ο αγώνας:

Οι Μπακς ξεκίνησαν καλά το παιχνίδι (2-10, 4′), αλλά πολύ γρήγορα άλλαξε η εικόνα των Νικς και με επιμέρους σκορ 14-2 προσπέρασαν (16-12, 7′).

Στην δεύτερη περίοδο μαζί με την αμυντική πίεση των φιλοξενούμενων, ανέβηκε και η απόδοση του Γιάννη Αντετοκούνμπο ο οποίος με συνεχόμενα δικά του καλάθια έβαλε μπροστά στο σκορ την ομάδα του μέχρι και την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Οι Μπακς διατήρησαν τον καλό τους ρυθμό και στο τρίτο δωδεκάλεπτο με αποτέλεσμα να βρεθούν στο +8 (54-62, 30΄). Η ομάδα από το Μιλγουόκι όμως δε σταμάτησε να τρέχει κι έτσι με τους Μπλέντσο και Μπρόγκντον να μπαίνουν στην εξίσωση του σκορ προηγήθηκαν με 58-71 (32′).

Στο τελευταίο δωδεκάλεπτο η διαφορά παρέμενε σε ασφαλές επίπεδο για τους Μπακς. Οι αλλαγές των προπονητών επηρέασαν το ρυθμό με το παιχνίδι να χάνει το ενδιαφέρον του στο τέλος.

Τα δωδεκάλεπτα: 24-22, 46-48, 68-84, 95-109.