Αποτελέσματα κλασικός μαραθώνιος 2013

Χιλιάδες δρομείς έδωσαν γιορτινό χρώμα στην εκδήλωση του 31ου Κλασικού Μαραθώνιου της Αθήνας. Οι αγώνες των 5 και 10 χλμ έχουν ολοκληρωθεί ενώ έχουν ξεκινήσει οι τερματισμοί στο Μαραθώνιο.

Νικητής του 31ου Κλασικού Μαραθώνιου της Αθήνας είναι ο Yego Hillary Kipkogei 2:13.59. Δεύτερος τερμάτισε ο Kimeli Dicson με 2:14:40 και τρίτος ο Rutoh David Kipkorir με 2:14:47. Πρώτος Έλληνας τερμάτισε ο Μερούσης με 2:24:09 και ακολούθησαν οι Πούλιος (2:25:37) και Θεοδωρακάκος (2:27:18).

Στις γυναίκες πρώτευσε η Rotich Otich Nancy Joan με 2:41:38, δεύτερη η Stanko Svitlana (2:42:03) και τρίτη η Μάγδα Γαζέα (2:46:07)

Στα 10 χλμ νικητής ήταν ο Ρώσος Iadgarov με 32:28 ενώ οι Δρόσος (32:35) και Δημητράκης (32:58) τερμάτισαν στη δεύτερη και τρίτη θέση αντίστοιχα.

Στις γυναίκες αναδείχτηκε νικήτρια η Καρακατσάνη (35:40) και ακολούθησαν η Κεφαλά (36:15) και Αστροπεκάκη (37:00).

Στα 5 χλμ επικράτησε ο Νακόπουλος με 15:48 ακολουθούμενος από τους Μυλωνά (15:53) και Χατζάκη (15:54).

Στις γυναίκες πρώτη ήταν η Μπερδούση με 17:58, δεύτερη η Μιχαϊλοβα (18:49) και τρίτη η Χρυσαϊδη με 19:09.

Αποτελέσματα Δρομέων Lepanto

Ο σύλλογός μας έδωσε και φέτος δυναμικό παρών με 14 δρομείς στο Μαραθώνιο, 7 δρομείς στα 10Κμ και 2 δρομείς στα 5Κμ. Οι δρομείς του Lepanto, παρά τα προβλήματα τραυματισμών που προέκυψαν σε κάποιους αλλά και την υψηλή θερμοκρασία για την εποχή, τερμάτισαν όλοι με επιτυχία τους αγώνες τους, ενώ μερικοί κατάφεραν και βελτίωσαν σημαντικά τους χρόνους τους. Αναλυτικά οι συμμετέχοντες και οι χρόνοι τους: