Α’Φωκίδας:Αποτελέσματα και βαθμολογία 12ης αγωνιστικής

Του Τάσου Τσόλκα

Με την τήρηση ενός λεπτού σιγή στη μνήμη του αδικοχαμηνένου-δολοφονημένου 19χρονου Άλκη στη Θεσσαλονίκη ξεκίνησαν όλοι οι αγώνες της 12 αγωνιστικής στη Φωκίδα, ενώ οι δύο ομάδες του Απόλλωνα και Αετού στο γήπεδο Μαλαμάτων κατέθεσαν κι από ένα μπουκέτο λουλούδια στο κέντρο του γηπέδου.

Ήταν μια αγωνιστική που οι δύο πρωτοπόροι Απόλλων και Αστέρας φιλοδώρησαν με πολλά γκολ τους φιλοξενούμενους.

Ειδικότερα στη γήπεδο των Μαλαμάτων ο Απόλλων Ευπαλίου Tihio Race  κέρδισε με 7 – 1 τον Αετό Λιδωρικίου. Τα γκολ του Απόλλωνα πέτυχαν οι ΦΛEΓΓAΣ 2, KAPAΓIANNHΣ 2, ΠAΠANΔPEOY, ZEPBAΣ K., ΘΩMOΠOYΛOΣ και του Αετού ο KOYTΣOYMΠAΣ. Στο πρώτο ημίχρονο (28΄) ο ΚΑΡΑΓΙΑΝΝΗΣ είχε και σουτ στο δοκάρι.

Στο γήπεδο της Ιτέας ο Αστέρας Ιτέας συνέτριψε την νεανική ομάδα της Τολοφώνα Ερατεινής με 11 – 0. Όπως δείχνει και το σκορ ο αγώνας ήταν ένας διαρκής μονόλογος των γηπεδούχων.

Στο τρίτο σημερινό αγώνα που έγινε στο δημοτικό γήπεδο Πολυδρόσου ο τοπικός Διαγόρας έβαλε τέρμα στις συνεχείς αρνητικές επιδόσεις κερδίζοντας με 1 – 0 την Ακαδημία Ιτέας.

Αύριο Κυριακή στις 15:00 στο δημοτικό γήπεδο Γλυφάδας η τοπική Ένωση Γλυφάδας θα αντιμετωπίσει τον Ησαΐα Δεσφίνας σ΄ ένα παιχνίδι που μπορεί να χαρακτηρισθεί ως ντέρμπι.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα της 12ης αγωνιστικής

ΑΠΟΛΛΩΝ ΕΥΠΑΛΙΟΥ  –  ΑΕΤΟΣ  ΛΙΔΩΡΙΚΙΟΥ                7 – 1

ΑΣΤΕΡΑΣ ΙΤΕΑΣ  –  ΤΟΛΟΦΩΝΑΣ ΕΡΑΤΕΙΝΗΣ                11 – 0

ΔΙΑΓΟΡΑΣ ΠΟΛΥΔΡΟΣΟΥ  –   ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΙΤΕΑΣ             1 – 0

ΑΜΦΙΣΣΑΪΚΟΣ 2006   –   ΦΩΚΙΚΟΣ ΑΜΦΙΣΣΑΣ              3 – 0  ά.α.

*       Με αστεράκι οι ομάδες που έκαναν το ρεπό τους

**      Ακαδημία Άμφισσας, Διαγόρας , Ένωση Γλυφάδας και Ησαΐας έχουν ένα αγώνα λιγότερο