Βόλεϊ Ανδρών: Το ταξίδι ξεκίνησε

Την εμπειρία της συμμετοχής στην Β’ Εθνική κατηγορία ζει η ανδρική ομάδα της Ομόνοιας Ναυπάκτου, που από το περασμένο Σάββατο 23 Νοεμβρίου συμμετέχει στον Η’ Όμιλο του Περιφερειακού Πρωταθλήματος της Β’ Εθνικής. Η πρεμιέρα την έφερε στο Λουτράκι όπου αντιμετώπισε τον τοπικό Ποσειδώνα και παρότι ηττήθηκε με 3-1 σετ άφησε καλές εντυπώσεις στη δύσκολη προσπάθειά της για παραμονή στην κατηγορία.

Με μέσο όρο αρχικής εξάδας τα 21 έτη και τον Σπύρο Παπαηλιόπουλο τον μόνο που είχε εμπειρίες από την κατηγορία αυτή οι παίκτες της Ομόνοιας  μπήκαν “τρακαρισμένοι” στο παιχνίδι. Αγχωμένη μπήκε και η ομάδα του Λουτρακίου που αν και εμπειρότερη καθυστέρησε να αποβάλει το άγχος της πρεμιέρας. Η Ομόνοια κατάφερε και πήρε μικρό προβάδισμα στη αρχή που με δικά της, αβίαστα λάθη, το απώλεσε, με τις δύο ομάδες να συμβαδίζουν ως το τέλος στο σκορ. Λίγο πριν το τέλος ο Ποσειδώνας προηγήθηκε με 23-19, η Ομόνοια μείωσε σε 23-22 αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό και το σετ πήγε στους γηπεδούχους με 25-22.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα έκανε η Ομόνοια στο δεύτερο σετ. Με συνεχόμενα καλά σέρβις από τον Παυλόπουλο και τους Σπύρο Παπαηλιόπουλο, Σουρτσέ και Κομάνι να καθαρίζουν τις φάσεις στο φιλέ πήρε προβάδισμα 1-6 μπαίνοντας για τα καλά και πάλι στο παιχνίδι. Ο Ποσειδώνας όμως αντέδρασε ισοφάρισε 9-9 και πέρασε μπροστά παίρνοντας διαφορά τριών πόντων (13-10). Οι παίκτες της Ομόνοιας όμως δεν το έβαλαν κάτω. Βρήκαν ρυθμό στην επίθεση, έβγαλαν το καλό τους πρόσωπο και κατάφεραν να το κρατήσουν ως το τέλος του σετ ισοφαρίζοντας σε 1-1 (19-25).

Η διάρκεια στο καλό παιχνίδι είναι αυτό που λείπει ακόμα από την ομάδα της Ομόνοιας και αυτό φάνηκε στα δύο επόμενα σετ. Η ομάδα της Ναυπάκτου βρέθηκε και στα δύο σετ να ακολουθεί στο σκορ, με καλές προσπάθειες πλησίαζε τον Ποσειδώνα, αλλά δικά της λάθη την έφερναν πίσω σε μειονεκτική θέση. Αυτό είχε σαν συνέπεια να χάσει και τα δύο σετ, με το ίδιο σκορ, 25-18 και μαζί και το παιχνίδι με 3-1 σετ.

Ανά διαστήματα οι παίκτες του Γιώργου Μητρόπουλου έδειξαν πως μπορούν να παίξουν ωραίο βόλεϊ, είναι όμως η διάρκεια στο καλό παιχνίδι αυτή που θα μπορέσει να τους δώσει την ώθηση να πάρουν τις νίκες που χρειάζονται για να μπορέσουν να κρατήσουν την κατηγορία.

Επόμενο παιχνίδι για την Ομόνοια, το πρώτο εντός έδρας, είναι αυτό το Σάββατο στις 18.00 στο κλειστό γυμναστήριο του Παπαχαραλαμπείου Σταδίου με αντίπαλο τον Άρατο Κιάτου, με την ομάδα της Ναυπάκτου να ζητά τη συμπαράσταση του κόσμου στην προσπάθειά της να πάρει τους πρώτους της βαθμούς στο δύσκολο αυτό “ταξίδι” στη Β’ Εθνική κατηγορία.

Α.Ο. Ποσειδών Λουτρακίου (Σακελλαρίου): Παπαγιαννάκης, Παράσχος, Θεοδωρόπουλος, Φάνης, Ηλιόπουλος, Καρκούλας, Ευαγγελάρας, Σπίνας, Γεωργίου, Μακρόπουλος, Τσαούσης, Γκιώνης.

Ομόνοια Ναυπάκτου (Γιώργος Μητρόπουλος): Παυλόπουλος, Παπαηλιόπουλος Σ., Κομάνι, Τσακανίκας, Λουκάς Χ., Σουρτσέ, Μπέκος, Παπαηλιόπουλος Β., Μητρόπουλος, Σακκούλης, Θεοφάνης, Τσούσης.