Γλίτωσε τα χειρότερα ο Ναυπακτιακός από τον “αφηνιασμένο” Όμηρο…

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ 1
ΟΜΗΡΟΣ 1
Ένα συναρπαστικό παιχνίδι παρακολούθησαν όσοι βρέθηκαν στο Παπαχαραλάμπειο με πάρα πολλές φάσεις για γκολ  και πολλές όμορφες ενέργειες . Ο Ναυπακτιακός ξεκίνησε καλύτερα στο παιχνίδι και έφτασε στο πρώτος στο γκολ ύστερα από ένα διαγώνιο ”κεραυνό” που εξαπέλυσε ο Καλαβρουζιώτης. Στη συνέχεια ο Όμηρος μετά το γκολ που δέχτηκε  έπαιξε όμορφο ποδόσφαιρο έχοντας την υπεροχή και έχασε  αρκετές ευκαιρίες ως και το 21′ όπου ο Αποστολίδης με κεφαλιά θα ισοφαρίσει και θα δώσει νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι. Στο δεύτερο ημίχρονο οι παίκτες του Δημήτρη Θεοδοσίου συνέχισαν στον ίδιο ρυθμό έχοντας τον έλεγχο του αγώνα και βρέθηκαν αρκετές φορές κοντά στο γκολ που θα τους χάρισε τους τρείς βαθμούς της νίκης. Κορυφαίες ευκαιρίες για τους φιλοξενούμενους στο 56′ σουτ μέσα στην περιοχή του Σεραφίγκου ο Πετσίνης θα αποκρούσει θυμίζοντας Ρομπέρτο και θα κρατήσει το 1-1 , στο 59′ ο Λαγός  θα βγει στη κόντρα θα περάσει και τον Πετσίνη θα ανοίξει όμως τη μπάλα και θα χάσει μοναδική ευκαιρία σε κενή εστία, στο 85′ και στο 87′ Δημόπουλος και Καρτσακλής θα διώξουν με υπερπροσπάθεια τη μπάλα πριν περάσει τη γραμμή. Οι γηπεδούχοι διαμαρτύρονται για μη καταλογισμό πέναλτι θεωρώντας ανατροπή του Κάκκου πάνω στο Ψυχογιό στο 78′ και δύο λεπτά αργότερα το καταλογισμό οφ σάιντ στον Ψυχογιό κόβωντας μια φάση που παίκτης του Ναυπακτιακού σημείωσε γκολ.
Για το Ναυπακτιακό διακρίθηκαν οι Καλαβρουζιώτης, Δημόπουλος, Καρτσακλής και Πετσίνης για τον Όμηρο Λαγός ,Απόστολίδης ,Κούσουλας.
Ναυπακτιακός : Πετσίνης, Γεωργακόπουλος, Βρουσάι, Καρτσακλής, Καζανάς, Θανασιός (λ.τ 61’ Δημόπουλος), Μυτιλήνης, Θεοχάρης, Καλαβρουζιώτης, Σταυρόπουλος (46’ Ψυχογιός), Αδραχτάς (60’ Καραγιάννης)

Όμηρος Νεοχωρίου : Λιαπίκος, Βαλτογιάννης Κ. (λ.τ. 80’ Μιχάλης) Τσιφοπανόπουλος, Πασπαλιάρης, Κάκκος Χ., Τσάμης, Λαγός, Βαλτογιάννης Σ. (65’ Καπώνης), Σεραφίγγος, Αποστολίδης (79’ Καλύβας), Κούσουλας

Το φιλμ του αγώνα
5’ ΓΚΟΛ 1-0 Ο Καλαβρουζιώτης  με καλοζυγισμένο σουτ μέσα από την περιοχή δεν άφησε κανένα περιθώριο αντίδρασης στον Λιαπίκο και ανοίγει με έξοχο τρόπο το σκορ για το Ναυπακτιακό.
8’ Ο Καζανάς σταματά την τελευταία στιγμή τον Αποστολίδη
16’ Οι φιλοξενούμενοι ζητούν πέναλτι σε μαρκάρισμα του Θεοχάρη στο Λαγό
19’ Από εκτέλεση φάουλ του Κούσουλα ο Πετσίνης απομακρύνει με τη βοήθεια του δοκαριού του και στη συνέχεια η κοντινή κεφαλιά του Σεραφίγγου περνάάουτ.
20’ Ο Πετσίνης αποκρούει με διπλή προσπάθεια κεφαλιά του Σεραφίγγου
21’ ΓΚΟΛ 1-1 Ύστερα από σέντρα ακριβείας του Λαγού και κεφαλιά του Αποστολίδη από το ύψος του πέναλτι ο Όμηρος ισοφαρίζει το σκορ
24΄Διαγώνιο σουτ του Λαγού περνά ελάχιστα  άουτ
30’ Ο Πετσίνης μπλοκάρει την μπάλα πέφτοντας στα πόδια του Σεραφίγγου
33’ Νέα απόκρουση του Πετσίνη αυτή τη φορά σε σουτ του Αποστολίδη.
42’ Ο Κάκκος παραλίγο να στείλει την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του στην προσπάθειά του να απομακρύνει την μπάλα ύστερα από κακή συνεννόηση με τον τερματοφύλακα Λιαπίκο
43’ Ο Ναυπακτιακός ζητά πέναλτι ύστερα από προσπάθεια του Σταυρόπουλου υποστηρίζοντας πως η μπάλα βρήκε στο χέρι του Τσιφοπανούπουλου.
56’ Εντυπωσιακή απόκρουση του Πετσίνη κρατά το 1-1 σε σουτ του Σεραφίγγου μέσα από τη μεγάλη περιοχή.
59’ Ο Λαγός με ατομική προσπάθεια αποφεύγει και τον Πετσίνη όμως δεν προλαβαίνει να προωθήσει την μπάλα στην ανυπεράσπιστη εστία.
68’ Σουτ του Αποστολίδη καταλήγει άουτ
78’ Διαμαρτυρίες των φιλάθλων του Ναυπακτιακού για πέναλτι σε μαρκάρισμα του Κάκκου στον Ψυχογιό.
80’ Ο Ψυχογιός από θέση τετ α τετ στέλνει την μπάλα στα δίχτυα του Λιαπίκου όμως το γκολ ακυρώνεται ως οφσάιντ – σωστά – από τον πρώτο βοηθό Κωσταρά παρότι καθυστέρησε να σηκώσει την σημαία του.
85’ Ο Κούσουλας με δυνατό σουτ νικά τον Πετσίνη όμως ο Δημόπουλος με υπερπροσπάθεια πάνω στη γραμμή παραχωρεί κόρνερ αποσοβώντας το 1-2
87’ Ο Λαγός με κεφαλιά στέλνει την μπάλα προς τα δίχτυα του Ναυπακτιακού όμως την τελευταία στιγμή ο Καρτσακλής με γυριστό σουτ προλαβαίνει τον Μιχάλη και απομακρύνει την μπάλα πριν περάσει τη γραμμή διατηρώντας το 1-1 ως τελικό αποτέλεσμα.