Δε “χ”άρηκε κανένας

Ισόπαλοι με σκορ 2 – 2 αναδείχτηκαν ο Απόλλωνας Θέρμου 1957 με τον Α.Ο. Ρηγανά.

Σε ένα παιχνίδι που οι δύο ομάδες ήθελαν το “τρίποντο”, ο ένας βαθμός δεν άφησε κανέναν ικανοποιημένο. Οι γηπεδούχοι με το αποτέλεσμα αυτό έφτασαν στους 12 βαθμούς, ενώ 7 έχει η ομάδα του Ρηγανά.
Οι παίκτες του Βασίλη Παστρωμά άνοιξαν το σκορ στο 4ο λεπτό με το Σπύρο Κοκώνη, όμως έξι λεπτά αργότερα οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με κεφαλιά του Πάνου Κουρσάρη. Το 1 – 1 παρέμεινε στο ημίχρονο καθώς ο Ρηγανάς είχε δύο καλές στιγμές αλλά οι παίκτες του δεν ευστόχησαν. Στο ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι είχαν δύο καλές φάσεις με Κώη και Γιαννοκώστα, αλλά ο Α.Ο. Ρηγανά βρήκε το γκολ που έψαχνε με τον Τουρλίδα να νικά σε τετ α τετ το Μπαλάφα στο 55΄. Στο 79΄ ο Κώης με κοντινό πλασέ έκανε το 2 – 2 που ήταν το τελικό σκορ, καθώς στο 91΄ ο Καλλιακμάνης πρόλαβε και έκοψε τη μπάλα σε φάση που ο Πελεκάνος έβγαινε απέναντι στο Μπαλάφα.

Η φάση του αγώνα. Στο 91ο λεπτό ο Καλλιακμάνης σταμάτησε τον Πελεκάνο και δεν έδωσε την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να απειλήσουν για να πάρουν το “τρίποντο”.

Ο πρωταγωνιστής του αγώνα. Ο Βασίλης Τουρλίδας είχε πολύ καλή εμφάνιση στο παιχνίδι, ενώ σημείωσε και το τέρμα που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του στο 55ο λεπτό.

Το φιλμ του αγώνα.

Σουτ του Τουρλίδα η μπάλα έφυγε άουτ.
 Σουτ του Αυγέρη απέκρουσε ο Μπαλάφας με διπλή προσπάθεια.
4΄ Γκολ. Ο Σπύρος Κοκώνης βγαίνει τετ α τετ με το Μαυρούλια και πλασάρει εύστοχα κάνοντας το 1 – 0.
 Σουτ του Σπύρου Κοκώνη η μπάλα πέρασε άουτ.
10΄ Γκολ. Εκτέλεση κόρνερ του Φώτη Κορομηλά ο Κουρσάρης με κεφαλιά στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 1 – 1.
11΄ Σουτ του Αποστόλη Κορομηλά η μπάλα έφυγε λίγο άουτ.
33΄ Σουτ του Αυγέρη από καλή θέση η μπάλα έφυγε άουτ.
47΄ Δυνατό σουτ του Κώη από αριστερά έδιωξε εντυπωσιακά σε κόρνερ ο Μαυρούλιας.
48΄ Στην εκτέλεση του κόρνερ ο Γιαννοκώστας από κοντά χάνει την ευκαιρία.
55΄ Γκολ. Ο Αποστόλης Κορομηλάς με κάθετη πάσα βγάζει τετ α τετ τον Τουρλίδα που πλασάρει σωστά κάνοντας το 1 – 2.
79΄ Γκολ. Ο Κώης με πλασέ από τη μικρή περιοχή στέλνει τη μπάλα στα δίχτυα για το 2 – 2.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΘΕΡΜΟΥ 1957 (Βασίλης Παστρωμάς): Μπαλάφας, Χόντος, Μπίστας (46΄ Καλλιακμάνης), Γιαννοκώστας, Κοκώνης Ε. (72΄ Μπιτσικώκος), Αριστόπουλος, Καρβελάς (89΄ Κόκκοτος), Δερβίσης, Κοκώνης Σ., Κούκος, Κώης.

Α.Ο. ΡΗΓΑΝΑ (Βαλάντης Ζώης): Μαυρούλιας, Καλογεράκης, Κάππας, Κορομηλάς Φ., Κουρσάρης, Καραχάλιος, Στραβοδήμος (84΄ Γρηγοράκης), Ζαχαράκης, Τουρλίδας (75΄ Πελεκάνος), Κορομηλάς Α. (84΄ Τσάκνης), Αυγέρης.