Είναι γεγονός μετά τον Άρη ο Χαρίλαος γκρέμισε και τον Κολοσσό στην Ρόδο.

Μετά την πρώτη νίκη της ιστορίας του στην Α1 στην πρεμιέρα, το Μεσολόγγι πήρε και το πρώτο εκτός έδρας ροζ φύλλο, επικρατώντας 77-66 του Κολοσσού, στη Ρόδο.

Καλύτεροι και κυρίαρχοι από το δεύτερο δεκάλεπτο και μετά οι νεοφώτιστοι, οι οποίοι σούταραν και εξαιρετικά από την περιφέρεια (15/28 τρίποντα).

Κορυφαίος για την ομάδα του Καλαμπάκου ήταν ο Γκριν με 21 πόντους, με τον Αγραβάνη να είχε 13π. και τον Αμάρντι 12π.

Από τους Ροδίτες, οι οποίοι έμειναν χωρίς νίκη και είχαν κάκιστα ποσοστά έξω από τα 6,75μ. (4/21 τρίποντα), ξεχώρισαν οι Καντέρ και Λάιλ με 15 και 13π. αντίστοιχα.

Χωρίς καλό ρυθμό ήταν το παιχνίδι στην αρχή του, με τον Κολοσσό να είχε ένα μικρό προβάδισμα (9-6). Η εικόνα παρέμεινε ίδια μέχρι το τέλος του πρώτου δεκαλέπτου, το οποίο βρήκε τους Ροδίτες μπροστά (16-11). Στη δεύτερη περίοδο, ήταν η σειρά του Μεσολογγίου να αντιδράσει και αρχικά να ισοφαρίσει (22-22). Μάλιστα, από το 15’ και μετά οι φιλοξενούμενοι διατήρησαν τον καλό επιθετικό ρυθμό τους και εκμεταλλευόμενοι τη μεγάλη αστοχία των γηπεδούχων από την περιφέρεια, πήγαν στα αποδυτήρια με το +11 (26-37).

Κάνοντας «θραύση» στα επιθετικά ριμπάουντ, το Μεσολόγγι ξέφυγε στο +17 (31-48), στο 15’. Η αντίδραση του Κολοσσού ήταν ένα τρίποντο του Ξανθόπουλου, αλλά οι φιλοξενούμενοι συνέχισαν την καλή τους άμυνα, διατηρώντας τον έλεγχο του ματς και κλείνοντας την τρίτη περίοδο στο +13 (41-54).

Προσπάθεια να αντιδράσει έκανε ο Κολοσσός στην αρχή της τέταρτης περιόδου (45-54), αλλά το Μεσολόγγι απάντησε αμέσως για το +17 (45-62), στο 33’. Οι φιλοξενούμενοι δεν άλλαξαν τέμπο και εξακολουθώντας να σουτάρουν πολύ καλά έξω από τα 6,75μ. είχαν τα ηνία και έφτασαν στη νίκη με το τελικό 66-77.

Τα δεκάλεπτα: 16-11, 26-37, 41-54, 66-77

Κολοσσός Ρόδου (Καντζούρης): Άρτις 11, Καντέρ 15 (1), Μπιλλής 2, Ζάρας 8 (1), Γκόινς 8, Καμαριανός, Ξανθόπουλος 7 (1), Λάιλ 13 (1), Αρσενόπουλος, Τούμπα 2.

Μεσολόγγι (Καλαμπάκος): Γκριν 21 (5), Φέργκιουσον 8 (2), Αγραβάνης 13 (3), Αμάρντι 12 (1), Μπράουν 8, Λάνγκφορντ 3, Ναούμης, Σαχπατζίδης, Μοτσενίγος, Χατζηνικόλας 9 (3), Γράβας 3 (1), Μάθις.