Επιβλητική νίκη επί του ΑΟ Αγρινίου και πρώτη θέση για τον Χ.Τρικουπη!

ΓΣ Χαρίλαος Τρικούπης – ΑΟ Αγρινίου 103-80

Επιβλητική νίκη του Χαρίλαο Τρικούπη στο κατάμεστο σήμερα Κλειστό του Μεσολογγίου, που από την αρχή του αγώνα ξέφυγε στο σκορ και μετέτρεψε το τοπικό ντέρμπυ με τον ΑΟ Αγρινίου σε υγιεινό περίπατο, καθώς επικράτησε με χαρακτηριστική άνεση με σκορ 103-80, επιτυγχάνοντας έτσι και την πρώτη του κατοστάρα στο φετινό πρωτάθλημα.

Οι γηπεδούχοι έκαναν λοιπόν το 7 στα 7, μέσα σε μία ενθουσιώδη ατμόσφαιρα που δημιούργησαν οι φίλαθλοί τους και βρίσκονται αήττητοι στην κορυφή της βαθμολογίας.

Από την πρώτη περίοδο φάνηκε ποιος θα είναι ο νικητής του σημερινού αγώνα, καθώς οι παίκτες του Τρικούπη με εκπληκτική εμφάνιση εξασφάλισαν διαφορά 16 πόντων και στη συνέχεια είχαν τον απόλυτο έλεγχο του αγώνα, με τη διαφορά να φθάνει στα μέσα της Β΄ περιόδου τους 23 πόντους και μέχρι το τέλος του παιγνιδιού να κυμαίνεται μεταξύ 17 και 28 πόντων.

Ο Τρικούπης που είχε κορυφαίο σήμερα τον Βασιλόπουλο (20π., 12 ασίστ), έδωσε ρεσιτάλ από την γραμμή των τριών πόντων με 51% ευστοχία (15/29), με τους Βασιλόπουλο (4/7), Οικονομόπουλο (4/6) και Αντωνάκη (4/6) να σκορπίζουν την αντίπαλη άμυνα, ενώ πολύ καλή ήταν και η παρουσία των Ράπτη, Σαχπατζίδη, Παπαδιονυσίου και Ναούμη.

Ο ΑΟ Αγρινίου έκανε καλή σχετικά εμφάνιση, αλλά φάνηκε ότι δεν είχε το βάθος και την ποιότητα να ανταγωνιστεί τον εκπληκτικό σήμερα Τρικούπη. Είχε κορυφαίο τον Μιχάλογλου, ενώ στο δεύτερο ημίχρονο ανέβασαν την απόδοσή τους και οι Φραντσέσκι, Γκρέκας. Έγινε ένα θαυμάσιο παιγνίδι που το απόλαυσαν οι φίλαθλοι, με πολλά τρίποντα (23 συνολικά), καρφώματα και ωραίες φάσεις.

Με το γκάζι πατημένο μπήκαν οι γηπεδούχοι στον αγώνα και με 3 συνεχόμενα τρίποντα των Οικονομόπουλου, Αντωνάκη και Σκουλίδα, πήραν αμέσως το προβάδισμα με 9-2 και με μεγάλη πίεση στην άμυνα, έφτασαν στα μέσα της Α΄ περιόδου στο +13 (15-2), με τους φιλοξενούμενους να κάνουν αρκετά λάθη. Μικρή ανάκαμψη για τον ΑΟ Αγρινίου, που μείωσε στους 7 (19-12, 2.15΄΄ πριν τη λήξη), αλλά οι γηπεδούχοι ασταμάτητοι με σερί 10-0 στη συνέχεια ανέβασαν τη διαφορά στο +17 (29-12), με την περίοδο να λήγει με σκορ 30-14.

Με τον ίδιο επιθετικό ρυθμό μπήκαν οι παίκτες του Τρικούπη και στη Β΄ περίοδο και χάρη σε 2 τρίποντα του Αντωνάκη και ένα του Οικονομόπουλου, έφθασαν τη διαφορά στο 4λεπτο στο +23 (44-21), δείχνοντας ότι η νίκη δεν πρόκειται να τους ξεφύγει. Το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με τον ΑΟ Αγρινίου να μειώνει λίγο τη διαφορά στο +19 (54-35).

Στην Γ΄ περίοδο ο Τρικούπης απλώς έκανε συντήρηση της διαφοράς, που κυμάνθηκε μεταξύ 17 και 23 πόντων, για να καταλήξει και πάλι στους 19 (76-57). Όλα έδειχναν πλέον ότι είχαν κριθεί.

Στην τελευταία περίοδο ο εξαιρετικός σήμερα Βασιλόπουλος με 3 συνεχόμενα τρίποντα μέσα σε 2 λεπτά, έδωσε στον αντίπαλο την χαριστική βολή, με το σκορ να γίνεται στα μέσα της περιόδου 92-67.

Στο τελευταίο 3λεπτο οι δύο προπονητές απέσυραν αρκετούς από τους βασικούς τους παίκτες στον πάγκο, με τους γηπεδούχους να τελειώνουν ιδανικά τον αγώνα, καθώς ο Ναούμης με τρίποντο θα γράψει το 99-71 (+28, μέγιστη διαφορά στο παιγνίδι) και ο Μαργέλης μετά από ωραία προσποίηση θα καρφώσει την μπάλα στο καλάθι γράφοντας το 101-73 μέσα σε αποθέωση.

Το τελικό 103-80 έστεψε δικαιότατο και άνετο νικητή τον Τρικούπη, οι παίκτες του οποίου καταχειροκροτήθηκαν στο τέλος από τους φιλάθλους, για τη σπουδαία τους νίκη και το ωραίο θέαμα που προσέφεραν.

Περίοδοι: 30-14, 24-21, 22-22, 27-23.

Διαιτητές: Ζακεστίδης – Τσολάκος – Γιακείμη.

ΓΣ ΧΑΡΙΛΑΟΣ ΤΡΙΚΟΥΠΗΣ (Ντίνος Καλαμπάκος): Καζάνας 2, Μάρκοβιτς 7, Παπαδιονυσίου 3, Αντωνάκης 12(4), Ναούμης 12(2), Σαχπατζίδης 13, Ράπτης 11, Οικονομόπουλος 14(4), Τσαπατώρης, Μαργέλης 2, Βασιλόπουλος 20(4), Σκουλίδας 7(1).

ΑΟ ΑΓΡΙΝΙΟΥ (Γιάννης Διαμαντάκος): Καμάρας 11(1), Μπερερής 5(1), Μιχάλογλου 24(3), Χατζηνικόλας 2, Φραντσέσκι 14(1), Γκρέκας 10(1), Σταμίρης, Κασιούμης 2, Σταματογιάννης 12(1), Ψαράς, Παπαχρήστος, Χρήστου.

Επιμέλεια: Μιλτιάδης Ζαβέρδας