Επιστροφή στις νίκες για τα Τρίκαλα

Στα νικηφόρα αποτελέσματα επέστρεψαν τα Τρίκαλα για την 18η αγωνιστική της Α1, επικρατώντας της Κύμης με 76-58, αφού πάτησαν «γκάζι» στο δεύτερο ημίχρονο.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ χωρίς να παρουσιάζουν αξιοσημείωτες διαφορές. Στο έκτο λεπτό ήταν ισόπαλες 7-7 με τα Τρίκαλα να καταφέρνουν να πάρουν μικρό προβάδισμα με 14-12 στο τέλος του δεκαλέπτου. Στην δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχοι έδειξαν να ελέγχουν αρχικά το παιχνίδι και προηγήθηκαν με 20-15 στο 12’.

Αν και οι δύο ομάδες δυσκολεύονταν στην επίθεση, η Κύμη κατάφερε να αντιδράσει και στο 16’ ισοφάρισε σε 22-22, ενώ στην συνέχεια πήρε και το προβάδισμα, το οποίο διατήρησε ως το τέλος του ημιχρόνου (27-29).

Στο δεύτερο μέρος τα Τρίκαλα έκαναν την αντεπίθεσή τους και πήραν τα ηνία της αναμέτρησης. Ως το 26ο λεπτό η Κύμη παρέμενε κοντά στο σκορ, η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη όμως ανέβασε «στροφές» στην συνέχεια και στο 30’ είχε πάρει προβάδισμα με 55-45.

Στην τελευταία περίοδο η Κύμη δεν μπόρεσε να απαντήσει και τα Τρίκαλα συνέχισαν να διευρύνουν την διαφορά, φτάνοντας τελικά στη νίκη με 76-58.

Δεκάλεπτα: 14-12, 27-29, 55-45, 76-58

Τρίκαλα (Καστρίτης):  Κάφεϊ 11 (1), Μπιρούτα 12 (11ρ), Τσαγκαράκης 9 (2), Μπάρλοου 13 (2), Χότον 6, Λίποβι 8 (1), Εζιούκου 2, Πουλιανίτης 5 (1), Καλλές, Καλογιαννίδης, Μανωλόπουλος 10 (2).

Κύμη (Μπρατσιάκος): Σιγκούνας 10, Τσούπκοβιτς 7 (1), Σταμάτης 10, Πάλμπλαντ 11 (3), Ορτον 10 (10ρ), Τζόλος, Κωνσταντακόπουλος, Ντίξον, Τουντζιαράκης 10