Εύκολο απόγευμα για Ναυπακτιακό… Φωτο

ΝΑΥΠΑΚΤΙΑΚΟΣ 2

ΗΡΑΚΛΗΣ ΑΣΤΑΚΟΥ 0

Εύκολο απόγευμα είχε ο Ναυπακτιακός Αστέρας απέναντι στον Ηρακλή Αστακού  παίρνοντας τη νίκη με 2-0 με γκολ του Μυτιλήνη και του Καλαβρουζιώτη .Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την πρώτη καλή ευκαιρία του αγώνα μόλις στο 3’ έχοντας δοκάρι σε τετ α τετ του Κοντοζήση. Η συνέχεια άνηκε στους  γηπεδούχους και στο νεαρό Μυτιλήνη που σε ακόμη ένα παιχνίδι έκανε αισθητή την παρουσία του σκοράροντας και  έχοντας συγχρόνως  πάρα πολύ καλή απόδοση. Στα συν του Ναυπακτιακού είναι η φρεσκάδα και σιγουριά που έδειξε στο παιχνίδι του  παρότι όπως έχουμε ξαναπεί έχει ξεκινήσει με καθυστέρηση την προετοιμασία του.  Στο 6’ ο Μυτιλήνης θα ανοίξει το σκορ με σούτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής , στη συνέχεια στο 7’ και στο 20’ Καραγιάννης και Ζαχαρόπουλος θα προσπαθήσουν να νικήσουν τον Γιαννούτσο με σουτ έλω από την περιοχή αλλά χωρίς επιτυχία. Στο 26’ ίδια κατάληξη θα έχει και αδύναμη κεφαλιά του Καλαβρουζιώτη , η απάντηση στις συνεχόμενες ευκαιρίες του Ναυπακτιακού θα έρθει από τον Ταγάνι που με ατομική προσπάθεια πίσω από τη μεσαία γραμμή θα βρεθεί στη περιοχή του Αστέρα σε θέση τετ α τετ αλλά το σουτ που θα επειχηρήσει θα κόψει ο έμπειρος και  σε εξαιρετική μέρα Καρτσακλής με εντυπωσιακή προβολή. Στο 40’ ο Καλαβρουζιώτης με ωραία κεφαλιά  θα στείλει τη μπάλα στα δίκτυα δίνοντας προβάδισμα με δύο γκολ  στο πρώτο ημίχρονο.

Σε ένα δεύτερο ημίχρονο που ο ρυθμός του αγώνα έπεσε κατακόρυφα ο Ναυπακτιακός είχε τον έλεγχο του αγώνα, τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα για του γηπεδούχους στο 58’ όταν ο Γκάτσης δέχτηκε την απευθείας κόκκινη κάρτα από το διαιτητή για διαμαρτυρία.  Στη συνέχεια ο Καλαβρουζιώτης θα χάσει δυο ευκαιρίες να πετύχει γκολ για την ομάδα του στο 72’ και 73’. Στο Στο 77’ θα μπορούσαμε να την καταλογίσουμε ως φάση του αγώνα όταν ο Μυτιλήνης έβγαλε σέντρα ακριβείας με τον Σταυρόπουλο να κάνει το ανάποδο ψαλίδι αλλά η μπάλα χτύπησε σε στο σώμα του αμυντικού του Ηρακλή στερώντας από τον παίκτη του Ναυπακτιακού την ευκαιρία να πετύχει ένα γκόλ σπάνια ομορφιάς. Στο 89’ ο Κοντοζήσης με διπλή προσπάθεια δεν θα μπορέσει να νικήσει τον Πετσίνης χάνοντας μεγάλη ευκαιρία να μειώσει το σκόρ. Τις ευκαιρίες του Ναυπακτιακού θα  κλείσει ο Ψυχογιός στις καθυστερήσεις του αγώνα που από θέση τετ α τετ θα στείλει τη μπάλα άουτ.

Για το Ναυπακτιακό κανείς παίκτης δεν υστέρησε  για τον αστακό ξεχώρισαν Κοντοζήσης , Ταγάνι , Κοτρώτσος.

Διαιτητής του αγώνα: κ. Χρέλιας βοηθοί Αντωνόπουλος, Σπυριδόπουλος.

Ναυπακτιακός: Πετσίνης , Καζανάς, Βρουσάϊ, Καρτσακλής, Σωτηρόπουλος, Ζαχαρόπουλος(63’ Θεοχάρης), Καραγιάννης(75’ Σταυρόπουλος), Γεωργακόπουλος, Καλαβρουζιώτης(79’ Πέκεζ), Ψυχογιός, Μυτιλήνης .

Ηρακλής Αστακού: Γιαννούτσος, Μπακατώρος(80’ Χαντράς), Βότσης, Παπαζήσης(60 Χαντράς Δ.), Γκάτσης, Ταγάνι, Κοτσίνης, Λιβάνης, Κοντοζήσης, Κοτρώτσος, Μπαρμπαρούσης(43’ Τριάντης).

Το φίλμ του αγώνα:

3’ Δοκάρι με τον Κοντοζήση που βγήκε σε θέση τετ α τετ.

6’Γκοοολ  Δυνατό σουτ του Μυτιλήνη από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής η μπάλα στην αριστερή γωνία του Γιαννούτσου 1-0

7’ Σουτ του Καραγιάννη απόκρουση σε κόρνερ από τον τερματοφύλακα

20’ Σουτ από τον Ζαχαρόπουλο έξω από την  περιοχή η μπάλα άουτ

26’ Σέντρα Σωτηρόπουλου αδύναμη κεφαλιά Καλαβρουζιώτη μπλόκαρε ο Γιανούτσος

29’ Ατομική προσπάθεια του Ταγάνι  που πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του αλλά το τελικό σούτ που θα επιχειρήσει θα κόψει με εντυπωσιακή προβολή ο Καρτσακλής.

40’ Γκοοολ Σέντρα Καζανά κεφαλιά Καλαβρουζιώτη 2-0

46’ Ατομική ενέργεια Ψυχογιού ο Γιαννόυτσος με τα πόδια διώχνει  σε κόρνερ.

51 Σέντρα Καραγιάννη σούτ Ψυχογιού η μπάλα θα περάσει άουτ.

72’ Ο Θεοχάρης αποφεύγει το Γιαννούτσο πάνω στη γραμμή διώχνουν απρόσεχτα οι αμυντικοί   η μπάλα φτάνει στον  Καλαβρρουζιώτη που μόνος  σε κενή  εστία στέλνει τη μπάλα  άουτ.

73’Παράλληλη σέντρα του Ψυχογιού έρχεται ο Καλαβρουζιώτης και  με προβολή στο δεύτερο δοκάρι στέλνει τη μπάλα άουτ.

77’ Πολύ όμορφη σέντρα από τον Μυτιλήνη εντυπωσιακό γυριστό από τον Σταυρόπουλου σταματάει πάνω στα σώματα των αμυντικών.

89’ Πάσα του Κοντογιάννη στο Κοντοζήση σουτ στη κλειστή  γωνία με διπλή προσπάθεια ο Πετσίνης θα πει όχι.

90+ Τετ α τετ ο ψυχογιός  θα πλασάρει και η μπάλα θα περάσει άουτ.