Εύκολο πέρασμα από το Αιτωλικό για τον ΠΑΣ Ναυπάκτου

Α.Γ.Ο ΑΙΤΩΛΙΚΟΥ – ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 68-81

Ο ΠΑΣ Ναυπάκτου πέρασε νικηφόρα από το Αιτωλικό επικρατώντας του τοπικού «Γρηγόρη Λιακατά» με σκορ 68-81, στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του πρωταθλήματος της Ά ΕΣΚΑΒΔΕ. Οι παίκτες του Γιώργου Σταθάτου πήραν από την αρχή τον έλεγχο του αγώνα και επέβαλλαν πλήρως τον ρυθμό τους. Προηγήθηκαν με σκορ 15-33 στο 1ο δεκάλεπτο και συνεχίζοντας την πολύ καλή τους παρουσία  έκλεισαν το ημίχρονο με 24 πόντους διαφορά με σκορ 28-52. Στο 2ο ημίχρονο κάποια αβίαστα λάθη των φιλοξενουμένων ταυτόχρονα με διάφορα σχήματα και άμυνες που δοκιμάστηκαν για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, έδωσαν τη δυνατότητα στους γηπεδούχους να πετύχουν κάποιους εύκολους πόντους και να κλείσουν την ψαλίδα του σκορ, για να διαμορφωθεί με το άκουσμα της κόρνας το τελικό 68-81. Αξίζει να σημειώσουμε πως η ομάδα της Ναυπάκτου είχε πολυφωνία στην επίθεση (σκόραραν οι 11 από τους 12 παίκτες που αγωνίστηκαν ) και στα θετικά συγκαταλέγεται η παρουσία των 3 εφήβων (Ζαμπάρας, Κατσίκας, Στυλιαράς) οι οποίοι πήραν μεγάλο χρόνο συμμετοχής. Από τον ΠΑΣ πρώτος σκόρερ ο Φρέγκου με 14 πόντους και τον ακολούθησαν οι Βουρλούμης και Σίσκος που σημείωσαν από 13. Από το Αιτωλικό ο Σιαδήμας σημείωσε 17 πόντους και ο Γκανιάτσος 15. Με τη νίκη αυτή ο ΠΑΣ Ναυπάκτου έφτασε τις 4 στο πρωτάθλημα και ισοβαθμεί στη 2η θέση της βαθμολογίας με τον ΛΕΩΝ Μεσολογγίου, 1 μόλις βαθμό πίσω από την πρωτοπόρο Γ.Ε.Αγρινίου.

Στη επόμενη αγωνιστική η ομάδα της Ναυπάκτου θα φιλοξενήσει την ΑΛΦΑ Αγρινίου, το Σάββατο 1 Δεκεμβρίου στις 18:00 στο κλειστό «Παπαχαραλάμπειο» στάδιο.

Δεκάλεπτα: Α:15-33 Β:28-52 Γ:52-66 Δ:68-81

Αιτωλικό: (Καστανάς): Καραπαναγιώτης 3, Αναστασόπουλος , Ζαρκαδούλας 9, Κολοζάκης 6, Τριαντάφυλλος 2, Σιαδήμας 17, Γούργαρης, Φλάκας 7(2), Γκανιάτσος 15(4), Καστανάς 4, Καπνίσης 5(1)

ΠΑΣ Ναυπάκτου(Σταθάτος): Κακούσης 6(2), Φρέγκου 14(3), Ζαμπάρας 4, Σταθάτος Π. 3(1), Στυλιαράς 4(1), Βουρλούμης 13(3), Σκαλιώτης, Κατσίκας 2, Βαρελάς 2, Σίσκος 13, Νακόπουλος 11, Αμπλάς 9(1)