Ισόπαλες στο φινάλε του πρωταθλήματος Αναγέννηση Θέρμου και Ακαδημία….

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΕΡΜΟΥ 1

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 1

Σε ένα παιχνίδι που αποτέλεσε φιέστα για τη γηπεδούχο και επιβράβευση της καλής χρονιάς που πραγματοποίησε η φιλοξενούμενη Αναγέννηση Θέρμου και Ακαδημία Ναυπάκτου αναδείχτηκαν ισόπαλες με 1-1. Το πρώτο ημίχρονο είχε λίγες φάσεις, παρόλα αυτά σε αυτό το διάστημα σημειώθηκαν και τα δύο τέρματα. Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι είχε αρκετές φάσεις που όμως δε βρήκαν στόχο.
Η πρώτη ευκαιρία ήταν για τη φιλοξενούμενη Ακαδημία με σουτ του Ράμμου που πέρασε λίγο πάνω από το δοκάρι στο 10ο λεπτό. Στο 17΄ ο Σιαπλαούρας απέκρουσε το φάουλ του Τριανταφύλλη και στο 19΄ μετά από ατομική ενέργεια ο Τσίκας πάσαρε στον Τσούνη που πέρασε τον ατομικό του αντίπαλο και με σουτ νίκησε το Σαγρόπουλο κάνοντας το 0-1. Στο 21΄ η κοντινή κεφαλιά του Παπαθανάση κόντραρε στον Πελέκη και πέρασε κόρνερ και στο 36΄ η Αναγέννηση είχε τη μεγάλη ευκαιρία όταν ο Μήτσου πέρασε κάθετη πάσα στον Καλαντζή που πέρασε και τον αντίπαλο τερματοφύλακα, όμως το πλασέ του πέρασε ελάχιστα άουτ.Στην τελευταία φάση του πρώτου ημιχρόνου στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Λευτέρης Ξανθόπουλος ανατράπηκε από τον Πελέκη και κέρδισε το πέναλτι. Ο Αλέξανδρος Καλαντζής που ανέλαβε την εκτέλεση διαμόρφωσε το 1-1.
Στο 50΄ ο Σιαπλαούρας απέκρουσε το σουτ του Μπίστα μετά από πάσα του Καλαντζή και στο 53΄ την κοντινή κεφαλιά του Μπριάνη μετά από από φάουλ του Χρηστάκη. Στο 54΄ ο Λευτέρης Ξανθόπουλος δεν έπιασε καλά το σουτ, όμως στην πορεία της μπάλας βρέθηκε ο Μπίστας που με κοντινό πλασέ έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ και στο 55΄ ο ίδιος παίκτης με σουτ έστειλε τη μπάλα άουτ. Στο επόμενο λεπτό φάουλ του Ράμμου έδιωξε με γροθιές ο Σαγρόπουλος και στη συνέχεια ο Τσίκας με κοντινή κεφαλιά έστειλε τη μπάλα στα χέρια του τερματοφύλακα της γηπεδούχου ομάδας. Στο 61ο λεπτό ο Σαγρόπουλος απέκρουσε το σουτ του Αντύπα και το ίδιο έκανε δευτερόλεπτα αργότερα σε σουτ του Γιαννόπουλου. Ο τερματοφύλακας της Αναγέννησης απέκρουσε και το σουτ του Σταύρου στο 65΄ και στη συνέχεια η ομάδα του πίεσε αρκετά. Στο 66΄ το σουτ του Μήτσου πέρασε άουτ, όπως και το σουτ του Βέλλιου στο 69΄. Στο 73΄ ο Σιαπλαούρας απέκρουσε την κεφαλιά του Αλβέρτου Μήτσου μετά από εκτέλεση φάουλ του Λευτέρη Ξανθόπουλου και στο 74΄ το σουτ του Βέλλιου. Η Ακαδημία προσπάθησε να απειλήσει με ένα σουτ του Αντύπα στο 75΄, όμως η μπάλα κατέληξε άουτ. Στο 86΄ το σουτ του Χρηστάκη πέρασε άουτ, στο επόμενο λεπτό ο Σιαπλαούρας απέκρουσε το σουτ του Μήτσου και στο 88΄ το σουτ του Παύλου Ξανθόπουλου έφυγε άουτ. Στο 91΄ ο τερματοφύλακας Βασιλογιάννης που είχε μπει σαν αλλαγή έδιωξε με γροθιές το σουτ του Σταύρου και στην τελευταία επίθεση το σουτ του Μήτσου πέρασε ελάχιστα άουτ.
Το τελικό σφύριγμα του διαιτητή Κουτρομάνου βρήκε τους γηπεδούχους να πανηγυρίζουν μια δίκαιη άνοδο και τους παίκτες της Ακαδημίας να είναι μέσα στους στόχους, καθώς θα αγωνιστούν στα play-off ανόδου. Στη συνέχεια ακολούθησε η απονομή του Κυπέλλου στην Αναγέννηση από τον αντιπρόεδρο της ΕΠΣΝΑ Μιχάλη Χουλιάρα και φυσικά οι πανηγυρισμοί συνεχίστηκαν τόσο στο γήπεδο, όσο και στην πλατεία του Θέρμου.

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ ΘΕΡΜΟΥ: Σαγρόπουλος (89΄ Βασιλογιάννης), Μπίστας, Τσατσαράγκος (25΄ Παύλ. Ξανθόπουλος), Μπριάνης, Λευτ. Ξανθόπουλος, Χρηστάκης, Μήτσος, Παπαθανάσης, Καλαντζής, Τριανταφύλλης (46΄ Βέλλιος), Καλλιακμάνης.

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ: Σιαπλαούρας, Καλφούντζος, Πετσίνης, Πελέκης, Κασόλας, Ράμμος, Καρβούνης (79΄ Καραγεωργόπουλος), Αντύπας, Τσούνης (46΄ Σταύρου), Γιαννόπουλος (Ζαρμακούπης), Τσίκας. IMG_0931.jpgIMG_0937.jpgIMG_0954.jpgIMG_0961.jpgIMG_0962.jpgIMG_0966.jpgIMG_0968.jpgIMG_0980.jpgIMG_0997.jpgIMG_0998.jpgIMG_0999.jpgIMG_1016.jpgIMG_1017.jpgIMG_1023.jpgIMG_1028.jpgIMG_1032.jpgIMG_1040.jpgIMG_1041.jpgIMG_1042.jpgIMG_1045.jpgIMG_1051.jpgIMG_1064.jpgIMG_1068.jpgIMG_1075.jpgIMG_1079.jpgIMG_1092.jpgIMG_1103.jpgIMG_1126.jpgIMG_1127.jpgIMG_1133.jpgIMG_1136.jpgIMG_1141.jpgIMG_1145.jpgIMG_1170.jpgIMG_1185.jpg