Μεγάλη νίκη με ανατροπή για το Λυγιά…Φωτο

Ένα πραγματικό ντέρμπι σήμερα στο Ξηροπήγαδο από δυο πολύ καλές ομάδες που είχαν από ένα καλό ημίχρονο. Η Παλαιοπαναγιά στο πρώτο ημίχρονο κυριαρχούσε στον αγωνιστικό χώρο έχοντας την κυκλοφορία της μπάλας δεν δημιούργησε όμως πολλές φάσεις αλλά είχε την ουσία ευστοχώντας  στις δύο από τις τρείς που πραγματοποίησε στο 10’΄με τον Πολονύφη και στο 44’ με τον Κανέλλο. Στο δεύτερο ημίχρονο όμως η ομάδα του Λυγιά πήρε τον έλεγχο του αγώνα και με τις δύο γρήγορες αλλαγές Ρετσίνα και Ζαβέρδα  πίεσε ψηλά την Παλαιοπαναγιά και στο 58’ από κόρνερ του Δημητρόπουλου ο Βασιλόπουλος μείωσε σε 2-1, τρία λεπτά αργότερα ο νεοεισελθόν Ρετσίνας πήρε πολύ καλή θέση στο κέντρο της άμυνας της Παλαιοπαναγιάς και εκμεταλλεύτηκε την ωραία πάσα του Φούντζουλα φέρνοντας το παιχνίδι στα ίσια. Την χαριστική βολή στην Παλαιοπαναγιά ο Πετσίνη με πάρα πολύ ωραίο σουτ δέκα μέτρα έξω από την περιοχή εκτέλεσε κυριολεκτικά τον Βίτσα δίνοντας μεγάλη νίκη στην ομάδα του. Ο Πετσίνης πανηγύρισε έντονα το γκολ και έτρεξε στην Κερκίδα να το αφιερώσει στον πρώην προπονητή του Γιώργο Πελέκη που παρακολουθούσε στην εξέδρα του γηπέδου.

Πολύ καλή η διαιτησία του κ. Μυλωνά , κ. Πυλαρινού και κ. Βέλιου.

Σε μερικές ώρες φάσεις και γκολ από το παιχνίδι.

ΑΕ ΠΑΛΑΙΟΠΑΝΑΓΙΑΣ ΑΟ ΛΥΓΙΑ 2-3

Το φιλμ του αγώνα:

1″ Απευθείας εκτέλεση κόρνερ Πετσίνη με υπερένταση  διώχνει ο Βίτσας Αντ.
5″ Σούτ του Τσίκα η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων
10″Γκοοολ   Σύγχυση στην περιοχή σούτ Πόλονύφη δοκάρι και στα δίκτυα
12″ Πολονύφης σούτ έξω από την περιοχή η μπάλα άουτ
44″ Γκοοολ  κάθετη πάσα Μαράντζα σε Κανέλλο τετ α τετ ωραίο πλασέ η μπάλα στα δίκτυα 2-0
46′ Σέντρα Τσίκας κεφαλιά του Φούντζουλα  η μπάλα άουτ.
49′ Σούτ Πετσίνη κοντράρει η μπάλα στους αμυντικούς και στη συνέχεια μπλοκάρει ο τερματοφύλακας.
57’Σέντρα Βειζαι σούτ Τσίκα κοντράρει η μπάλα στα σώματα  νέο σου Τσίκα κοντράρει  ξανά κόρνερ.
58’Γκοολ  Δημητρόπουλος εκτελεί το κόρνερ κεφαλιά του Βασιλόπουλου   το 2-1
62′ Γκοολ  Φουντζουλάς παράλληλη πάσα στον Ρετσίνα  που σε κενή εστία με πλασέ κάνει το 2-2
81′ Πάσα Χαρακίδα στο Πόλονύφη αριστοτεχνικό σούτ του Δεύτερου η μπάλα δίπλα στο γάμα
84′ Γκοολ σούτ Πετσίνη έξω  από τη περιοχή 2-3

Α.Ε. Παλαιοπαναγιάς: Βίτσας Αντ., Παπαδόπουλος Θ.(87’Καραπέτσας), Θεοδωρόπουλος, Βίτσας Π., Θανασιός, Χαρακίδας(87’ Διαμάντης), Μαράντζας, Θώδης, Κοντός(81’Δρόσος), Πολονύφης, Κανέλλος.

Α.Ο. Λυγιάς: Τερόλι, Νικόπουλος, Βασιλόπουλος Π. Βειζάι, Λιανός,Τσιριμώκος(46’ Ρετσίνας), Τσίκας(68’ Ζαβέρδας), Τόρε, Φούντζουλας, Δημητρόπουλος, Πετσίνης(88’Ραυτόπουλος Χρ.).