Μεγάλη Νίκη του ΠΑΣ Ναυπάκτου στο Ντέρμπι του Νοτίου Ομίλου

Άνετη εντός έδρας επικράτηση του ΠΑΣ Ναυπάκτου επί του Παναιτωλικού με σκορ 78-61 στο πλαίσιο της 1ης αγωνιστικής του δευτέρου γύρου της Α΄ ΕΣΚΑΒΔΕ. Η ομάδα του Αγρινίου ξεκίνησε καλύτερα τον αγώνα και εκμεταλλευόμενη τη νευρικότητα των γηπεδούχων, προηγήθηκε με 14-22 στο 1ο δεκάλεπτο. Άμεση αντίδραση των παικτών του Γιώργου Σταθάτου που αφυπνίστηκαν γρήγορα και παίζοντας εκπληκτικό μπάσκετ για τα εναπομείναντα 30 λεπτά του αγώνα, πήραν μια μεγάλη νίκη μπροστά στο κοινό τους, που για μια ακόμη φορά γέμισε το Παπαχαραλάμπειο και αποτέλεσε τον 6ο παίκτη της ομάδας.

Άξιο αναφοράς, ο πλουραλισμός στην επιθετική συγκομιδή των παικτών της Ναυπάκτου, καθώς αρκετοί από αυτούς είχαν διψήφιο αριθμό πόντων. Από τους νικητές πρώτος σκόρερ ο Βαφειάδης με 18 πόντους και τον ακολούθησαν ο Δούρος με 16 πόντους και ο Αλεξανδρής με 14 αντίστοιχα. Εξαιρετική παρουσία σε άμυνα και επίθεση από τους point guard Ζαμπάρα και Πέτρο Σταθάτο καθώς και τους ψηλούς Νακόπουλο και Βαρελά που έδωσαν σημαντικές βοήθειες σε καίρια σημεία του παιχνιδιού. Από τους ηττημένους πρώτοι σκόρερ ο Χ.Σταμούλης με 21 πόντους και ο έμπειρος Τσάσσης με 17.

Δεκάλεπτα:Α:14-22 Β:29-12 Γ:15-13 Δ:20-14
ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος): Μίχος 2, Βαφειάδης 18(1), Αλεξανδρής 14(4), Στυλιαράς 2, Ζαμπάρας 11(1), Αναγνωστόπουλος, Ζησιμόπουλος, Σταθάτος Π. 8, Βαρελάς, Δούρος 16(3), Νακόπουλος 7, Κατσίκας
Παναιτωλικός (Σταμούλης): Αραχωβίτης 2, Πάρδος 7, Σταμούλης Γ. 12(1), Μαυρομάτης, Σταμούλης Χ.21(3), Τασιούλης Χ. 2, Νίκας, Τσάσσης 17(2), Θεοδωρόπουλος