Μεγάλος νικητής ο ΠΑΣ στο ντέρμπι με τη Βόνιτσα

ΠΑΣ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ- Α.Ο.ΒΟΝΙΤΣΑΣ 66-50
Ο ΠΑΣ Ναυπάκτου με τρομερή εμφάνιση στο 2ο ημίχρονο και επιμέρους σκορ 40 -18 ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της 8ης αγωνιστικής της Α ΕΣΚΑΒΔΕ όπου επιβλήθηκε της Βόνιτσας με σκορ 66-50 στο κλειστό Παπαχαραλάμπειο στάδιο.

Στα αξιοσημείωτα του παιχνιδιού η επανεμφάνιση του Βασίλη Δούρου με τα χρώματα του ΠΑΣ, ενός άκρως ποιοτικού παίκτη που προέρχεται από τις ακαδημίες του Συλλόγου, και ύστερα από απουσία 4 χρόνων, αγωνιζόμενος στο Πρωτάθλημα της Γ Εθνικής σε ομάδες της Αχαΐας, επιστρέφει στην ομάδα της Ναυπάκτου που με την εμπειρία του και το ταλέντο του θα ανεβάσει το επίπεδο της ομάδας . Στο 1ο ημίχρονο οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στον αγώνα και εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των γηπεδούχων στην άμυνα πήραν προβάδισμα 5 πόντων στο 1ο δεκάλεπτο με σκορ 14-19. Στο 2ο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν τον αγώνα αλλά η αστοχία τους στην επίθεση δεν τους έδινε τη δυνατότητα να πλησιάσουν περισσότερο στο σκορ 26-32. Στην επανάληψη ο ΠΑΣ αντέδρασε, άλλαξε ρυθμό στο παιχνίδι και στο τριακοστό λεπτό ήταν μπροστά με 48-46. Ίδια εικόνα και στο 4ο δεκάλεπτο με τους παίκτες του Γιώργου Σταθάτου να παίζουν πολύ καλή άμυνα και να αναγκάζουν τους αντιπάλους τους να σκοράρουν μόλις 4 πόντους και σε συνδυασμό με τους 18 που πέτυχαν στην επίθεση έφτασαν στην νίκη με 66-50. Από τον ΠΑΣ για ακόμα ένα ματς ο νεαρός Βαφειάδης ήταν καταπληκτικός με 21 πόντους ενώ οι Αλεξανδρής και Δούρος είχαν από 9 πόντους αντίστοιχα. Από την Βόνιτσα ο Καραμπάς είχε 15 πόντους και τον ακολούθησαν ο Δρακονταειδής με 11 και ο Θειακός 9 πόντους.

Δεκάλεπτα:Α:14-19 Β:12-13 Γ:22-14 Δ:18-04
ΠΑΣ Ναυπάκτου (Σταθάτος):Ντάλλας 2, Βαφειάδης 21(1), Αλεξανδρής 9(3), Στυλιαράς 7, Μίχος 5, Σταμάτης, Ζησιμόπουλος, Σταθάτος Π. 4, Βαρελάς, Δούρος 9(1), Κατσίκας 6, Νακόπουλος 3.
Βόνιτσα (Σπηλιάς): Τσαουσίδης 3(1), Κορόζης, Τζέφριος 2, Παπαχρήστος, Καφφές, Καραμπάς 15(1), Κακιούζης 2, Χάχαλος 8, Δελαπόρτας, Δρακονταειδής 11(1), Θειακός 9