Με Μάτος στο 95′ πέταξε ψηλότερα ο Δικέφαλος του Βορρά

Σε ένα παιχνίδι που όλα έδειχναν πως θα τελειώσει ισόπαλο ο Λέο Μάτος με κοντινή προβολή στο 95ο λεπτό χάρισε σπουδαία νίκη στον ΠΑΟΚ επί της ΑΕΚ (1-0).

Πιο συγκεκριμένα το πρώτο ημίχρονο είχε ελάχιστες φάσεις μπροστά από τις δύο εστίες, με τον Ανέστη να κάνει σπουδαία μάλιστα επέμβαση σε απευθείας εκτέλεση φάουλ του Λέοβατς.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι βρήκε ρυθμό, με την ΑΕΚ να γίνεται απειλητική μετά την είσοδο του Λάζαρου Χριστοδουλόπουλου στον αγωνιστικό χώρο. Μάλιστα ο Έλληνας μεσοεπιθετικός ήταν πρωταγωνιστής στη μεγαλύτερη φάση της «Ένωσης», όταν το σουτ που έκανε χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι του Γλύκου.

Ο Ανέστης στη συνέχεια σταμάτησε ακόμα δύο φορές τον Ροντρίγκες, κάτι όμως που δεν κατάφερε να κάνει στο 95΄, με τον Μάτος να πετυχαίνει το «χρυσό» γκολ για τον «δικέφαλο του Βορρά».

Πηγή: Ο Φίλαθλος