Με Φέντερερ για την κούπα ο Τσιτσιπάς!

Τον Ρότζερ Φέντερερ θα αντιμετωπίσει στον τελικό του Ντουμπάι ο Στέφανος Τσιτσιπάς!

Πιο συγκεκριμένα, ο Ελβετός θρύλος πραγματοποίησε επιβλητική εμφάνιση κόντρα στον Μπόρνα Τσόριτς (Νο.13) και πήρε άνετα τη νίκη με 2-0 σετ (6-2, 6-2) σε μόλις 67 λεπτά!

Ο 37χρονος Ελβετός φιλοδοξεί να κερδίσει το τουρνουά για 8η φορά και να πανηγυρίσει τον 100ο τίτλο καριέρας! Να σημειώσουμε ότι είχε χάσει τα δύο τελευταία ματς απέναντι στον νεαρό Κροάτη.

Ο Φέντερερ, φυσικά, θα ψάξει τη μίνι ρεβάνς κόντρα στον Στέφανο, καθώς ο 20χρονος τενίστας τον είχε υποχρεώσει πριν λίγες μέρες σε οδυνηρή ήττα με 3-1 στη φάση των «16» του Australian Open.

Το θετικό για εκείνον είναι ότι ξεμπέρδεψε γρήγορα με τον Τσόριτς, ενώ ο Τσιτσιπάς χρειάστηκε να δώσει μάχη 3 ωρών με τον Γκαέλ Μονφίς. Και εκτός αυτού, ο Στεφ αποκάλυψε ότι πονούσε στην πλάτη πριν τον ημιτελικό.

Σίγουρα ο Φεντ είναι το απόλυτο φαβορί για τη νίκη και θα έχει τον κόσμο στο πλευρό του, όμως ο Στέφανος είναι ικανός να κάνει ένα ακόμα θαύμα!

Ο μεγάλος αγώνας θα διεξαχθεί αύριο στις 17.00 και θα καλυφθεί τηλεοπτικά από το Cosmote Sport 6.