Οι καλύτερες φάσεις του αγώνα Α.Ε. Παλαιοπαναγιάς – Ακαδημία Ναυπάκτου. Βίντεο

Νικήτρια στο τοπικό ντέρμπι της Ναυπάκτου αναδείχθηκε η Α.Ε. Παλαιοπαναγιάς, καθώς επικράτησε με σκορ 4-1 της γειτονικής Ακαδημίας Ναυπάκτου.

Αρκετός κόσμος παρευρέθηκε στις κερκίδες του Γηπέδου Λυγιά, αφού σε αυτό βοήθησε και ο καλός καιρός. Στα του αγώνα, οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη για να μαζέψουν βαθμούς, ώστε να αποφύγουν τυχόν διαδικασίες play-out στο τέλος της σεζόν. Οι γηπεδούχοι ήταν αυτοί που άνοιξαν το σκορ στο 22’ της αναμέτρησης. Ο Πλυταριάς από τα αριστερά της μεγάλης περιοχής θα «πιάσει» πολύ ωραίο σουτ και η μπάλα θα καταλήξει στα δίχτυα του Ράμμου. Στο 33’ ο Πετσίνης με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι θα ισοφαρίσει για τους φιλοξενούμενους σε 1-1, όπου θα είναι και το σκορ ημιχρόνου. Στην επανάληψη, η Α.Ε. Παλαιοπαναγιάς θα μπει δυνατά και θα καταφέρει να κάνει το 2-1 στο 52’ με τον Γιαννόπουλο να σουτάρει έξω από την περιοχή και η μπάλα να καταλήγει στην αριστερή γωνία του τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων. Το 3-1 θα γίνει ξανά από τον Γιαννόπουλο στο 65’ και πάλι με τον ίδιο τρόπο. Στο 83’ ο Σανιδάς με κεφαλιά έπειτα από κόρνερ του Γιαννόπουλου θα διαμορφώσει το τελικό 4-1. Με αυτή τη νίκη η Α.Ε. Παλαιοπαναγιάς πήρε ένα «αβαντάζ» για την παραμονή της στην κατηγορία, καθώς και μεγάλη τόνωση ηθικού για τη συνέχεια του πρωταθλήματος. Α.Ε. ΠΑΛΑΙΟΠΑΝΑΓΙΑΣ (Σ. Λαουρδέκης): Παναγόπουλος Δ., Κυρίτσης (73′ λ.τ. Καλαβρουζιώτης), Ρουμπάτης, Πατογιάννης, Παναγόπουλος Δ., Σανιδάς, Πλυταριάς (50′ Μανδέλλος Αθ.), Ρισβάς Κ., Ζέλιος (63′ Φράγκος), Γιαννόπουλος, Κωνσταντόπουλος (76′ Λάππας). ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ (Μ. Δρόσος): Ράμμος, Βίσσας, Κολοκύθας, Θωμόπουλος, Τσουκαλάς, Παπαγιάννης Ν., Πασχάλης (80′ Κατσώνης), Κατσάμπας Ε. (75′ Κούρτουλλα), Ντότσικας (55′ Δημάκης), Πετσίνης (55′ Κατσάμπας Β.), Παπαγιάννης Κ.