Οι Νέοι Ναυπάκτου επικράτησαν της Ακαδημίας στο τοπικό ντέρμπι της Γ’ κατηγορίας.Φωτο- ρεπορτάζ

ΑΚΑΔΗΜΙΑ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ 1

ΝΕΟΙ ΝΑΥΠΑΚΤΟΥ4

Οι Νέοι Ναυπάκτου ουραγοί του πρώτου ομίλου της Γ’ κατηγορίας  κατάφεραν να πάρουν τους τρείς πρώτους τους βαθμούς  στο τοπικό ντέρμπι με τη νεοσύστατη Ακαδημία Ναυπάκτου. Η Ακαδημία ξεκίνησε  δυνατά το παιχνίδι χάνοντας την πρώτη της ευκαιρία στο με δυνατό σουτ στην κίνηση του Σιαμά, τρία λεπτά αργότερα οι Νέοι Ναυπάκτου πήραν το προβάδισμα στο σκορ μετά από σούτ στη κίνηση  του Δεσποτόπουλου .  Μετά το γκολ οι παίκτες του Γιάννη Πανουργιά  με ανεβασμένη ψυχολογία πήραν τον έλεγχο του  αγώνα και στο 28′ με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σακελάρη θα  πάρουν προβάδισμα με δύο γκολ. Η Ακαδημία αντέδρασε και έχασε δύο διαδοχικές ευκαιρίες με τον Σιαμά στο 32′   από κοντά να μην μπορεί να νικήσει τον Καρναχωρίτη και στο 36′ με τον Πελέκη να αστοχεί εξ’ επαφής και να στέλνει τη μπάλα λίγο άουτ. Η πίεση από του παίκτες του Σταύρου  Σταύρου  απέδωσε καρπούς και στο 40′ ο Σκαλιώτης μείωσε το 1-2 με κοντινό πλασέ. Στο 42′ ο Καραγεωργόπουλος θα σημειώσει ακόμη ένα τέρμα για την Ακαδημία αλλά ο δεύτερος βοηθός  κ. Σπυρόπουλος σήκωσε το σημαιάκι και το  ακύρωσε  ως οφ σάιντ. Στη συνέχεια η Ακαδημία θα χάσει δύο ακόμη καλές ευκαιρίες με τον Σιαμά και τον Χαντζάρα, στον φρενήρη της Ακαδημίας που διήρκεσε δεκαπέντε λεπτά   θα δώσει τέλος ο Ανδρεόπουλος  που  θα στείλει για τρίτη φορά τη μπάλα στα στα δίκτυα πετυχαίνοντας  ένα πανέμορφο με σούτ έξω από την περιοχή που δεν θα αφήσει περιθώρια αντίδρασης στον Φούκα στέλνοντας τη μπάλα στο “παραθυράκι” της εστίας του.Στο 72′ ο  Δεσποτόπουλος θα δώσει διαστάσεις θριάμβου στη  νίκη της ομάδας του όταν μετά από ωραία ατομική προσπάθεια  μπήκε στη περιοχή πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του και έστειλε για τέταρτη φορά τη μπάλα στα δίκτυα της Ακαδημίας κάνοντας το 1-4. Οι γηπεδούχοι στο 86′ έχασαν μεγάλη ευκαιρία  να μειώσουν σε 2-4 αλλά ο Σκαλιώτης δεν θα καταφέρει να στείλει τη μπάλα στα δίκτυα.

Για την Ακαδημία διακρίθηκαν οι Σιαμάς, Αντύπας, και Καραγεωργόπουλος , για τους Νέους Ναυπάκτου Καρναχωρίτης, Σακελλάρης, Δεσποτόπουλος και Ανδρεόπουλος.

Ακαδημία Ναυπάκτου: Φούκας, Δημητρόπουλος, Βαβάτσικος (45′ Καρβούνης), Μπούζας, Πελέκης, Σιαμάς, Καραγεωργόπουλος, Αντύπας, Χαντζάρας, Γιαννόπουλος(45′ Τσίκας 65′ λ.τ. Σταύρου ), Σκαλιώτης.

Νέοι Ναυπάκτου: Καρναχωρίτης, Ζαίμης, Παναγόπουλος, Ραυτόπουλος, Σακελλάρης, Πλούμης, Καλτσής, Θώδης,Δεσποτόπουλος(85′ Ξάνθης), Ανδρεόπουλος, Παπαδόπουλος ( 45′ Μάγαλοςλ.τ.- 60′ Λάππας )

To φίλμ του αγώνα:

3′  Σέντρα του Καραγεωργόπουλου σούτ στη κίνηση του Σιαμά η μπάλα λίγο πάνω από το οριζόντιο δοκάρι.

6′ Γκοοολ Κεφαλιά πάσα του Σακελλάρη σουτ στη κίνηση του Δεσποτόπουλου η μπάλα στα δίκτυα 0-1.

28′ Γκοολ  Εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Σακελλάρη η μπάλα στα δίκτυα 0-2.

32′ Σούτ του Σιαμά με τα πόδια σώζει ο Καρναχωρίτης.

36′ Εκτέλεση φάουλ του Αντύπα κεφαλιά εξ΄επαφής του Πελέκη η μπάλα λίγο άουτ.

40′ Γκοολ Ασίστ του Σιαμά  στον Σκαλιώτη που από κοντινή απόσταση θα μειώσει σε 1-2.

51′ Σέντρα του Σιαμά σούτ στη κίνηση του Καρβούνη η μπάλα λίγο άουτ.

64′ Σέντρα του Αντύπα κεφαλιά ο Χαντζάρας η μπάλα θα περάσει άουτ.

72′ Γκοολ όμορφο σούτ έξω από την περιοχή από τον Ανδρεόπουλο θα κρεμάσει τον  Φούκα και κάνει το 1-3.

80′ Ατομική ενέργεια του Δεσποτόπουλου θα μπει στην περιοχή θα περάσει όποιον βρεί μπροστά του και θα κάνει το 1-4.

86’Ωραία ατομική ενέργεια του Σκαλιώτη θα σουτάρει από κοντά θα αποκρούσει ο Καρναχωρίτης η μπάλα θα πάρει περίεργη τροχιά αλλά οι αμυντικοί των Νέων Ναυπάκτου θα διώξουν πριν η μπάλα περάσει τη γραμμή.