Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ πήρε το ντέρμπι κόντρα στη μαχητική ΑΕΚ (80-75)

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ήταν ο μεγάλος νικητής του ντέρμπι της Basket League, αφού επικράτησε με 80-75 της ΑΕΚ, η οποία παρά τις απουσίες της κόντραρε στα ίσια τους «πράσινους». Μεγάλος πρωταγωνιστής για το «τριφύλλι» ήταν ο Μήτογλου που «καθάρισε» το ματς με τέσσερα τρίποντα.

Οι «πράσινοι» ήταν δραστήριοι από τα πρώτα λεπτά και κατάφεραν να… χτίσουν το προβάδισμά τους μέσα από τα ριμπάουντ. Οι παίκτες του Κώστα Χαραλαμπίδη έκαναν «θραύση» στον τομέα αυτό, με τον Γιώργο Παπαγιάννη να κυριαρχεί (18π, 13ρ). Είναι χαρακτηριστικό μάλιστα πως στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Έλληνας σέντερ μετρούσε 10 ριμπάουντ.

Την ίδια στιγμή, ο Νεμάνια Νέντοβιτς πήρε την… μπαγκέτα του ηγέτη για ακόμα ένα παιχνίδι και μέτρησε 19 πόντους με 4 τρίποντα, ενώ εξίσου σημαντικός ήταν και ο Ντίνος Μήτογλου, που πρόσθεσε 17 πόντους και 7 ριμπάουντ, οδηγώντας εκ του ασφαλούς την ομάδα του.

Από την άλλη η ΑΕΚ ανέβασε τον ρυθμό της στο δεύτερο δεκάλεπτο, χάρη στην επιθετική της άμυνα και έμεινε κοντά στο σκορ μέχρι το φινάλε. Οι «κιτρινόμαυροι» έκαναν μεγάλη προσπάθεια στα τελευταία λεπτά, προσπαθώντας να επιστρέψουν από το -11 (78-67).

Παρά το γεγονός πως έφτασαν τη διαφορά μέχρι τους 4 πόντους (79-75), η ολική επαναφορά δεν ήρθε, με το «τριφύλλι» να φεύγει με τη νίκη από το ΟΑΚΑ.

Ο Γιανίκ Μορέιρα με 21 πόντους ήταν ο πρώτος σκόρερ της ΑΕΚ, έχοντας βοήθειες από τον Κιθ Λάνγκφορντ (14π) και τον Νίκο Γκίκα (12π).

Το παιχνιδι είχε τον χαρακτήρα του… «one man show» και για τις δύο πλευρές στα πρώτα λεπτά. Από τη μία ήταν ο Νεμάνια Νέντοβιτς εκείνος που σκόραρε ακατάπαυστα έξω από τα 6.75 μέτρα, ενώ από την άλλη ήταν ο Κιθ Λάνγκφορντ, ο οποίος «απαντούσε» στα μακρινά σουτ του Σέρβου.

Παράλληλα μεγάλο ενδιαφέρον παρουσίασε και η μονομαχία στις δύο ρακέτες μεταξύ Παπαγιάννη-Μορέιρα με αποτέλεσμα το ματς να ήταν αρκετά ισορροπημένο και από τις δύο πλευρές.

Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ αρχικά προηγήθηκε με 13-6, αλλά η ΑΕΚ μπόρεσε να πλησιάσει στον πόντο (19-18) λίγο πριν από το τέλος της πρώτης περιόδου, η οποία έφερε τους «πράσινους» στο +6 (24-18).

Ένα διάστημα όπου είχαν 5/8 τρίποντα και 4/8 δίποντα, ενώ η «Ένωση» μετρούσε στο ίδιο διάστημα 6/13 δίποντα και 1/2 τρίποντα. Παρόλα αυτά τα λάθη ήταν 5-1 για τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ και από τη στιγμή που συνεχίστηκαν η ΑΕΚ άρχισε να «ροκανίζει» τη διαφορά.

Κάτι που έγινε χάρη στην επιθετική της άμυνα και την είσοδο του Μωραΐτη, ο οποίος είχε συμμαζέψει αρκετά το παιχνίδι της ομάδας του. Με ένα σερί 11-0 στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, η -τυπικά- φιλοξενούμενη πήρε προβάδισμα με 24-29 στο 14′, ενώ το +5 κράτησε για ένα λεπτό ακόμα (26-31).

Σε εκείνο το σημείο ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠ ανέβασε ένταση στην άμυνα έχοντας στο παρκέ Κασελάκη, Μπέντιλ, Παπαγιάννη και με ένα δικό του 15-3 (!) μετέτρεψε το -5 (26-31) σε +7 (41-34) στο 19′.

Το ημίχρονο έκλεισε με το σκορ στο 43-37 και τους «πράσινους» να έχουν 9/16 δίποντα, 6/13 τρίποντα, 7/8 βολές και 13 ριμπάουντ περισσότερα από την ΑΕΚ (22-9!).
Ο Νέντοβιτς με 15 πόντους και ο Παπαγιάννης με 8 πόντους και 10 ριμπάουντ ήταν εκείνοι που οδηγούσαν τον Παναθηναϊκό ΟΠΑΠ, ενώ από την ΑΕΚ που είχε 9/20 δίποντα, 4/9 τρίποντα, 7/10 βολές και περισσότερες ασίστ (11-8) είχε ξεχωρίσει ο Μορέιρα στην επίθεση (9π., 3/6δίπ.), ενώ βοήθειες πρόσφεραν οι Λάνγκφορντ (7π.) και Μόουζες (5π.)

Εντυπωσιακό ήταν το ξεκίνημα στο δεύτερο ημίχρονο καθώς οι δύο ομάδες άρχισα να σκοράρουν χωρίς… σταματημό και συνήθως το αποτέλεσμα ήταν, είτε άμεσο, είτε έμμεσο τρίποντο! Ο Παναθηναϊκός ΟΠΑΠπροσπαθούσε να «ανοίξει» την διαφορά αλλά οι «κιτρινόμαυροι» είχαν τον τρόπο και «απαντούσαν» στους γηπεδούχους.

Η διαφορά έμεινε στο +7 (54-47) έως το 26′, αλλά η ΑΕΚ όχι μόνο δεν παράτησε τα όπλα και με δικό της σερί 11-3 πέρασε μπροστά στο σκορ (57-58) χάρη στα τρίποντα των Γκίκα και Ματσιούλις. Παρόλα αυτά οι «πράσινοι» επέστρεψαν ξανά στο ματς και μπόρεσαν να κλείσουν την τρίτη περίοδο με 67-62

Η «Ένωση» κατάφερε να μειώσει μέχρι το καλάθι (69-67 στο 33′), αλλά η καλή άμυνα των «πρασίνων» σε συνδυασμό με την εξαιρετική απόδοση του Μήτογλου στο δεύτερο ημίχρονο κρατούσαν σταθερά την διαφορά στους επτά πόντους (74-67 στο 34′), η οποία έφτασε και στο +11 για πρώτη φορά (78-67) πέντε λεπτά πριν από το τέλος του αγώνα.

Η ΑΕΚ στη συνέχεια με ένα γρήγορο 6-0 μείωσε στους πέντε πόντους (2:14 πριν από τη λήξη του ματς) αλλά δεν μπόρεσε να ολοκληρώσει την ανατροπή της.

Τα δεκάλεπτα: 24-18, 43-37, 67-62,]80-75