“Πάρτι” έκανε ο Ιωνικός στο Πειραϊκό ντέρμπι με τον Εθνικό

Εμφάνιση πρωταθλητή από τον Ιωνικό στη Νεάπολη κόντρα στον Εθνικό Πειραιά, στο πλαίσιο της εξ’αναβολής 16ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου της Γ’ Εθνικής.

Οι Νικαιώτες παίζοντας, κατά διαστήματα, πολύ όμορφο ποδόσφαιρο αντάμειψαν τον κόσμο που έδωσε το “παρών” στο γήπεδο της Νεάπολης.

Οι “κυανόλευκοι” άνοιξαν το σκορ με το “καλησπέρα” και διπλασίασαν τα τέρματά τους λίγο πριν βγει το ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο η εικόνα δεν άλλαξε με τον Ιωνικό να είναι επιβλητικός και το τελικό σκορ 4-1 μόνο έκπληξη δεν προκαλεί με τους γηπεδούχους να μετατρέπουν σε “πάρτι” το Πειραϊκό ντέρμπι μεταξύ των δύο ιστορικών σωματείων.

Στο μεταξύ, η Προοδευτική απέσπασε “λευκή” ισοπαλία στο Παγκρήτιο από τον Εργοτέλη, ήταν καλύτερη και παραμένει αήττητη για 14ο σερί παιχνίδι.

Η Προοδευτική τελειώσε το ματς με 10 παίκτες αφού αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη ο Μπελέρης στο 89′.

Η νίκη της ομάδας του Κορυδαλλού… βοήθησε τον, “αιώνιο αντίπαλο” Ιωνικό να μείνει μόνος πρώτος στην κορυφή του 4ου ομίλου αφού στέρησε δύο πολύτιμους βαθμούς από τους Κρητικούς στη μάχη του πρωταθλήματος.

Ο Εργοτέλης έφτασε τους 37 βαθμούς ενώ η φορμαρισμένη Προοδευτική, που έχει να χάσει ένα γύρο πρωταθλήματος, ανέβηκε στους 30 στον 4ο όμιλο της Γ εθνικής.