Για την 3η Αγωνιστική του πρωταθλήματος του 1ου Ομίλου της Β΄ Κατηγορίας, Ο Α.Ο. Λυγιάς πέτυχε την πρώτη της νίκη απέναντι στον Αστέρα Παντάνασσας με σκορ 3-1. Ο Α.Ο. Λυγιάς ξεκίνησε με δοκάρι το παιχνίδι, σε σουτ του Κώστα Βαρελά μόλις στο 3ο λεπτο, βρέθηκε πίσω στο σκορ στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου, αλλά βρήκε τα ψυχικά αποθέματα για να ανατρέψει το αποτέλεσμα. Τα γκολ πέτυχαν οι Παντελής Βασιλόπουλος (2) και Βασίλης Κατσάμπας. Στο 62ο λεπτό η ομαδα του Φώτη Δημητρόπουλου βρέθηκε με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Θέμη Δημητρόπουλου. Το επόμενο Σαββατοκύριακο η ομάδα του Λυγιά θα έχει το προγραμματισμένο ρεπό της και ο επόμενος αγώνας θα είναι σε δύο εβδομάδες με την ομάδα της Α.Ε. Παλαιοπαναγιάς, στο τοπικό ντέρμπι της Ναυπακτίας.