Περίπατο στα Τρίκαλα ο Ολυμπιακός

ΟΙ «ΕΡΥΘΡΟΛΕΥΚΟΙ» ΣΥΝΕΤΡΙΨΑΝ 81-60 ΤΑ ΤΡΙΚΑΛΑ

Ο Ολυμπιακός πάτησε «γκάζι» στην δεύτερη περίοδο και πήρε εύκολα τη νίκη με 60-81 κόντρα στα Τρίκαλα, παραμένοντας μόνος αήττητος στο πρωτάθλημα της Α1 μετά από εννέα αγωνιστικές.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες προσπαθούσαν να βρουν τα «πατήματά» τους στο παρκέ και συμβάδιζαν στο σκορ. Στο 5ο λεπτό με τρίποντο του Κάφεϊ, τα Τρίκαλα πήραν μικρό προβάδισμα με 12-10 αλλά ο Ολυμπιακός δεν άργησε να αντιδράσει και στο τέλος της περιόδου, είχε περάσει μπροστά με 14-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σκηνικό άλλαξε και οι «ερυθρόλευκοι» πάτησαν γκάζι παίρνοντας τα ηνία της αναμέτρησης. Με ένα σερί 11 πόντων, η ομάδα του Γιάννη Σφαιρόπουλου προηγήθηκε με 14-29 στο 12ο μόλις λεπτό και δίχως να συναντήσει αντίσταση, στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου ο Ολυμπιακός προηγούνταν με 29-48.

Στο δεύτερο μέρος οι φιλοξενούμενοι έδειξαν σημάδια χαλάρωσης αλλά αυτό δεν ήταν αρκετό για να απειληθεί η κυριαρχία τους στο παρκέ. Στο 25ο λεπτό, ο Ολυμπιακός είχε ανεβάσει την διαφορά στο +25 (37-62), με τα Τρίκαλα απλώς να μειώνουν σε 44-67 στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα για τον Ολυμπιακό, που δεν δυσκολεύτηκε να φτάσει σε ακόμη μία νίκη και να συνεχίσει το αήττητο σερί του στην Basket League.

Δεκάλεπτα: 14-18, 29-48, 44-67, 60-81

Τρίκαλα (Καστρίτης): Κάφει 12, Μπιρούτα 12, Τσαγκαράκης 2, Μπάρλοου 8, Χότον 7, Μανωλόπουλος 3, Λίποβι 4, Άτιτς 5, Πουλιανίτης 5, Καλλές 2, Βαρυτιμιάδης.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γιανγκ 9, Σπανούλης 6, Πρίντεζης 4, Παπανικολάου 10, Χάκετ 2, Γκριν 9, Μπιρτς 4, Παπαπέτρου 8, Μιλουτίνοβ 2, Λοτζέσκι 4, Αθηναίου 23.