Σαν σήμερα ο Ναυπακτιακός κυπελλούχος Αιτ/νιας σε ένα συγκλονιστικό τελικό.

Σαν σήμερα 8 Μαρτίου του 2014 ο Ναυπακτιακός Αστέρας νικούσε σε ένα συγκλονιστικό τελικό την ομάδα Κ20 του Παναιτωλικού και περνούσε στην πρώτη θέση του πίνακα με τις ομάδες που είχαν κατακτήσει το κύπελλο Αιτωλοακαρνανίας. Το Nafpaktianews.gr που πρώτο στην Δυτική Ελλάδα παρουσίασε ζωντανά σε υψηλή ανάλυση τελικού κυπέλλου ζωντανά και διαδικτυακά σας κράτησε συντροφιά για περίπου δυόμιση ώρες με τον Γιώργο Μπανιά και τον Γιάννη Μπακέλα στην ζωντανή περιγραφή του αγώνα.Ο Βασίλης Δελημάρης και ο Μάρκος Τσιλιγιάννης στην κάμερα αλλά και στο ρεπορτάζ του αγώνα παρουσίασαν λίγες ώρες μετά εντυπωσιακές στιγμές του μεγάλου παιχνιδιού.

Δείτε τις καλύτες φάσεις

Αναλυτικά το ρεπορτάζ του αγώνα όπως το είχε παρουσιάσει το Nafpaktianews.gr μετά τον συγκλονιστικό αγώνα:

Κυπελλούχος Αιτωλοακαρνανίας για 7η φορά στην ιστορία του αναδείχθηκε ο Ναυπακτιακός Αστέρας, κερδίζοντας τον Παναιτωλικό στη διαδικασία των πέναλτι με 4-3 (0-0 κανονική διάρκεια, 2-2 παράταση).  Πλέον η ομάδα της Ναυπάκτου είναι η πολυνίκης του θεσμού, αφήνοντας πίσω την ΑΕΜ που είχε και αυτή έξι κατακτήσεις.

Ο τελικός έγινε στο γήπεδο του Παναιτωλικού, υπό το φως των προβολέων και τον παρακολούθησαν περίπου 1000 φίλαθλοι. Η διοργάνωση από πλευράς ΕΠΣΝΑ ήταν υποδειγματική και σίγουρα θα περάσει στην ιστορία ως ένας από τους πιο συναρπαστικούς τελικούς λόγω της εξέλιξης που είχε κυρίως στα εξτρά 30 λεπτά της παράτασης.

Στο καθαρά αγωνιστικό κομμάτι ο Ναυπακτιακός έδειξε ότι το ήθελε περισσότερο. Προσηλωμένος στο στόχο της κατάκτησης ακολούθησε σωστή τακτική, έπαιξε έξυπνα, διαχειρίστηκε σωστά τις δυνάμεις του, εκμεταλλεύτηκε τα δυνατά του σημεία και φυσικά την πολύ κακή μέρα που βρέθηκε ο αντίπαλος του.  Είχε την τύχη να έχει σε εξαιρετική κατάσταση όλους τους παίχτες του, οι οποίοι έβγαλαν στο γήπεδο το 100% των δυνατοτήτων τους και μετέτρεψαν το φαβορί του αγώνα, σε φαβορί στα …χαρτιά.

Ο Πετσίνης όποτε χρειάστηκε φώναξε παρών με αποκορύφωμα τις δύο αποκρούσεις πέναλτι.Ο Καραγιάννης ήταν απλά συγκλονιστικός. Αμυντικά στο πρώτο ημίχρονο απροσπέλαστος και επιθετικά έκανε άνω – κάτω την αντίπαλη άμυνα, δημιουργώντας συνεχώς ρήγματα από δεξιά. Ο Καζανάς μαχητικός και αποτελεσματικός και στις δύο πτέρυγες που αγωνίστηκε. Θεοχάρης και Ζαχαρόπουλος ήταν απλά απροσπέλαστοι. Γεωργακόπουλος και Θανασιός «κατάπιναν» χιλιόμετρα και έκλειναν τους διαδρόμους. Σταυρόπουλος και Ψυχογιός περίμεναν την …ευκαιρία τους και ήταν έτοιμοι ανά πάσα στιγμή να κάνουν τη ζημιά. Ο …άρχοντας του κέντρου Μικελάτος είχε το ρόλο ενορχηστρωτή και ο Καλαβρουζιώτης ήταν αυτός που έκανε τη βρώμικη δουλειά ανάμεσα στους δύο στόπερ.

Από την άλλη η ομάδα Κ20 του Παναιτωλικού, ήταν κυριολεκτικά …απογοήτευση, με κανέναν παίχτη να μην ξεπερνά τη μετριότητα. Εύκολα διέκρινε κάποιος την τεχνική ανωτερότητα, την υπεροπλία στη φυσική κατάσταση και στην ταχύτητα, αλλά τίποτα από αυτά δεν βγήκε άφθονο στις τέσσερις γραμμές του γηπέδου ώστε να πάρει το πάνω χέρι στην αναμέτρηση. Εύκολα λάθη, πολλά νεύρα, χωρίς κίνηση μακριά από τη μπάλα, χωρίς φαντασία και μοιραία το μόνο που κατάφερε ήταν να περιοριστεί σε ανούσια κατοχή της μπάλας στηριζόμενη στο φλύαρο και ανιαρό παράλληλο ποδόσφαιρο. Ότι καλό δημιούργησαν ήταν από ατομικές προσπάθειες, δείγμα της ποιότητας ορισμένων παιχτών. Ο Νταλακούρας από τον πάγκο προσπάθησε να αλλάξει τα κακώς κείμενα με πολλές εσωτερικές αλλαγές (μόνο ο Κολοκοτρώνης και ο Αργύρης τέλειωσαν το ματς στη θέση που το ξεκίνησαν), αλλά η εικόνα των παιχτών του ήταν …μία από τα ίδια.

Στο πρώτο ημίχρονο λίγα ήταν τα διαστήματα που παίχτηκε ωραίο ποδόσφαιρο. Λίγες ήταν και οι καλές φάσεις μπροστά στις δύο εστίες με κορυφαία το δοκάρι του Καζανά στο 14΄.  Περίπου ίδια η εικόνα και στην επανάληψη, με τον Παναιτωλικό να εμφανίζεται λίγο πιο ορεξάτος και να χάνει δύο καλές στιγμές με τον νεοεισελθόντα Κοντογιάννη στο 56΄ και 63΄. Όσο περνούσε η ώρα το παιχνίδι άνοιγε περισσότερο με τη μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω. Ειδικά στο τελευταίο δεκάλεπτο οι δύο αντίπαλοι είχαν από δύο καλές στιγμές να σκοράρουν και να φτάσουν στην κατάκτηση του τροπαίου.

Ότι δεν πρόσφερε η κανονική διάρκεια του αγώνα, το πρόσφερε η παράταση. Τέσσερα γκολ, δύο αποβολές και πλούσιες εναλλαγές συναισθημάτων. Ο Ψυχογιός που σήκωσε επιθετικά τον Αστέρα στις πλάτες του από το 60 και μετά, εξαργύρωσε την εξαιρετική του εμφάνιση με δύο γκολ. Στο 94΄ και στο 113΄ εκμεταλλεύτηκε τις ασίστ του Μικελάτου και έβαλε την ομάδα του μπροστά στο σκορ. Ενδιάμεσα ο Παναιτωλικός είχε χάσει τον Κοζάκη με απευθείας κόκκινη κάρτα (95΄), ο Ναυπακτιακός τον Γεωργακόπουλο με 2η κίτρινη κάρτα (102΄) και ο Κωστακιώτης στο 107΄ είχε ισοφαρίσει με φοβερό σουτ έξω από την περιοχή. Και εκεί που όλα έδειχναν ότι ο Αστέρας θα στεφθεί κυπελλούχος ο Ζαρκάδας με απευθείας εκτέλεση φάουλ στο 124΄ έδωσε μια δεύτερη ευκαιρία στην ομάδα του. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε ο νεαρός άσσος με 2η κίτρινη κάρτα γιατί έβγαλε τη φανέλα του στους πανηγυρισμούς.

Στη διαδικασία των πέναλτι αναδείχθηκε ένας άλλος ήρωας για τον Αστέρα. Ο τερματοφύλακάς του Πετσίνης που μέχρι εκείνη τη στιγμή δεν είχε …ιδιαίτερη δουλειά απέκρουσε πρώτα το πέναλτι του Σιώρου και έφερε το ματς στα ίσια μετά το χαμένο πέναλτι του Ζαχαρόπουλου. Στην τελευταία εκτέλεση και ενώ το σκορ ήταν 3-4 υπέρ της ομάδας του απέκρουσε το πέναλτι του Κωστακιώτη και χάρισε το τρόπαιο στην ομάδα του.

ΤΟ ΦΙΛΜ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ

7΄ σουτ Κωνσταντινόπουλου μπλόκαρε με 2η προσπάθεια ο Πετσίνης

14΄ ο Μικελάτος εκτελεί φάουλ με πάσα, ο Καζανάς σουτάρει από το ύψος της μεγάλης περιοχής και στέλνει τη μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι

29΄ ο Ψυχογιός πασάρει με το κεφάλι στον Καλαβρουζιώτη που πιάνει το μονοκόμματο πάνω στην κίνηση και στέλνει τη μπάλα στην αγκαλιά του Αργύρη

30΄ ατομική προσπάθεια του Καμμένου και σουτ μέσα από την περιοχή φεύγει άουτ

56΄ σέντρα του Βασιλάρη διώχνει ο Καζανάς με το κεφάλι προς τα πίσω, η μπάλα βρίσκει στο κεφάλι του Κοντογιάννη και φεύγει λίγο άουτ

63΄ παράλληλη σέντρα του Κολοκοτρώνη, από το σημείο του πέναλτι μόνος του ο Κοντογιάννης σουτάρει απελπιστικά ψηλά άουτ

64΄ συνδυασμός Μικελάτου Ψυχογιού, ο δεύτερος από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής σουτάρει και η μπάλα φεύγει δίπλα από τη συμβολή των δοκών

80΄ ατομική προσπάθεια του Ψυχογιού από δεξιά, πλασάρει αλλά ο Αργύρης αποκρούει με τα πόδια

83΄εκτέλεση φάουλ του Καλαβρουζιώτη, αποκρούει ο Αργύρης σε κόρνερ. Το εκτελεί ο Μικελάτος, ο Θεοχάρης πιο ψηλά παίρνει την κεφαλιά αλλά η μπάλα περνά ελάχιστα δίπλα από το δοκάρι άουτ

85΄ ατομική προσπάθεια του Ζαρκάδα και σουτ άουτ

90 (+1)΄ σέντρα του Χαντάκια, σουτ του Κολοκοτρώνη μέσα από την περιοχή σταματάει στα σώματα των αμυντικών, νέο σουτ του Βασιλάρη περνά άουτ

91΄ διαγώνιο σουτ του Ψυχογιού μέσα από τηνπεριοχή άουτ

94΄ 0-1 πάσα του Μικελάτου στον Ψυχογιό που μπήκε στην περιοχή και πλάσαρε εύστοχα τον Αργύρη

95΄ αποβάλλεται ο Κοζάκης με απευθείας κόκκινη για διαμαρτυρία

98΄ αντεπίθεση του Ναυπακτιακού με 3 παίχτες έναντι δύο αμυντικών του Παναιτωλικού, ο Ψυχογιός κάνει το σουτ άουτ

102΄ αποβάλλεται ο Γεωργακόπουλος με 2η κίτρινη κάρτα για φάουλ στον Βασιλάρη

107΄ 1-1 με φοβερό σουτ του Κωστακιώτη έξω από την περιοχή

110΄ κάθετη πάσα του Κολοκοτρώνη στον Μωραϊτη, πρόλαβε στο τσακ και μπλόκαρε ο Πετσίνης

113΄ 1-2 ο Μικελάτος πασάρει στον Ψυχογιό που με διαγώνιο σουτ έδωσε το προβάδισμα στον Αστέρα

116΄ κακή σέντρα του Βασιλάρη, ο Ζαρκάδας γύρισε τη μπάλα από τη γραμμή του άουτ δίπλα στο αριστερό δοκάρι και απομάκρυναν οι αμυντικοί

120 (+4΄) 2-2 ο Ζαρκάδας με ωραίο φάουλ λίγο έξω από την περιοχή στέλνει τη μπάλα στην αριστερή γωνία του Πετσίνη. Στη φάση αυτή αποβλήθηκε ο σκόρερ με 2η κίτρινη κάρτα γιατί έβγαλε τη φανέλα