Τον πρώτο τίτλο της σεζόν στην Ισπανία, το Σούπερ Καπ, θα διεκδικήσει η Ρεάλ Μαδρίτης, η οποία επικράτησε με 3-2 της Μπαρτσελόνα στην παράταση έπειτα από ένα πραγματικό ντέρμπι. Ο αγώνας έγινε για εμπορικούς λόγους στο Ριάντ της Σαουδικής Αραβίας και οι άνθρωποι της ισπανικής Λίγκας μπορούν να είναι ικανοποιημένοι από το θέαμα που πρόσφεραν, με τις δύο ομάδες να τα δίνουν όλα για την πρόκριση, την οποία τελικά πήρε η βασίλισσα.

Η Ρεάλ, η οποία ήταν και το φαβορί αφού είναι σε πολύ καλύτερη κατάσταση φέτος, άνοιξε το σκορ στο 25′ με τον Βινίσιους, αλλά η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και ισοφάρισε πριν το ημίχρονο, στο 43′ συγκεκριμένα, με τον Λ. Ντε Γιονγκ. Το ματς παρέμενε στο 1-1 μέχρι και το 72′, όταν ο Μπενζεμά σκόραρε και έδωσε ξανά το προβάδισμα στους Μαδριλένους, αλλά οι Καταλανοί είχαν απάντηση και ισοφάρισαν στο 83′ με τον Ανσού Φάτι. Έτσι, ο τελικός οδηγήθηκε στην παράταση και εκεί ήταν ο Βαλβέρδε αυτός που έκανε τη διαφορά, αφού με το γκολ που πέτυχε στο 98′ έγραψε το 2-3 και έδωσε την πρόκριση στην ομάδα του Κάρλο Αντσελότι.