Τα έκανε… μαντάρα και έμπλεξε ο Ολυμπιακός, ήττα με 68-72 από την Ζαλγκίρις

Αν και έφτασε ακόμη και στο +12 και παρά τον συγκλονιστικό Γουέμπερ, η τραγική άμυνα του Ολυμπιακού στο τελευταίο δεκάλεπτο έφερε την ήττα (72-68) από τη Ζαλγκίρις και πλέον η υπόθεση οκτάδα δεν εξαρτάται μόνο από εκείνον.

Ο αγώνας:

Με τους Μιλουτίνοφ, Πρίντεζη (παρά την ίωσή του), Παπανικολάου, Γουίλιαμς-Γκος και Γουέμπερ ξεκίνησε το παιχνίδι ο Ολυμπιακός. Δυνατά και με διάθεση να τρέξουν μπήκαν οι «ερυθρόλευκοι» στα πρώτα δύο λεπτά (7-2), αλλά στη συνέχεια «κόλλησαν» στην επίθεση, κάνοντας εύκολα λάθη, με τη Ζαλγκίρις να πλησιάζει με τον Γουάιτ (7-6), μέχρι τα μισά. Η αντίδραση των Πειραιωτών ήρθε με καλές άμυνες και μπροστάρη τον Γουέμπερ, με αποτέλεσμα να στείλουν την υπέρ τους διαφορά στο +7 (15-8), περίπου τρία λεπτά πριν το τέλος της πρώτης περιόδου. Στον εναπομείναντα χρόνο, ο Μιλουτίνοφ βγήκε για να πάρει ανάσες, με τον ΛεΝτέι να μπαίνει στη θέση του, αλλά να ήταν «μαύρη τρύπα» και έτσι οι ψηλοί των Λιθουανών να κάνουν… πάρτι και να μειώνουν τη διαφορά στο καλάθι (18-16), αφού από την άλλη οι παίκτες του Μπλατ επέμεναν άστοχα από την περιφέρεια.

Σε άλλο… γήπεδο ήταν ο Ολυμπιακός στην αρχή του δεύτερου δεκαλέπτου και παίζοντας με τη δεύτερη πεντάδα (ΛεΝτέι, Βεζένκοβ, Τουπάν, Γουίλιαμς-Γκος και Μάντζαρη). Στην επίθεση δεν μπορούσε να σκοράρει (αν και πολλά σουτ ήταν ελεύθερα), ενώ από την άλλη στην άμυνα ήταν πάρα πολύ νωθρός, με αποτέλεσμα η Ζαλγκίρις να μπει με ένα 8-0 και να πάει στο +6 (18-24), στο 12’. Εκεί, ο Μπλατ επανέφερε την αρχική πεντάδα, με την άμυνα να σφίγγει αρκετά και με τον Γουέμπερ να φέρνει τρομερή ενέργεια στο παρκέ, οι «ερυθρόλευκοι» έκαναν ένα επιμέρους σκορ 11-3 και πήραν ξανά το προβάδισμα (29-27), στο 16’. Η αμυντική εικόνα των Πειραιωτών παρέμεινε ίδια, με πλήρη έλεγχο των ριμπάουντ, ενώ επιθετικά ανέλαβε… δράση ο Μιλουτίνοφ, ο οποίος ήταν… οδοστρωτήρας στη ρακέτα, στέλνοντας τον Ολυμπιακό στο +8 (36-28), στο 19’. Ωστόσο, στο τελευταίο λεπτό, οι «ερυθρόλευκοι» δεν έκαναν καλή διαχείριση των φάουλ, έστειλαν στο μπόνους των βολών τους Λιθουανούς και εκείνοι μείωσαν στο -4 (38-34), στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά το κλειστό (42-39) πρώτο δίλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, ο Ολυμπιακός πήρε ξανά τα ηνία. Συγκεκριμένα, με τον Μιλουτίνοφ να συνεχίζει την κυριαρχία στις δύο ρακέτες και τον Γουέμπερ να εξακολουθεί να βγάζει τρομερή ενέργεια στο παρκέ, οι «ερυθρόλευκοι» πήγαν στο +12 (51-39), μέχρι το 27’. Ωστόσο, η συνέχεια δεν ήταν ανάλογη για την ομάδα του Πειραιά. Οι παίκτες του Μπλατ έγιναν πολύ επιπόλαιοι στην επίθεση με κακές και λάθος επιλογές, με τη Ζαλγκίρις να το εκμεταλλεύεται αυτό και με αποτελεσματικότητα από την περιφέρεια, κατάφερε να κάνει ένα 9-0 και να πλησιάσει στο -3 (51-48), στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το ίδιο άσχημα ξεκίνησε ο Ολυμπιακός και στην τέταρτη περίοδο, με τη Ζαλγκίρις να μπαίνει με ένα 5-0 και να περνάει μπροστά (51-53). Ο Γουέμπερ με προσωπικές ενέργειες προσπάθησε να βάλει ξανά στο ματς τους «ερυθρόλευκους» (55-55), αλλά η άμυνά τους παρέμενε πολύ κακή, με τους Λιθουανούς να σκοράρουν με ευκολία, ειδικά μέσα στη ρακέτα με τον Ντέιβις και έτσι να πάνε στο +5 (57-62), στο 35’. Οι Πειραιώτες έψαχναν την αντίδραση και μπροστά βγήκε ξανά ο Γουέμπερ, ο οποίος με κλεψίματα και δικά του καλάθια τους έσπρωξε σε ένα 6-0 (63-62), για το δικό τους προβάδισμα στο 37’. Ωστόσο, τα αμυντικά κενά μέσα στη ρακέτα εμφανίστηκαν ξανά στον Ολυμπιακό, με τους φιλοξενούμενους να πηγαίνουν στο +3 (65-68), στο 1:15’’. Με μία βολή του Μιλουτίνοφ, η διαφορά μειώθηκε στο καλάθι (66-68), με την άμυνα να βγαίνει, αλλά τον Γουέμπερ να χάνει την επίθεση και με 2/2 από τη γραμμή από τον Γκριγκόνις, οι φιλοξενούμενοι να πηγαίνουν στο +4 (66-70), στα 6,5’’ πριν τη λήξη. Εκεί, ουσιαστικά η Ζαλγκίρις «κλείδωσε» τη νίκη που ήρθε με το τελικό 68-72.

Τα δεκάλεπτα: 18-16, 38-34, 51-48, 68-72.