“Χαρακίρι” από τη γραμμή των βολών εκανε ο Φαέθων Γεφυρα Αντιρριου και ηττηθηκε 59-64 από τη Νικη Προαστείου

Σε ένα ματς ακατάλληλο για καρδιακούς ο Φαέθων Γέφυρα Αντιρρίου γνώρισε την ήττα με 59-64 από την Νίκη Προατείου.
Οι Αντιρριώτες αν και παρατάχθηκαν με πολλές απουσίες λογω ιωσεων και τραυματισμών εντούτοις μετα το πρωτο πεντάλεπτο
ισορρόπησαν και πήραν τον έλεγχο του αγωνα. Το ημίχρονο εληξε με 36-32 ενω η επανάληψη βρήκε τους Πατρινούς να εκμεταλλευονται
λάθος πάσες και να ροκανίζουν διαφορά και να παίρνουν προβάδισμα 41-43 στο 30′. Το τεταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι χαρη στα μα
κρυνα σούτ εδειξαν να καθαρίζουν το ματς ομως ο Φαέθων Γέφυρα οσο δεν μπορούσε να ισοροππήσει το ματς όντας αστοχος στις ελευθερες βολές
με ένα σημαντικο τρίποντο του Τσιμπόυκη ισοφάρισε σε 58-58 μόλις 16΄΄ από το τέλος.Εκει οι φιλοξενούμενοι του Ζοραν Μαρκοβιτς
ήσαν πιο ευστοχοι με Λιονα και Πετρόπουλο και πιο ψυχραιμοι ενω για το Φαέθων Γέφυρα η αστοχία συνεχιζόταν στην υστατη προσπάθεια για ανατροπή. Το τελικό 59-64 χαρίζει στην Νίκη Προαστειού
μια δικαιη νίκη ενω για τους Αντιρριώτες αποτελεί ένα ακόμα ματς χαμένο σε λεπτομέρειες.
Διατητες: Κρεσταινίτης-Λαμπίρης
Τα 10λεπτα:18-17, 36-32, 41-43,59-64
ΦΑΕΘΩΝ ΓΕΦΥΡΑ ΑΝΤΙΡΡΙΟΥ(Ζάκκας) Δριβιλας 4, Μαρκος 8,Μαργαρίτης 5(1), Δελάρτας 19(2),Κοκλας, Κολοβος, Ιωάννου,Κουγιανός,Γεωργίου,Τσιμπούκης 7(1),Βρυώνης 7, Νταβλούρος 9(1).
ΝΙΚΗ ΠΡΟΑΣΤΕΙΟΥ (Μαρκοβιτς): Πετρόπουλος 5, Λιοφάγος 6(2), Παπαδημητρίου, Θεοδωρόπουλος,Λιόνας 8,Γκούτης,Μαυροειδής,Σφυρής 4, Βασιλειου, Πατίχης 2, Κιούφης 24(3), Γεωργόπουλος 15.
Τσιμπούκης Ηλίας: “Ασχημο αποτέλεσμα λόγω απουσιών”
Ο έμπειρος φοργουορντ του ΦαΈΘΩΝ Γεφυρα Αντιρρίου Ηλίας Τσιμπούκης τόνισε μετα τον αγώνα: “Η ομάδα σα νεοφωτιστη που είναι
 περνάει μια μίνι περιοδο με ασχημα αποτελέσματα λογω των απουσιων απο τραυματισμούς κ ασθένειες. Η εμφανιση όπως σήμερα
δινει το πατημα για να ξεκινησουμε παλι τις νίκες αρχης γενομενης απο την επόμενη εβδομαδα με την εμπειρη ομαδα του Κρόνου.
 Συνεχίζουμε δυνατα και θα επανέλθουμε στις νίκες. Κρίμα σήμερα γιατί θέλαμε ολα τα παιδια να αφιερωσουμε τη νίκη στον εορταζοντα κοουτς.Καλες γιορτές και υγεια σε όλους”