Aναλυτικά όσα είδαμε στα προημιτελικά – Στατιστικά – Γκόλ – Σκόρερ

Στο Euro της Γαλλίας, έχουμε δεί συνολικά 103 γκόλ! Στα προημιτελικά είδαμε να σημειώνονται 15 γκόλ, τα περισσότερα βέβαια στην αναμέτρηση Γαλλία – Ισλανδία (5-2) όπου για πρώτη φορά στη διοργάνωση επιτεύχθηκαν
7+ γκόλ! Τα δύο απ’τα τέσσερα παιχνίδια οδηγήθηκαν στην παράταση και στα πέναλτι, ενώ τ’άλλα δύο κρίθηκαν στην κανονική διάρκεια. Στον μοναδικό αγώνα που είχαμε ανατροπή ήταν το Ουαλία – Βέλγιο, όπου οι εκπληκτικοί Ουαλοί απο 0-1, το γύρισαν σε 3-1.
Ακόμα, η Πορτογαλία έχει μια απίστευτη επίδοση. Έχει 5 ισοπαλίες σε 5 παιχνίδια κι έχει φτάσει ημιτελικά χωρίς να έχει κερδίσει σε κανονική διάρκεια. Επίσης, είναι αήττητη, χωρίς ήττα μαζί με Γερμανία και Γαλλία.
Την καλύτερη επίθεση του τουρνουά διαθέτει η Γαλλία με 11 γκόλ σε 5 αγώνες, δεύτερη καλύτερη επίθεση για τους Ουαλούς με 10 γκόλ σε 5 αγώνες. Την καλύτερη άμυνα αναμφισβήτητα έχει η Γερμανία έχοντας δεχθεί μόλις ένα γκόλ σε 5 παιχνίδια, και μάλιστα το δέχθηκε με πέναλτι στον προημιτελικό με την Ιταλία. Απ’τις ομάδες που είναι στα ημιτελικά σίγουρα δεν περιμέναμε την Ουαλία που μας έχει εντυπωσιάσει όλους!

Αναλυτικά η φάση των προημιτελικών :
Πολωνία – Πορτογαλία   1-1 (2′ Λεβαντόφσκι / 33′ Ρενάτο Σάντσες) Παράταση 0-0 , Πέναλτι 3-5
Ουαλία – Βέλγιο  3-1 (31′ Α.Γουίλιαμς , 55′ Ρόμπσον Κανού , 86′ Βόουκς / 13′ Ναϊνγκολάν)
Γερμανία – Ιταλία  1-1 (65′ Οζίλ / 78′ πεν. Μπονούτσι) Παράταση 0-0 , Πέναλτι 6-5
Γαλλία – Ισλανδία  5-2 (12′ , 59′ Ζιρού , 20′ Πογκμπά , 43′ Παγέ , 45′ Γκριεζμάν / 56′ Σίγκθορσον , 84′ Μπιάρνασον)