Champions League Live (όμιλος Ε): AEK-Μπάγερν (19.55)

Λήξη του α’ ημιχρόνου χωρίς σκορ. Η ΑΕΚ έχει σταθεί καλά, αλλά χρειάζεται να κρατήσει και να γυρίσει περισσότερο την μπάλα και ν’ αποφύγει κάποια εύκολα πουλήματα.

Γύρισμα του Ρόμπεν απομάκρυναν οι αμυντικοι της ΑΕΚ.

Ένα λεπτό καθυστέρηση.

Η ΑΕΚ έχει κάνει κάποια αβίαστα λάθη που επιτρέπουν στη Μπάγερν να βγαίνει επικίνδυνα στην κόντρα.

39′ Σουτ του Γκνάμπρι, η μπάλα στην εξωτερική πλευρά των διχτύων.

34′ Ο Τσιγκρίνσκι σταματά τον Λεβαντόφσκι που πήγε να βγει απέναντι στον Μπάρκα.

32′ Σουτ του Λεβαντόφσκι ψηλά άουτ η μπάλα.

31′ Σουτ του Χάμες, μπλοκάρει ο Μπάρκας.

Η ΑΕΚ έχει ανάγκη να κρατήσει λίγο μπάλα γιατί την χάνει πολύ εύκολα.

28′ Γύρισμα του Χουλτ, κεφαλιά του Μάνταλου στα χέρια του Νόιερ.

27′ Μεγάλη ευκαιρία για την Μπάγερν. Από λάθος του Μάνταλου ο Τιάγκο πήρε την μπάλα, αλλά απέναντι από τον Μπάρκα δεν έκανε ούτε σουτ, ούτε πάσα.

23′ Ο Χούμελς γέμισε, η άμυνα της ΑΕΚ… ξεχάστηκε, αλλά ο Τιάγκο δεν έκανε το κοντρόλ κι ο Μπάρκας μάζεψε.

19′ Ο Πόνσε βγήκε στην πλάτη της άμυνας της Μπάγερν, έκανε το σουτ, λίγο άουτ η μπάλα. Η καλύτερη στιγμή της ΑΕΚ έως τώρα.

18′ Γύρισμα του Γκνάμπρι, ο Τσιγκρίνσκι κόβει την τελευταία στιγμή προ του Λεβαντόφσκι, με την μπάλα να φεύγει δίπλα από το δοκάρι και κόρνερ.

Επιτίθεται πολύ από αριστερά η γερμανική ομάδα.

15′ Ο Λαμπρόπουλος κόβει προ του Λεβαντόφσκι μετά την γρήγορη πάσα του Γκνάμπρι.

11΄ Σουτ του Γκνάμπρι, η μπάλα έξω από την εστία του Μπάρκα, ο οποίος ήλεγχε τη φάση.

10′ Καλή στιγμή για τους φιλοξενούμενους, με την μπάλα να περναέι παράλληλα με την εστία του Μπάρκα από σέντρα του Γκνάμπρι κι ενώ δεν βρέθηκε κάποιος να κάνει την προβολή.

8′ Ο Κλωναρίδης προσπάθησε να βρει διαγώνια τον Πόνσε, έκοψε ο Ραφίνια.

6′ Ο Γκνάμπρι προσπάθησε να βρει τον Λεβαντόφσκι από αριστερά, ο Τσιγκρίνσκι έδιωξε. Γρήγορη μετάβαση των Γερμανών από την άμυνα στην επίθεση.

4′ Ο Μάνταλος άνοιξε στον Μπακασέτα αριστερά, αλλά η σέντρα αυτού δεν ήταν καλή και κατέληξε άουτ.

Ξεκίνησε το παιχνίδι με την Μπάγερν στη σέντρα.

Οι δύο ομάδες μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και παίζει τώρα ο ύμνος του Τσάμπιονς Λιγκ.

Η ΑΕΚ υποδέχεται απόψε σ’ ένα ματς… πρόκληση την Μπάγερν Μονάχου για την 3η αγωνιστική των ομίλων του Τσάμπιονς Λιγκ.

Ο Μαρίνος Ουζουνίδης αποφάσισε να ξεκινήσει με τον Μπάρκα κάτω από τα δοκάρια, τον Μπακάκη δεξί μπακ, τον Χουλτ αριστερό μπακ, τον Λαμπρόπουλο με τον Τσιγκρίνσκι στο κέντρο της άμυνας, τον Σιμόες με τον Γαλανόπουλο στον άξονα, τον Μπακασέτα δεξί χαφ, τον Μάνταλο αριστερό χαφ και τον Κλωναρίδη πίσω από τον Πόνσε.

Τους Γιαννιώτα και Σβάρνα άφησε εκτός 18άδας ο Ουζουνίδης από την αποστολή.